Jak se slaví Velikonoce ve světě
Valladolid, Španělsko
Obzvlášť emocionální oslavy se konají ve španělském městě Valladolid. Průvodů na Velký pátek se účastní členové různých velikonočních „bratrstev“ oblečení do charakteristických rouch a jedoucích na koních. Přitom za zvuku bubnů a hudby vezou kastilské náboženské sochy.
Alghero, Sardinie
V Algheru na Sardinii se slaví Svatý týden podle prastarého rituálu pocházejícího z roku 1501. Oslavy zahajuje tzv. procesí Truchlivých mysterií. Ve většině měst a vesnic se na Velký pátek konají akce, kde tiché průvody nesou sochu Ježíše na kříži, procházejí s ním ulicemi, až nakonec zamíří do hlavního kostela, kde je je socha obřadně sňata z kříže a uložena do rakve. O Velikonoční neděli je socha opět nesena v průvodu ulicemi, kde se setká se sochou Madony, což je symbolické setkání známé jako Su Incontru, které probíhá za velkého oslavování a střelby.
Seville, Španělsko
V Seville prochází průvod maskovaných kajícníků a nákladně zdobených alegorických vozů, který patří k nejpozoruhodnějším na světě. Tisíce lidí lemují ulice, aby sledovali denní procesí s pochodujícími kapelami a nazdobenými, svícemi ozářenými alegorickými vozy vezoucími barokní sochy, které ilustrují velikonoční příběh; následují je stovky kajícníků v hábitech (nazarenos).
Svatý týden (Semana Santa) pro lidi v Seville rovněž symbolizuje začátek jara, takže se koná řada oslav po celém městě, v mnoha restauracích a barech.
Řím, Itálie
Procesí na Velký pátek zahrnuje představení, která čerpají inspiraci z dob středověku. Herci recitují texty z Nového zákona, od Ježíšova narození přes události jeho života až po jeho ukřižování. Desetitisíce věřících se scházejí na Svatopetrském náměstí na Velikonoční neděli, kdy papeže vede svoji Mši. Kromě toho také pronáší tradiční poselství naděje a míru známé jako „Urbi et Orbi"
Jeruzalém, Izrael
Ve Svatém městě, kde se velikonoční příběh odehrává, připomíná průvod o Květné neděli vjezd Ježíše do Jeruzaléma a účastní se ho až 10 000 lidí. Začíná v Bethphage a pokračuje do Starého města, kam vstoupí Branou sv. Štěpána (Lví branou), a končí v kostele sv. Anny.
Křesťané se na Velký pátek vydávají stejnou cestou, kterou šel Ježíš před svým ukřižováním, někteří přitom nesou kříž. Také se účastní mše v Chrámu Božího hrobu, což je místo, kde měl být Ježíš pohřben a kde se mělo odehrát jeho vzkříšení. Poutníci se také vydávají na ranní velikonoční bohoslužbu u Zahradních hrobek.
Filipíny
Filipínci se účastní krvavých velikonočních rituálů, při kterých polonazí kajícníci bičují svá záda bambusovými holemi a žiletkami. Mnoho filipínských katolíků provádí náboženské pokání během týdne předcházejícího Velikonocům ve formě pobožností a proseb: to vše má odčinit hříchy věřících, vyléčit nemoci a dokonce splnit přání. Věřící jdou bosí v parném horku, každých pár set metrů zastavují u provizorních oltářů, zatímco místní obyvatelé recitují texty o Ježíšově utrpení. Kromě toho se konají průvody (procesí) s Ježíšem nesoucím kříž.
Trapani, Sicílie
V Trapani na Sicílii se odehrávají nejdramatičtější oslavy Velikonoc. V procesí Misteri je možné spatřit dřevěné sochy v životní velikosti pocházející ze 17. století, kterou nesou místní lidé ulicemi města. Průvod začíná na Velký pátek ve 14 hod. a končí o půlnoci. Akce je velmi oblíbená u turistů, takže je potřeba si rezervovat hotel dostatečně v předstihu.
Indonésie
Ukřižování se v křesťanské části Indonésie předvádí doslova, kdy mladí muži považují za čest, když jsou zvoleni, aby přestavovali Ježíše a byli na různých místech přivázáni na kříž. Křesťanství se dostalo na ostrovy, jako je Flores východně od Bali, díky portugalským misionářům, a sochy z té doby bývají nošeny ulicemi. V Indonésii žije kolem 7 milionů katolíků.
Florencie, Itálie
Tradice říká, že během první křížové výpravy v roce 1096 to byl právě florentský rytíř Pazzo de 'Pazzi, který jako první vztyčil prapor Kříže na cimbuří hradeb Jeruzaléma a jako dar získal úlomky z Chrámu Božího hrobu. Po svém návratu do Florencie byly kameny používání k zapalování svatého ohně a na Velikonoční neděli a voženy městem v bohatě zdobeném vozíku.
Dnes na Velikonoční neděli projíždí velký vůz tažený bílými voly v průvodu ulicemi centra Florencie až ke katedrále. Když se v katedrále odzpívá „Gloria“, arcibiskup zapálí raketu ve tvaru holubice, která přetrhne provázek připojený k vozíku, a odpálí tak velký a hlučný ohňostroj.
Malaga, Španělsko
Během Svatého týdne se konají stovky procesí s účastníky oděnými v bílých rouchách. Oslavy v Malaze zahrnují dlouhá procesí s přenosnými oltáři, svícemi, pomerančovými květy a oblaky vůně kadidla.
Prizzi, Sicílie
V Prizzi ležícím v kopcích jižně Palerma se koná „Abballu de daivuli", při kterém místní lidé s děsivými zinkovými maskami a v červených rouchách představují ďábly. Ďáblové pobíhají o Velikonoční neděli a snaží se pochytat co nejvíce duší (tak, že jim musí zaplatit pití) až do odpoledne, kdy Panna Marie a zmrtvýchvstalý Ježíš triumfují, zatímco ďábly odnesou andělé.