Vybíráte dron? Zaměřte se na tyto parametry
Rádi byste sobě nebo svým blízkým pořídili dron, ale zatím nemáte s nákupem podobného zařízení zkušenosti? Poradíme vám, podle jakých parametrů primárně vybírat.
Výdrž baterie dronu
Výdrž baterie je stále tak trochu Achillovou patou každého dronu. Udržet se v náročných povětrnostních podmínkách ve vzduchu je energeticky náročné. Jenže baterie patří k nejtěžším součástkám v dronu a nárůst její kapacity zároveň výrazně zvýší spotřebu energie.
Proto má většina dronů výdrž na jedno nabití jen několik jednotek až desítek minut. Vydrží-li dron ve vzduchu na jedno nabití přes půl hodiny, je to již považováno za velmi dobrý výsledek. Častěji se budete pohybovat kolem 20 minut. Roli samozřejmě hraje i dodatečný náklad, který dron nese (zpravidla kamera), nebo aktuální povětrnostní podmínky. Výrobci si nicméně uvědomují, že výdrž je pro mnoho uživatelů zásadní, a na trhu tak lze nalézt i drony s výdrží blížící se jedné hodině. Připravte se ale na určité kompromisy, které je nutné pro takové parametry učinit.
Kvalita fotografií a videozáznamu
Drony jsou v současné době využívány především pro pořízení dechberoucích záběrů. S poměrně levným zařízením dnes můžete zachytit snímky, o jakých se dříve nesnilo ani těm nejlépe vybaveným filmovým studiím. Vše ale záleží na kvalitě kamery, kterou váš dron nese.
Na výběr máte ze dvou řešení:
· drony s integrovanou kamerou
· drony umožňující připevnění vlastní kamery
Obě řešení mají své klady a zápory. V případě integrovaných kamer můžete vybírat mezi desítkami modelů. Právě kvalita optiky je přitom klíčovým parametrem, se kterým roste i cena dronu.
Drony umožňující připevnění vlastní kamery vám v tomto ohledu dávají větší svobodu, nicméně jde o řešení, které využívají spíše zkušenější uživatelé.
Pozor na bezpečný návrat dronu
Jak již bylo zmíněno, výdrž dronu na jedno nabití je omezená. Snadno se přitom může stát, že s dronem odletíte tak daleko, že již nebudete schopni se vrátit zpět. V takovém případě hrozí ztráta dronu, nebo dokonce můžete někoho ohrozit.
Proto si vždy promyslete, jak daleko vlastně chcete s dronem létat. Někomu stačí dolet v řádu jednotek metrů pro pořízení fotografie rodinné oslavy. Jiní chtějí vzlétnout stovky metrů a pořídit záběr úchvatné krajiny na výletě v panenské přírodě.
Patříte-li do druhé skupiny, zvažte, zda by nedávalo smysl investovat do dražšího dronu s chytrými funkcemi. Dron může například sám vyhodnotit, že mu již zbývá baterie akorát na dolet zpět k majiteli (a zvolí k tomu automaticky nejkratší cestu), případně dokáže alespoň bezpečně přistát. Nehrozí tedy neřízený pád v případě, že dronu dojde baterie.
Vždy také pamatujte na to, že s dronem musíte dodržovat zásady bezpečnosti a neměli byste například bez povolení létat v obydlených oblastech.
Zdroj obrázku: Viacheslav Rubel / Shutterstock.com