Na co nezapomenout před odjezdem na dovolenou
Chystáte se vyrazit za zážitky někam pryč? Pak byste měli stejnou pečlivost při plánování věnovat nejenom tomu, co si s sebou zabalíte, ale také zabezpečení vašeho domova před co největším množstvím potenciálních rizik.
Nejde jen o obávané vniknutí zlodějů – nepřítel se může skrývat i uvnitř, například v podobě vodovodního potrubí. Poradíme vám, jak na nic nezapomenout. Stačí vzít všechno pěkně systematicky.
Drobnosti, které si odbudete jeden den před odjezdem
Dělat všechno na poslední chvíli nebývá dobrý nápad. A není k tomu ani důvod. Zalité květiny, naplnění automatického dávkovače krmiva pro zvířata nebo odpojení přístrojů z elektrické sítě (samozřejmě jen pokud je nepotřebujete), tak můžete provést už s předstihem.
I tady se však vyplatí pečlivá příprava. Krmítko testujte ještě za své přítomnosti, abyste mohli vychytat případné chyby nebo provozní nesrovnalosti. A pohlídejte si také, aby co nejvíce neodpojitelných spotřebičů (sem patří zejména lednička či přístroje do akvárií a terárií) mohlo zůstat na samostatných jističích. Všechno ostatní pak můžete jednoduše vypnout, aniž byste se museli pracně dostávat za skříně apod. Koneckonců, čím větší množství elektroniky odpojíte, tím více katastrofám můžete předejít.
Pokud máte v domě nějaké cennosti, vyplatí se je uložit na méně nápadná místa nebo dokonce do trezoru. Ty příruční, které snadno schováte třeba pod postel, nejsou zase tak velkou investicí, jak by se mohlo zdát. Přitom však ukryjí to nejcennější před zraky nevítaných návštěvníků, kteří obvykle místnostmi jen rychle proběhnou a poberou jen okatě vystavenou parádu.
Zabezpečená domácnost ráno před odjezdem – zkontrolujte rolety, okna i přívod vody
Podle nastaveného seznamu zabezpečení postupujte dál. Ráno domácnost pořádně vyvětrejte, ale poté všechna okna pečlivě uzavřete. Ponechání tzv. ventilačky není dobrý nápad, pro průnik zlodějů je jako stvořená. Naopak zatažené rolety mohou představovat další významný bezpečnostní prvek. Vniknutí totiž účinně mechanicky brání.
Než za sebou zabouchnete dveře, uzavřete přívod vody a odpojte z elektřiny vše, co nemusí zůstat zapnuté. Ještě jednou se ujistěte, že jste na nic nezapomněli.
S odjezdem nespěchejte, finální kontrola bývá nejdůležitější
Možná se vám to už také stalo. Vyrážíte na poslední chvíli, protože letadlo či vlak nepočká. Takže za sebou jen rychle zabouchnete, případně se prostě spolehnete na dálkové ovládání a zmizíte v dáli. Ovšem zamčené dveře kladou nezvaným hostům samozřejmě mnohem větší odpor než jen ty narychlo zabouchnuté.
A stejně důležitá jsou i důkladně zavřená garážová vrata. I ve chvíli, kdy berete do ruky dálkový ovladač, si musíte být jistí, že vše přesně zapadlo na své místo. Moderní systémy vám samy dají vědět v případě, že se něco nepovede. Pokud je nemáte, nezbude vám než se o všem přesvědčit osobně.
Zdroj obrázku:
Studio Romantic / Shutterstock.com
Jen kvalitní zámky mnohdy nestačí
Všechny tyto postupy mají ovšem háček. Stažené rolety, neustálá temnota v místnostech a další důležité znaky vypovídají o jednom – že je tato domácnost neobsazená. A jen těžko byste mohli lapkům nabídnout lepší pozvánku.
Pomoci vám v tomto ohledu může tzv. chytrá domácnost. Ovládání rolet, světel nebo třeba rádia si můžete přednastavit dlouho dopředu. Rolety se tak mohou v nepravidelných intervalech vytahovat a zase spouštět, a to samé platí o osvětlení a dalších přístrojích. Dům či byt tak nikdy nebude vypadat opuštěně.
Vyplatí se ovšem na tyto vychytávky upozornit sousedy. To pro případ, že by se k vám chtěli z nějakého důvodu dozvonit, a vy byste jim neotevřeli. Mohou se cítit rozmrzelí, anebo v tom horším případě zavolat policii – čistě ze strachu o vás. A to byla určitě nemilá komplikace dovolené, nemyslíte?