Virtuální cestování do Benátek, Itálie

benatky.jpg

Romantické město Benátky se nachází v regionu Veneto v Itálii. Toto starobylé a historicky významné město bylo původně postaveno na 100 malých ostrovech v Jaderském moři. Místo silnic Benátky spoléhají na řadu vodních cest a kanálů.

Jednou z nejznámějších oblastí města je světoznámá dopravní tepna Grand Canal, která byla hlavním centrem renesance. Další nezaměnitelnou oblastí je centrální náměstí v Benátkách, zvané Piazza San Marco. Zde najdete řadu byzantských mozaik, zvon Campanile a samozřejmě úchvatnou baziliku svatého Marka.

Co je nejlepší se dá dělat v Benátkách?

Jen málo měst si může nárokovat tak neocenitelné umělecké a historické dědictví jako Benátky. Toto jedinečné město se svou kouzelnou, velkolepou scenérií není jen krásné; je to skutečný zázrak tvůrčího génia: město postavené na bahně, písku a slizu obtížné, nehostinné krajiny.

Největší atrakcí v nádherném městě Benátky je architektura — kterou umocňují starobylé kanály, které ji obklopují. Kromě náměstí Piazza San Marco a baziliky svatého Marka je město domovem mistrovského gotického Dóžecího paláce. Aby byly tyto budovy z růžového a bílého mramoru plně doceněny, musí být vidět na vlastní kůži. Nejen, že je úchvatným příkladem italské architektury, ale je také každoročně centrem oslav Benátského karnevalu.

Jen kousek jízdy gondolou od Dóžecího paláce se nachází sbírka Peggy Guggenheimové, která je jednou z nejproslulejších světových sbírek moderního umění. Pokud hledáte více tradičních děl z období renesance, strávte nějaký čas v Galleria dell’Accademia, kde najdete několik klasiků z této doby.

V Benátkách je mnoho míst, která charakterizují slavnou historii města a spojení s uměním a architekturou. Vezměte si například Most vzdechů, což je mistrovské dílo z bílého vápence, které vede z výslechových místností Dóžecího paláce k věznici.

Ale nejkrásnější most v celých Benátkách musí být most Rialto. Tato zdobená stavba visí nad Canal Grande s mistrovskou jistotou. Most, který spojuje San Polo se sestieri San Marco, byl v průběhu let mnohokrát přestavován.

Pokud hledáte zábavu v Benátkách, máte opravdu z čeho vybírat. Věnujte několik hodin prohlížení uměleckých děl v Museo Correr nebo prozkoumejte vzrušující směs renesančního a moderního umění v Punta della Dogana.

Možná byste dali přednost večeru s baletem nebo živou hudbou v Teatro La Fenice, což je skutečně velkolepé divadlo s 1000 místy. Pokud vás zajímá historie Benátek, výlet do Muzea krajky nebo Fortuny Museum vás vezme na cestu za poznáním. A žádný výlet do Benátek by se neměl obejít bez výletu do Ca’ d’Oro – benátsko-gotického paláce, který je také domovem sbírky Franchettiho renesančního umění.

Bazilika svatého Marka - Basilica di San Marco

Nejmocnější z benátských památek, která skutečně ukazuje velikost Benátek, je bezpochyby bazilika San Marco. Byl postaven během několika staletí, často přetvářen a obohacován vzácnými poklady, často z Dálného východu. Jeho architektura, směs byzantské, římské a benátské, je dílem umělců a řemeslníků pocházejících z celého světa. Lze ji považovat za skutečnou laboratoř, živý organismus, vyvíjející se a proměňující v průběhu staletí.

Vypráví se, že Marek, jeden ze čtyř evangelistů spolu s Lukášem, Matoušem a Janem, dostal za úkol napsat své evangelium od samotného Petra a učinil tak v Římě. Benátčané si ho zvolili za svého patrona kvůli jeho vazbám s Římem, čímž vyhlásili svou nezávislost na byzantské církvi.

