Vydejte se do městečka Feria de Abrill v Seville
Věděli jste, že je Sevilla nekorunovanou královnou Andalusie? Je to rodiště flamenca, tradiční siesty, ale hlavně úplné lenosti. Toto město je ovlivněno židovskou, ale především arabskou kulturou.
Každoročně je střediskem mnoha oslav. Avšak to, co se děje v dubnu ve čtvrti Los Remedios, určitě stojí za pozornost. 2 týdny po Velikonocích /Semana Santa/, přichází týden, který místní lidé zbožňují ze všech nejvíce. Týden, kdy se koná festival Feria de Abril. V tomto týdnu jsou ale úplně všechny povinnosti stranou.
Pokud se rozhodnete do městečka podívat, určitě nevynechejte Portadu. Je to vstupní brána do nitra komplexu, kde se festival odehrává.
Zároveň je místem nejvýznamnějšího momentu celé Ferie, kde se koná tzv. Alumbrado, to jest slavnostní rozsvícení celého areálu primátorem města vždy o půlnoci. Je to chvíle, kdy se město mění na epicentrum zábavy, tance a nekonečných oslav.
První noc se servíruje pescaito Frito – jídelníček sestávající se z různých druhů smažených ryb a mořských plodů.
Místní lidé se snaží při této příležitosti dodržovat i „dress code“, který se snaží dodržovat, což znamená, že dámy budete moci obdivovat v tradičních upnutých flamenco šatech s volány. Pánům zase stačí jednoduché tmavé kalhoty, s bílou košilí a vestou. Na hlavě samozřejmě nesmí chybět klobouk Bolero.
Je to natolik seriózní událost, že bylo písemně schváleno desatero, co je přísně zakázáno a zároveň povoleno mít oblečené.
Samotné Casetas jsou nedílnou součástí festivalu. Původní prototyp pochází z roku 1849, kdy místní zastupitelstvo zřídilo stánek podobný venkovskému obchodu, za účelem dodržovat poriadkok. Nakonec se z něj vykrystalizoval ideální prostor, který se využívá dodnes
Z původních 19, které tvořily jádro tehdejší Ferie, jejich dnes můžeme napočítat přes 1000. Jsou rozděleny na veřejné a soukromé. Soukromé jsou v rukou různých skupin, organizací, politických stran či rodinných známých, kteří si pronajímají daný prostor na její postavení.
Běžný turista se bohužel do privátní Casetas nemá šanci dostat, protože venku stojí ochranka, která hlídá vstup. Její interiér se skládá ze dvou částí. Přední část tvoří stoly, a také se zde nachází Tablado - taneční parket, kde tančí místní lidé jejich milovanou Sevillanu. Zadní prostor je zase tvořen barem, kuchyní a WC. Je zcela jasné, ve které části dominuje mužské pohlaví. :-)
Večer se zase potom fanoušci býčích zápasů odeberou do arény Real Maestranza na tradiční představení. Pokud jste tady s dětmi, tak si určitě zajděte do Calle de Infierno, kde najdete lunapark s horskými dráhami, kolotoči, ruskými koly aj. Vy si zatím můžete zahrát bingo nebo různé soutěže.
Určitě nevynechejte ani místní tradiční gastronomii a zakousněte se do sladkých churros a buῆuelos, které vám udělají slastný pocit v ústech.
Po úplném zatmění slunce, neboli jak je již tma, je čas se vrátit opět do Casetas, kde si můžete vypít další skleničku Rebujita, uždibovat drobné tapas a duchapřítomně si pohovořit.
Zábava zde pokračuje až do ranních hodin, a to si představte, že takový „nápor“ dokáží místní vydržet 7 dní po sobě.
Festival končí vždy v neděli slavnostním ohňostrojem nad řekou Guadalquivir.
Příští rok 2015 se bude festival pořádat 21 až 26 dubna, takže teď už víte na kdy si máte sehnat pozvání a pořádně si to užít.:-)