Ozdoba francouzských dějin - Avignon
Starobylé provensálské město, které jako jediné v historii mělo kromě Říma možnost hostit papežský stolec. Každý se o něm učil ve školních lavicích, ale málokdo si vyzkoušel jeho magii na vlastní kůži. Hrady, dávnověké dědictví, dokonalá příroda, gurmánský zážitek a most dosahující jen do poloviny řeky Rhône. To vše se snoubí ve městě, jehož centrum je na seznamu UNESCO zapsáno jako nezaměnitelné.
Skoro každé město, o kterém jste se museli na škole učit více než dva řádky, zřejmě upadlo do hluboké nemilosti. Avignon, byste ale z této kategorie měli velmi rychle vyjmout. Má něco přes 64 kilometrů čtverečních, klima jako v Česku a do Marseille to máte jen cca 85 kilometrů, takže můžete klidně za jeden víkend zvládnout i "dva v jednom". Město se stalo ve čtrnáctém století oficiálním sídlem papežské stolice, a právě tímto faktem, toto jinak nepříliš velké město ozdobilo dějiny. Městečko bylo i vyhledávaným cílem francouzských panovníků, kteří se sem chodili producírovat. Pokud hledáte velikány dějin, tak u Avignonu žil i spisovatel Francesco Petrarca, a skonal zde velký otec liberalismu John Stuart Mill.
Objevování těch nejkrásnějších zákoutí města patří k psí povinnosti každého turistu. Mezi prvořadé cíle vašich toulavých bot si třeba zařadit Papežský palác. Není to jen osamocený chrám, ale veliký komplex gotických budov, který si ke svému pohodlí stvořili samotní papežové. V pozdějších dobách se využíval jako kasárna, věznice a v dnešní době se jím prohánějí turisté.
Most svatého Bénézeta nebo originální Le Pont St. Benezet je neuvěřitelný experiment. Z původně dvaceti pilířové stavby zbyly jen 4, které sahají ani ne do půlky řeky Rhône. Byl to pokus, ale dnes láká turisty mnohem více, než kdyby se po něm dalo projít v rozsahu, a navíc je i známým symbolem celého města. Dalším nezaměnitelným místem je Katedrála Notre Dame, která je otevřena každý den od osmi rána do šesté odpoledne. Potěší i prohlídka původní židovské Synagogy a chrám Svatého Martiala. Všechno jsou to skvosty, které určitě ocení každý návštěvník.
Nadšenci výtvarného umění by si měli naplánovat návštěvu Le musée du Petit Palais s tvorbou italských a provensálských mistrů v rozmezí 13. až 16. století. Muzeum Angladon - soukromá stavba s malbami Picassa, Van Gogha a jiných velikánů je přístupné každému. Neméně zajímavé je určitě i Collection Lambert. Jako muzeum současného umění, je důkazem rozmanitosti umělecké tvorby dnešní doby.
Avignon se dá projít s příručkou v ruce, ale to jen tak z rychlíku. Proto vám město nabízí i unikátní možnost rezervovat si turistického průvodce, který vám umožní projít město, a objevit bez nejmenšího shonu ty nejcennější perly. Přežít šestihodinovou procházku je jako příběh z pohádky, tak mluví o svých službách místní průvodci. Výhodu mají všichni ti, kteří znají němčinu, angličtinu, dánštinu, španělštinu, francouzštinu, italštinu, holandštinu ruštinu, švédštinu nebo dokonce japonštinu.
Prohlídku můžete absolvovat od tří hodinové verze v ceně cca 135 eur přes týden. Přes víkend samozřejmě o něco více, až po bohatou osm hodinovou šňůru za cca 460 eur. Cena je za celou skupinku a její velikost je již jen na vás. No, a pokud byste se chtěli svést turistickým vláčkem, ten stojí cca 7 eur na osobu. Okruh městem začíná přímo před Papežským palácem.
Být ve Francii a neochutnat místní speciality je urážkou země. Pokud máte zájem o originální chuť, určitě se nevyhýbejte antickým uličkám. Čajovny, restaurace a místní kuchyně ve stylových restauracích sice odlehčí peněženku, ale obohatí ducha. Oblast je známá delikátní chuťovkou Papalines, kterou každý turista musí ochutnat. Skládá se z čokolády, cukru a oreganového likéru. Navíc je Avignon i hlavní město vína Côtes du Rhône, takže si na stůl jiného ani nepřejte. Na nákupy se vyplatí zajít na ulice Joseph Vernet a St. Agrico, kde prodávají vše od luxusních výrobků až po běžné suvenýry, které si vezmete domů jako hmotné vzpomínky.