Benátští kupci podél východních cest se často zastavovali v Alexandrii, aby se modlili u světcova hrobu. A bylo to v roce 828 n. l., kdy dva benátští obchodníci ukradli jeho ostatky a přivezli je zpět do Benátek lodí poté, co je ukryli v truhle plné zeleniny a vepřového masa, aby se vyhnuli přísné muslimské kontrole. Když tělo světce dorazilo do Benátek, bylo triumfálně přivítáno a dóže nechal postavit nový kostel jako svou hrobku.

Bazilika svatého Marka měla být inspirována byzantským vzorem, starověkým kostelem apoštolů v Konstantinopoli. Dóžeovo rozhodnutí se ukázalo jako strategická, rozhodující volba pro prosperitu Benátek: nesmí se zapomínat, že ve středověku znamenal vlastnictví ostatků světce pro město velký výdělek. Uctívání, v dobách jen několika kostí, znamenalo zvýšenou obchodní a kulturní výměnu. Dále je zde dvanáct apoštolů, ale pouze čtyři evangelisté. Vlastnit celé tělo jednoho z nich bylo pro Benátky výjimečným faktem. Symbol svatého Marka, okřídlený lev ozbrojený mečem, se stal znakem města. Jednoduchý symbol reprezentující občanské ctnosti, sílu a odvahu.

Průčelí kostela je mistrovským gotickým dílem, bohatá kompozice sloupů, oblouků, věží a reliéfů, které jako ve všech středověkých kostelech často představují postavy, řemesla nebo výjevy z každodenního života. Zobrazuje dokonce starého muže, který si kousne ruku: legenda praví, že jde o kostelního architekta, který byl zbaven svého postavení, když řekl, že mohl postavit ještě krásnější.

Struktura kostela je obrovská: pět velkých oblouků podpírá pět gigantických kupolí. Přesto se zdá, že se veškerá tato architektura rozpouští ve zlatém lesku mozaik, což je ten nejneobvyklejší a nejpoutavější pohled. K dosažení tohoto nádherného efektu se všechny malé čtverečky nakloní do různých směrů, aby lépe zachytily a odrážely světlo z jakéhokoli úhlu.

Mozaiky svatého Marka jsou vzácným osvětleným evangeliem. Jsou to dlouhé, úžasné příběhy o rozloze více než 8 000 metrů čtverečních, které se nám mohly zdát těžko pochopitelné, ale věřícím té doby byly jistě známé.

St.Mark's Treasure je obrovská sbírka kusů zlata, stříbra, skla a dalších vzácných materiálů. Mnohé z těchto předmětů pocházejí z výbojů ve Svaté zemi, kdy byly Benátky na vrcholu své slávy. Na konci 12. století se Benátky zúčastnily čtvrté křížové výpravy a přinesly zpět štědrost neocenitelné hodnoty.

Ale nejcennější kousek sbírky je vidět za hlavním oltářem: slavný Golden Pala, oltářní palác vyrobený ze stovek kusů smaltu nalepených na zlatém listu. Vznikla kolem roku 1000 a během následujících tří století byla obohacena o všechny druhy drahých kamenů: safíry, granáty, perly, smaragdy, ametysty, rubíny, acháty a topaz, celkem 1927 kamenů. Naštěstí přežil napoleonské nájezdy díky odvaze benátského občana, který ho měsíce ukrýval ve svém domě, a dnes je to jediný příklad skutečně velkého gotického šperku, který je stále neporušený.

Čtyři slavní koně na fasádě svatého Marka jsou také součástí pokladu pocházejícího ze Svaté země. Ty původní lze obdivovat v Církevním muzeu situovaném v úrovni velké venkovní terasy. Jsou to čtyři krásní koně a byli okamžitě považováni za dokonalý symbol pro velkou Benátskou republiku v jejich deklarovaném vyjádření síly a svobody. Napoleon je odvezl z kostela jako válečnou kořist, ale naštěstí se vrátily do Benátek, když říše skončila.

