Výprava do mayského podsvětí v Belize
Zalesněná vysočina v Belize se táhne nad nejrozsáhlejším jeskynním systémem Střední Ameriky, ve kterém se ukrývají největší podzemní chodby a prostory západní polokoule. Jeskyně byly vytvořeny z vápence řekou Chiquibul a vodní temnota je domovem řady původních jeskynních živočichů, mezi které občas pronikne potápěč či průzkumník z řad lidí. Podle legendy představuje jeskynní systém Chiquibul vchod do ponurého mayského podsvětí Xibalby.
Místo strachu
Xibalba, jejíž jméno znamená „místo strachu“, byla domovem nejděsivějších mayských božstev, jako byl Pán smrti s jeho hrůzným doprovodem, démonickými bytostmi specializovanými na nemoci, hlad, bolest, prolévání krve, bolesti břicha či rozklad. Právě zde byly vzpurné duše podrobeny děsivým zkouškám odvahy a bystrosti: byla zde řeka jedovatých škorpionů, dům jaguára-zabijáka nebo hra s míči z rotujících čepelí.
Démoničtí bohové podsvětí byli nakonec přelstěni, ne však zcela poraženi, vychytralými protagonisty mayských mýtů, Hrdinskými dvojčaty, kteří zvládli vražedné překážky Xibalby a pomstili smrt svého otce. A přestože byly hrozivé síly Xibalby oslabeny, Mayové zde i nadále prováděli oběti na usmíření bohů, a mayská civilizace dále vzkvétala.
Pád významné civilizace
Archeologické nálezy ukazují dramatický nárůst jeskynních obětí v tzv. pozdním klasickém období kolem roku 900 n. l., což bylo geologicky období sucha. Usuzuje se proto, že mayská civilizace prošla klimatickým zvratem a obdobím sucha táhnoucím se celá desetiletí, které nejprve zničilo ekonomiku založenou na zemědělství a pak rozložila i společensko-politický systém. To vedlo k hromadnému opouštění dříve prosperujících měst, k hladomorům a smrti.
Mayští vládci-kněží se pouštěli hlouběji a hlouběji do sídla podsvětních bohů a prováděli ještě nákladnější oběti ve snaze zabránit kolapsu civilizace. Postupně se však lidé rozptýlili, les se zavřel a posvátné jeskyně zůstaly po další tisíciletí nedotčené.
Moderní objevitelé v dávném podsvětí
Koncem 20. století archeologové znovu objevili dávný vchod do podsvětí a dobře zachovalé zbytky mayské kultury, takže dnes jsou některá obřadní místa v západním Belize přístupná turistům. V doprovodu průvodce s oprávněním se mohou dobrodružní jedinci vydat do hlubin jeskyní a prohlédnout si pozůstatky, které za sebou staří Mayové zanechali.
Nejnáročnější výprava Actun Tunichil Muknal (ATM) vede labyrintem jeskyní nacházejících se východně od San Ignacia v Horské rezervaci Tapir. Abyste se dostali ke vstupu do jeskyně, je nutné nejprve přeplavat hlubokou říční tůň. Odtud vede téměř 5 km dlouhá túra k dalším podzemním překážkám: musíte projít vodou sahající až do výše prsou, v temnotě balancovat na skalní římse, protlačit se úzkými puklinami ve vápencových stěnách a vylézt nahoru po vysokém vratkém žebříku.
V nejtemnějších hlubinách ATM se nacházejí prostorné podzemní komory bohatě zdobené krápníkovými formacemi, s nespočtem keramických střepů a rozbitých nádob (Mayové věřili, že je obětní nádobu nutné rozbít, aby z ní mohl uniknout její duch) a s oltáři, kde probíhaly obřady spojené s pouštěním krve (mayští kněží obětovali vlastní krev propichováním svého jazyka a předkožky). Vyvrcholením celého dobrodružství je pak objevení kosterních pozůstatků lidských obětí, včetně hlavní atrakce ATM, kterou je Křišťálová panna, kompletní zvápenatělá kostra obětované dívky.
Jeskyně Barton Creek Cave, která se rovněž nachází u San Ignacia, nabízí pohodlnější návštěvu podsvětí. Návštěvníci mohou obdivovat úžasný strop této přírodní katedrály a archeologické pozůstatky fascinujících dávných rituálů přímo z pohodlí své kanoe. V Barton Creek Cave najdete také 10 skalních říms - obětních míst spolu o ostatky téměř 30 obětovaných lidí. Během veslování po kilometr a půl dlouhé trase mystickým mayským podsvětím pak jistě také pocítíte jeho klid a surreálnost prostředí.
Výpravy do ATM a Barton Creek nabízí řada místních společností, např. Belize Nature Travel a Pacz Tours.