Provensálská Marseille vám splní každý sen
Francie je země labužníků, dobrého vínka, znamenitých sýrů a kultovní Eiffelovy věže. Zpod jejího stínu konkurenčně vykukuje druhé největší osídlení Francouzka, a hlavní město Provensálská - Marseille. To, že se má čím pochlubit je nesporné. Vždyť v zemi Galského kohouta je centrem průmyslu, vzdělání, požitku a umění. Odolávat vábivému volání tohoto města je zcela zbytečné.
Marseille je nejstarším městem Francie. Město bylo založeno již v roce 600 před naším letopočtem, a s příchodem řeckých obchodníků do města nastoupil společenský život. Mořeplavci se vydali přes středozemní moře, aby svými výrobky mohli okořenit i město s majestátním vápencovým útesem pohoří Calanques. Kde se obchodovalo, tam se i jedlo, pilo a milovalo, až se Marseille stalo na sklonku 15. století lokálním průmyslovým centrem na březích řeky Rhôny. Dějiny městu přáli, a protože Francouzi ke své minulosti přistupují s respektem, množství artefaktů se zachovalo i pro zvědavé oči dnešních turistů.
Přestože klima na břehu moře by mělo být nadprůměrně horké, během letních měsíců se dočkáte příznivých 28 - 29 ° C, což je docela přijatelné na procházky pláží i nasávání historické atmosféry.
Kam dřív? Zásadní otázka, kterou je dobré zodpovědět si ještě dříve, než uběhne něco přes 1400 kilometrů cesty. Marseille je dokonce vhodné i pro úplné analfabety v oblasti historie. Snad nikomu nebude neznámá postava literárních dějin hrabě Monte Christo. Ten, jako hlavní postava slavného románu, trávil za zdmi hradu ze šestnáctého století, v té době sloužícího jako věznice, krušné chvíle. Námořníci během všech historických období nemohli zůstat bez svých patronů. Přežehnat se proto můžete v Notre Dame de la Garde – italsko - bizantském kostele, poskytujícím ochranu námořníkům a rybářům z přístavu Vieux Port, který také určitě stojí za prohlídku. Oblast Panier je také nabitá kulturou a historickými památkami. Pro ty lenivější poslouží pohádkové pláže La Corniche a Les Plages na okraji města.
Mezi rarity patří úzká spleť uliček Le Panier a Vieille Charité, které se nacházejí v nejstarší čtvrti Quartier du Panier. Vynechat místní muzea by byl těžký hřích vůči celé Francii. Muséede la Mode, jak se na módě oddanou zemi patří, ukrývá přes 6 000 různých kostýmů, a v Musée Cantini objevíte díla Matisse, Mira, Ernsta, Bacona, Picassa, Derain, Bathusa a jiných umělců. Dalo by se něco z toho odmítnout?
Abyste nezůstali zkrátka, je dobré nechat vůdčí taktovku odborníkům, které najdete v Office du Tourisme, ale většina z nich má hendikep pěší chůze a francouzského výkladu. Histobus naopak poskytuje tříhodinové výlety i v angličtině, a jak již říká samotný název, vlastní nohy si příliš nezašlapou. Pro fajnšmekry je k dispozici prohlídka dvoupatrovým "kabrio" autobusem, Marseille le Grand Tour, se šestnácti zastávkami, v různých jazycích. V každé místní cestovní kanceláři najdete určitě mnoho ochotných průvodců a výletů za skvosty provensálské metropole.
Noční život
Pokud byste se naivně domnívali, že po kulturním dnu vám dá Marseille vydechnout v některém z luxusních hotelů, více se ani mýlit nemůžete. Ale jen v tom případě, že kulturní scénu vystřídáte za tu klubovou. Centry zábavy jsou určitě Vieux Port a náměstí Place Thiars. Zde můžete klidně zakotvit a oddat se jedné velké bezbřehé párty. Náměstíčko Le Cours Julien je kompletně olemované kavárničkami, restauracemi a svítivými podniky s kopci zmrzliny. Tana vás číhá na každém kroku, přes léto venku, a v zimě v útulných cukrárnách. Le Café de la Plage nebo klub Le Trolleybus jsou Mekkou pro nadšence hip - hopu. Za živou hudbou jděte určitě do ECAP Julien. Pro vyznavače kravat a hazardu město nabízí hned tři kasina. Je jen na vás zda město prozkoumáte okrajově, nebo se zaboříte do jeho útrob naplno. Marseille je připraveno na všechno a určitě vás nezklame.