Most Rialto

Most Rialto je nejznámějším z mostů, které protínají Canal Grande (další dva jsou Accademia Bridge a Scalzi). V této oblasti, kde původně sídlil trh s potravinami, se vždy nacházel přechod přes kanál, nejprve jednoduchý most lodí, později skutečný dřevěný most, vyrobený ze dvou šikmých ramp s mobilní částí uprostřed, aby aby umožnila průjezd lodí. Současný most Rialto, kamenný oblouk, byl postaven pod dohledem Antonia da Ponteho v letech 1588 až 1591. Stavbu ztěžovaly podmínky nestability a výška mořského dna. Struktura, stylově velmi podobná předchozímu dřevěnému mostu, je tvořena dvěma šikmými rampami s obchody na každé straně, krytými portikem. Když byly Benátky námořní velmocí, která se plavila a obchodovala po velké části moderního světa, zastavovaly se zde velké nákladní lodě přijíždějící z mnoha jiných zemí, aby zde vyložily a velkoobchodně prodaly své zboží. Zde se shromáždili Benátčané s hedvábím a kořením z Orientu, obchodníci z Lombardie a Florencie, kteří nabízeli práci s kovem a textilem, spolu s Němci a mnoha dalšími přicházejícími z jiných částí Itálie a přes Alpy. Dnes je most Rialto jednou z nejnavštěvovanějších turistických atrakcí města.

Náměstí svatého Marka

Bazilika San Marco shlíží na jedno z nejkrásnějších náměstí na světě, skutečný mramorový salon, centrum města po staletí. Vedle baziliky a Dóžecího paláce se zde vždy konaly všechny nejdůležitější náboženské a občanské obřady a nyní je náměstí Piazza San Marco považováno za hlavní symbol města a turistickou atrakci.

Toto velké náměstí s výhledem na vodu je směsí prostorů, objemů a stylů: rezidence prokurátora, zvonice, Dóžecí palác a knihkupectví Sansoviniana.

V den Nanebevstoupení Páně nastoupil dóže a nejdůležitější členové města na palubu a odpluli na Jadran, do přístavu Lido. Zde dóže hodil do moře prsten, symbolizující spojení Benátek a vody, a prohlásil vážnou formuli: „Vzali jsme si tě, moře, ve znamení pravé, věčné nadvlády“.

Most vzdechů

Jméno je vynálezem romantické literatury; legenda praví, že z tohoto mostu bylo slyšet vzdechy odsouzených, když je vedli do vězení. Most vzdechů, který ukrývá dvě překrývající se chodby, byl postaven na počátku 17. století podle návrhu Antonia Contina a sloužil jako spojnice mezi Starými věznicemi v Dóžecím paláci a Novými věznicemi, které se nacházejí za ním. řeka Palazzo. Jeho klenutý profil, zavěšený nad vodou Palazzo Rio, tvoří jednu z nejslavnějších scén města.

Benátský karneval

Tisíce turistů přijíždějí do Benátek, aby viděli a zúčastnili se jeho velkolepého karnevalu; chodit v maškarních šatech v kouzelné scenérii tohoto města znamená účastnit se skutečně výjimečné události. Tyto tajemné, znepokojivé benátské masky, které na vás hledí z městských uliček, jsou součástí toho, co si představujeme, že by benátský svět vypadal před 300 lety. Jsou neodolatelným lákadlem pro to, co je bezpochyby jedním z nejunikátnějších zážitků na světě: znovu prožít Benátky 18. století. Nošení masek bylo pro Benátčany vždy víc než pouhá zábava; je to stále silně pociťovaná tradice s hlubokými kulturními kořeny.

Benátčané byli známí tím, že byli svobodomyslní a provinili se přestupky – masky nepoužívali jen během oficiálního karnevalu. Nasadit si masku v Benátkách znamenalo vzít si zakázané svobody: mohli jste nadávat na mocné, hazardovat, aniž by vás chytili, riskovat kvůli lásce nebo obchodním dohodám a dokonce vstupovat do klášterů, aniž byste byli viděni. Řada omezujících zákonů přijatých na oblékání dokazuje, jak rozšířený byl tento zvyk.

