Na dovolenou do Ženevy
Švýcaři se pyšní svou nestranností. Přestože jsou důležitým hráčem starého kontinentu, odmítli spolek Evropské unie. Úředním jazykem je zde francouzština a měnou švýcarský frank. Ženeva jako druhé největší město Švýcarska, hostitel známého autosalonu a předního výrobce těch nejlepších hodinek na světě si potrpí na luxus. Je ten správný čas navštívit město na Rhone, ale pozor na přesnost, Ženeva si na ni potrpí.
Již v době kamenné, tedy přesněji kolem roku 120 před naším letopočtem najdeme první stopy člověka na hrázi jezera s příznačným názvem, Ženevské. Římští dobyvatelé pozvedli úroveň tohoto sídla na obchodní středisko s honosným pojmenováním Geneva. V roce 534 našeho letopočtu se dostala do rukou Francouzům, později patřila Burgundsku i Německu. V roce 1536 se stala sídlem reformního hnutí a začala psát své liberální dějiny. Vždyť zde kázal samotný Jean Calvin o reformě náboženství, a tak se město pomalu stávalo baštou kalvinismu. Není divu, že se později transformovalo na útočiště náboženských a politických uprchlíků, pronásledované inteligence, která dokázala v mnoha ohledech město významně obohatit. Dokonce ve dvacátém století v Ženevě našel exil i nechvalně známý politický "reformátor" Lenin.
Ačkoli ženevský kanton spojuje se Švýcarskem jen 5% území, jeho obyvatelé jsou zatížení na luxus jako správní Švýcaři. Ke "high society" životnímu stylu patří i nakupování každodenních nezbytností v levnější Francii, aby ušetřili pár drobných.
Vy se z Prahy do Ženevy můžete dostat přímým vlakovým spojem za méně než 19 hodin. Ocitnete se v úplně jiném světě, jako je ten náš. Vždyť jen zavítat na nejznámější autosalon v Evropě, který každoročně v březnu představuje ty nejlepší a nejdražší z nablýskaných auťáků, je nesmírný zážitek. A to není zdaleka vše, co tyto zeměpisné šířky nabízejí.
Luxus a lesk jsou neodmyslitelnou částí ženevské fasády. I před levnými restauracemi najdete stát ty nejdražší auta. Typický místní lid se rád obklopuje luxusem, ale opasek utahuje, kde se dá. Pravým klenotem Ženevy jsou určitě hodinky. Je jich plná. Od luxusních, přes květové, až po ty Guinessovy. Ulice Rue du Rhône se řadí k třetí nejdražší ulici světa, a tento trend si drží právě díky zlatým, platinovým, a briliantovým hodinkám všemožných luxusních značek od Rolex přes Piaget až po Patek Phipippe. Ale prakticky zde najdete každou značku, která ve světě ukazatelů času něco znamená.
Prvním, kdo začal tuto tradici, byl Švýcar tureckého původu Franck Müller. Na břehu Ženevského jezera založil impérium Watchland, které vyrobilo nejdražší hodinky světa Aeternitas. V Anglické zahradě na milovníky flóry čekají hodiny složené ze šesti a půl tisíce sezónních květů. Pasáž Malbuisson zdobí od roku 1962 orloj, který každou hodinu zvoní dvacítkou zvonků. Pro megalomany je určen hotel Cornavin. V jeho vstupní hale najdete třicetimetrové hodiny od mistra Jeana. Navzdory své velikosti jdou na vteřinu přesně, tak jako celá Ženeva.
Právě díky přesnému času, má město jeden z nejpropracovanějších a nejfunkčnějších systémů dopravy. Transports Publics Genevois zastřešuje tramvaje i autobusy provozované od pěti od rána, do půl jedné v noci. Po této době si můžete zamávat na taxi. Taxikáři mají nonstop provoz, a v taxametru mají předem započítanou DPH i spropitné, takže o levný výlet nepůjde.
Ačkoli je Ženeva opravdu bohatá na monumenty, které mají za sebou pěkných pár nul, při procházce městem nezapomeňte ani na dominanty nevyčíslitelné hodnoty. V Ženevském přístavu najdete nejvyšší fontánu v Evropě, která rychlostí 200 km / h stříká vodu do výšky 140 metrů. Katedrála Svatého Petra je unikátní ve své románsko, goticko, neoklasické architektuře a dominuje městu již od dvanáctého století. Za návštěvu stojí i Anglická zahrada s národním pomníkem, kterým jsou netradičně dvě mladé ženy.
V botanické zahradě na dvaceti osmi hektarech najdete zase rostliny ze šesti kontinentů, takže alergici by ji měli zdaleka obejít. Mohou ale zamířit k největší atrakci, stojící 2 kilometry od města. Je jí Náměstí národů, od kterého se směrem ven rozkládá síť paláců, svou rozlohou se rovná francouzskému Versailles. Ve městě stojí Muzeum červeného kříže, historie, umění a všech možných artefaktů, které se do muzea hodí.
Pro lidi znalé politických poměrů, ani netřeba připomínat možnost živě shlédnout sídlo nadnárodních institucí jako WHO (Světová zdravotnická organizace), Mezinárodní výbor červeného kříže, Konferenci OSN a všelijaké byrokratické bašty Evropy. Ve městě si tak máte pořád co vychutnávat, pokud to nepřeženete na Fetes de Geneve - svátcích Ženevy, kdy se pod srpnovým širým nebem pořádají pompézní slavnosti. A kdyby vás přece město "zmohlo", relaxovat můžete v některém z hotelů. Ženeva má totiž lůžkovou kapacitu něco víc 14000 postelí, což jí uděluje prvenství ve srovnání hotelových potenciálů v celém Švýcarsku. Takže svá místa na zábavu i nocleh si v Ženevě najde každý.