Základní a praktické informace Šalamounovy ostrovy
Název země : Šalamounovy ostrovy
Hlavní město : Honiara
Rozloha: 28 450 km 2
Státní zřízení: republika
Časové pásmo: ČR +9 hod
Podnebí: tropické, období dešťů od listopadu do dubna
Měna: dolar Šalamounových ostrovů (SBD)
Jazyky: anglický (úřední), melanéských pijin (novošalamúnčina), asi 74 melanéských jazyků
Náboženství: anglikánská melanéských církev (34%), katolíci (19%), adventisté sedmého dne (11%), jiné křesťanské církve
Mezinárodní předvolba: 00677
Elektřina: 220-240V, 50Hz - budete potřebovat adaptér
Víza a doklady:
Povolení k pobytu na 3 měsíce je udělováno při příletu do země, a požadavkem je cestovní doklad platný alespoň 6 měsíců, zpáteční letenka a dostatek finančních prostředků pro pobyt v zemi.
Clo, dovoz, vývoz:
Do zeměmůžete bezcelně dovézt: 200 cigaret nebo 250 gramů tabáku, 2 litry alkoholu. Elektrické spotřebiče v hodnotě vyšší než 40 SI dolarů podléhají dani. Při odletu ze země se platí daň ve výši 30 SI dolarů.
Zdravotnictví:
V poměrně omezené míře a na úrovni, nedosahující evropský standard. V zemi dochází k problémům v zásobování léčivy, nemocniční vybavení je zastaralé a nespolehlivé. Doporučujeme uzavřít zdravotní pojištění na cestu do zahraničí a v případě závažnějšího onemocnění trvat na okamžitém převozu do Austrálie.
Doporučuje se věnovat zvýšenou pozornost osobní hygieně, hlavně mytí rukou. Pozor na konzumaci syrového ovoce a zeleniny, k pití používejte raději kupovanou vodu v lahvích. Nezapomeňte si přibalit dobře vybavenou cestovní lékárničku s běžnými léky.
Musíte vidět :
Více než devět set ostrůvků deštných pralesů, kokosových palem, divokých selat, jedovatých hadů a krokodýlů a želv.
Auki - nejfotogeničtější městečko na ostrovech
Jezero Te'Nggano - největší sladkovodní jezero v jižním Tichomoří
Guadalcanal - největší lákadlo ostrovů. Potopené lodě a letadla z druhé světové války
Doprava na Šalamounovych ostrovech:
Letadlem:
Mezinárodní letiště je ve městě Henderson, vzdálené asi 11 km od hlavního města Honiara. Pravidelně sem létají linky z australského Brisbane a sousedních států. Při odletech se platí poplatek ve výši 40 dolarů. Solomon Airlines létá do všech provincií země (asi na 20 letišť).
Autem:
jezdí se na levé straně. Kvalita městských i mimo městských komunikací je skromná co do počtu i kvality. Asfaltové cesty najdete pouze v Honiara na ostrově Guadalcanal.
Auta se dají půjčit na letiště v Hendersone a v hlavním městě Honiara.
Lodí:
Nejčastější forma dopravy místních lidí, bývá bohužel často nepravidelná a nespolehlivá.
Kontaktní český úřad na Šalamounovych ostrovech:
8 Culgoa Circuit, O'Malley, Canberra
Telefon: +61/2/62901386
Fax: +612/62900006
Nouzová linka: +61 418 262 289 > při volání ze zahraničí, 0418 262 289 > při volání z Austrálie
E-mail: canberra@embassy.mzv.cz
Web: www.mzv.cz/canberra
Diplomatická působnost: pro Australské společenství, Republiku Fidži, Nový Zéland, Nezavislý stát Samou, Šalomounovy ostrovy, Království Tonga, Republiku Vanuatu a Cookovy ostrovy.
Provozní hodiny úřadu: pondělí - pátek 8.45 - 17.15 hodin
Dějiny:
První skupina obyvatel přišla na ostrovy ze severozápadu již před 30 000 lety. Později je následovali kultury Polynésanů a Melanézanů. V období po roce 1600 byly ostrovy cílem nájezdů národností Tonga a Tokenu. Časté nájezdy jiných kultur zakořenily v obyvatelích ostrovů strach z cizinců, který se projevoval s okamžitým napadáním jakýchkoliv návštěvníků. Přesvědčili se o tom Španělé, kteří sem připluli v roce 1568 a po šestileté válce s domorodci ostrovy opustili. Z důvodů špatného zmapování oblasti si Evropané ostrovy nevšimli až do roku 1767, kdy zde přistál anglický kapitán Philip Carter.
Koncem 19. století ostrovy získaly výměnou území s Německem Angličané. Během druhé světové války se zde odehrály jedny z nejkrutějších bojů v Pacifiku. Nezávislost ostrovy získaly až v roce 1978. Situace v zemi byla stabilní až do roku 2000, kdy zde vypukly občanské nepokoje. Důvodem byly dlouholeté spory mezi národnostmi na ostrovech Guadalcanal a Malaita. Násilí trvalo s malými přestávkami až do roku 2002, kdy do země vstoupili australské mírové síly. V posledních letech se situace na ostrovech stabilizovala, ale mírové síly (vojenské a policejní jednotky) pod zkratkou RAMS (regionální asistenční mise na Šalamounovy ostrovy) v zemi na dobu neurčitou zůstávají.