V roce 1608 vydala Rada Deseti dekret, který zakazoval všem občanům nosit masky s výjimkou karnevalu a oficiálních banketů. Masky byly povoleny při všech důležitých událostech, banketech a hlavních oslavách Serenissima, jako byl den Nanebevstoupení Páně, nebo když dóže vylezl na Bucintoro, nebo při letu Colombine, kdy dřevěný pták zasypával dav květinami. Zbídačení šlechtici používali masky k žebrání na ulici a vdané ženy je musely nosit, když šly do divadla. Karneval sám o sobě znamenal nechat se jít a nechat se hrát; svoboda, provinění a šílenství dobré vůle. Paláce otevíraly svá nádvoří oslavám a celý den a noc zněla hudba a tanec v uličkách, na malých náměstích a dokonce i na vodě. Benátky žily zvukem a barvami.

Nejrozšířenější maskou, za kterou by Benátčané utratili naprosté jmění, byla „bauta“: byl to široký černý plášť, který padal přes ramena až k pasu. Na hlavě měli typický černý třírohý klobouk (tricorno) a na tvářích bílou masku zvanou „larva“ s rozšířeným, vyčnívajícím rtem, který měnil jejich hlas. Bautu používali muži i ženy, kteří ji nosili v zimě v černé a v létě v bílé.

Existovala také řada masek pro různé zvláštní příležitosti: jednou z nich byla „moretta“: černý sametový ovál, který ženy běžně nosily, zvláště když navštěvovaly kláštery. Jednalo se o „němou“ masku: byla umístěna přes obličej a měla malé tlačítko, které šlo do úst, aby se zabránilo řeči. Řemeslníci, kteří vyráběli masky, se nazývali „mascareri“ a měli postavení malířů. Pomáhali jim „targheri“, kteří na omítnutý povrch malovali obličeje všeho druhu.

I dnes při procházce Benátkami narazíte na řemeslné obchody obnovující tuto prastarou tradici. Největšího lesku dosáhl karneval v 18. století, v 80. letech 20. století se vrátil k novému životu a dnes trvá měsíc s představeními, plesy, hudbou a divadelními představeními pořádanými po celém městě. Akce ročně přiláká až milion návštěvníků, všichni soutěží, kdo předvedou své nádherné a často velmi drahé kostýmy. Uprostřed karnevalové pohádkové atmosféry se Benátky vrací do kouzelného města 18. století, kde jako ve snu můžete potkat Giacoma Casanovu, projet se na gondole s Carlem Goldonim nebo překvapit šlechtičny při setkání se svým milencem. 

Jaké je nejlepší roční období k návštěvě Benátek?
Benátky jsou vždy nejrušnější a nejživější v létě, od začátku června do konce července. Fenomén zvaný acqua alta zaplavuje oblasti Benátek během zimních měsíců mezi listopadem a březnem, a to může ovlivnit přístup na náměstí Piazza San Marco.

Ale pokud se chystáte na párty během benátského karnevalu, ujistěte se, že jste kolem konce února a začátku března. Toto je roční období, kdy vládne hudba, kostýmy a oslava umění.

Jaké je počasí a podnebí v Benátky?
Benátky mají relativně chladné středomořské klima. Teploty na vrcholu léta zřídka přesahují 32 °C, přičemž nejteplejšími měsíci jsou červenec a srpen. Letní měsíce také patří k nejsušším v roce.

Období roku s největším počtem srážek jsou obvykle jarní měsíce duben a květen. Jaro je však obzvláště pěkným obdobím roku k návštěvě Benátek, pokud nemáte rádi horké počasí, protože průměrné teploty kolísají mezi pouhými 17 a 22 °C. Nejchladnější měsíce jsou prosinec a leden, kdy se průměrné teploty pohybují v jednociferných číslech. Benátky jsou skutečným mistrovským dílem krásy a nádherné architektury. Město romantiky, které je tolik co dělat a vidět, vás bude neustále vracet.

