Darování plazmy po návratu ze zahraničí se řídí několika pokyny. Před odběrem si je pečlivě nastudujte
Podnikli jste v létě dobrodružnou výpravu do Afriky, plavili jste se po Nilu, zkoušeli místní speciality a strávili noc v poušti? Nebo jste se s krosnou na zádech vydali napříč Evropou či jste snad procestovali exotické destinace? Pokud jste dobrodruzi, kteří zároveň rádi dělají něco pro druhé, určitě jste již přemýšleli nad darováním krevní plazmy.
Tento vznešený akt je finančně odměňován a pomáhá zachraňovat života. Jestli patříte k lidem, kteří milují cestování, nedávno jste se vrátili z dobrodružné zahraniční cesty a nyní chcete udělat dobrý skutek a darovat krevní plazmu, je několik věcí, které byste měli vědět.
Destinace vaší letní dovolené může odložit váš odběr až o půl roku
V prvé řadě navštivte stránky Ministerstva zdravotnictví a Ministerstva zahraničních věcí ČR. Z těch se totiž dozvíte, jaká jsou aktuálně platná opatření související s nemocí Covid-19. Jednotlivá odběrová centra krevní plazmy navíc mají i jasně daná pravidla o tom, kdy je možné darovat krevní plazmu. Kromě toho, že musíte být v naprostém pořádku, může datum odběru krevní plazmy ovlivnit i destinace, ze které jste se vrátili.
Některé země jsou totiž na seznamu států, ve kterých hrozí vyšší riziko nákazy některým infekčním onemocněním. Z těchto důvodů je někdy nutné na odběr vyčkat až po dobu šesti měsíců. Aktuálně platné informace vám rádi předají zaměstnanci odběrových center. Stačí kontaktovat jejich infolinku.
Zkontrolujte si svůj zdravotní stav
Kdo je tedy vhodným dárcem krevní plazmy? Při výběru hrají roli i další faktory. Kromě toho, kde jste strávili vaši letní dovolenou, může o datu vašeho odběru rozhodnout také to, zda jste v nedávné době neprodělali onemocnění žloutenkou typu A, mononukleózou, klíšťovou encefalitidou a kapavkou. Odběrová centra vás přijmou po uplynutí 365 dní od prodělání těchto nemocí.
Ale nejedná se pouze o závažná onemocnění. I běžné nachlazení, chřipka a alergie mohou být důvody, proč byste měli s odběrem krevní plazmy počkat. Neprodělali jste během dovolené úraz? Pokud vám v nedávné době byla podána transfúze, prodělali jste trombózu žil nebo snad podstoupili operaci, musíte s odběrem krevní plazmy počkat po dobu půl roku.
Menstruace není překážkou, ale je lepší s odběrem počkat
U některých žen může při dlouhodobém pobytu v zahraničí dojít také ke změnám menstruačního cyklu. I na to je důležité myslet při sjednávání termínu odběru krevní plazmy po návratu z dovolené. Přestože menstruace neznamená, že by byla žena nevhodným dárcem, lékaři odběr v tomto období nedoporučují. Proto je lepší počkat, až se tělo po návratu do Česka aklimatizuje a na odběr se objednat až tehdy, kdy bude mít žena jistotu, že nebude v době odběru krevní plazmy menstruovat.
Očkování před cestou vám mohou prodloužit dobu čekání na odběr krevní plazmy
Nezapomínejte ani na očkování, která jste před zahraniční cestou podstoupili. Při návštěvě některých zemí je výrazně doporučováno nechat se očkovat. Ale právě očkování je dalším důvodem, proč můžete být krátkodobě nevhodnými dárci krevní plazmy. O tom, kdy je vhodný čas na odběr krevní plazmy po očkování, si můžete promluvit se zaměstnanci odběrového centra a také se svým praktickým lékařem.
Udělejte něco pro druhé a darujte kus sebe. Krevní plazma je nedostatkovým zbožím a lze ji získat pouze od dárců. Protože je ale zapotřebí, aby byla odebírána pouze kvalitní krevní plazma, je nutné řídit se několika pokyny. Než se tedy objednáte do odběrového centra, ujistěte se, že splňujete veškeré podmínky pro odběr krevní plazmy a v případě nejasností kontaktujte infolinku daného odběrového centra.
Zdroj obrázku: Pavel Kosolapov / Shutterstock.com