Chcete se ubytovat v Benátkách 

vybrali jsme pro vás tento hotel Hotel Giudecca Venezia

Hotel má vlastní přístaviště pro vodní taxi. Pouhých 250 metrů od hotelu se nachází zastávka linek č. 2, 41 a 42 vodního autobusu Vaporetto. Personál hotelu vám na požádání zprostředkuje dopravu z letiště.

https://www.booking.com/hotel/it/dominaprestigegiudeccavenezia.cs.html?aid=860508

http://Hotel Giudecca Venezia

 

 

Neviš kde se ubytovat a najít nejvýhodnější ceny?

Na internetu je nepřeberné množství lepších či horších stránek, kde hledat různé ubytování. Zde jsme pro vás vybrali tři nejlepší weby, kde začít s hledáním.

Booking

Jako první a nejjednodušší možnost je hledat ubytování na těch nejlepší stránkách – Booking.com. V jejich databázi najdete nejvíce sta hotelů, apartmánů, penzionů a hostelů po celém světě. Vše můžete filtrovat podle různých parametrů. Stránky jsou kompletně v češtině a poskytují 24/7 klientskou telefonní podporu v českém jazyce.

Hotelscombined

Hotelscombined.com Je srovnávač ubytování, kde můžete porovnat všechny ceny za stejný hotel na jednom místě. Občas se ceny za stejný pokoj mohou velmi lišit a zde to můžete krásně odhalit. 

Agoda

Agoda.com je jedním z největších poskytovatelů ubytování na světě. Nabízí možnost rezervovat si hotel na spoustě skvělých míst po celém světě za výhodné ceny!

 

Sháníš radu na cestu?

Jak se dostat z letiště, jaký je limit zavazadel, co vidět v destinaci nebo kde se ideálně ubytovat?
Toto  a mnohem více najdeš v našich cestopisech:

průvodce destinacemi
průvodce letišti
průvodce aerolinkami
rady a tipy na cestu

Víza


Vízum do Itálie

Občané ČR mohou pobývat na území země bez omezení. Při pobytu delším než tři měsíce se ale musíte příhlásit k pobytu na ohlašovně příslušného obecního úřadu dle místa pobytu. Jako cestovní...
více…

Lastminute a akční letenky


Akční letenka s business class Vídeň - Kolombo za 50790 Kč

Využijte akční nabídku levných letek s Etihad Airways v business class. Letenky jsou dostupné od listopadu 2024 do května 2025. Cena je za cestu tam i zpět. Každý cestující má nárok na libovolný počet...
více…

Výprodej letenek Turecko, Bahrajn, Katar od 2 490 Kč

Toužíte po exotice s nádechem tajemného Orientu? Pak zbystřete! Pegasus Airlines právě spustily akci, která vám vyrazí dech. Z Bratislavy můžete nyní vyrazit do kouzelných destinací již od neuvěřitelných...
více…

Akční letenky z Prahy do Barcelony od 2600 Kč

Zpáteční letenky z Prahy do Barcelony jsou dostupné už od 2600 Kč. Letenky jsou dostupné na spoustu termínů od května  do října 2024.   Cena obsahuje: zpáteční letenka včetně všech...
více…

Cestopisy


13 krásných italských ostrovů – od oblíbených horkých míst po nedoceněné drahokamy

Sicílie Největší ostrov ve Středozemním moři nabízí atmosféru v houfech, od svých zemitých, chaotických měst přes krajinu posetou ruinami až po oslnivá pobřeží, která v létě hučí turisty...
více…

Top 10 pláží na Sardinii

Pláže na Sardinii Velkolepé pobřeží Sardinie se může pochlubit nekonečnými zálivy a zátokami s plážemi s bílým pískem a křišťálově čistou smaragdovou vodou. Pláže ostrova jsou skutečně jedny...
více…

Pláže na Sardinii

Velkolepé pobřeží Sardinie se může pochlubit nekonečnými zálivy a zátokami s plážemi s bílým pískem a křišťálově čistou smaragdovou vodou. Pláže ostrova jsou skutečně jedny z nejlepších, které...
více…