Španělská pláž De las Catedrales
Jen málokteré místo vám vezme dech a dodá tolik energie. Pokud ale dorazíte do této části Galicie v severním Španělsku pochopíte, že něco takového už jen tak neuvidíte. Dostanete se totiž na pláž, kde uvěříte, že všechno bylo stvořeno s nějakým plánem. Ať už to byl kdokoliv, nebo cokoliv, tuto pláž vytvořil, abychom se jí mohli donekonečna kochat.
Když chceme spatřit tento skvost přírody, musíme se přesunout do upršené španělské Galicie. Jděte tam už s tím, že vás zastihne déšť. Tato oblast Španělska se totiž od typické představy dovolenkové země velmi liší. Je tajuplná, zelená a velmi mokrá. Napomáhá tomu samozřejmě sám oceán. Divoce omývá celé pobřeží a oblast městečka Ribadeo, kde pláž leží, není výjimkou.
No právě díky jeho divoké povaze můžeme spatřit perlu, pro kterou sem denně přicházejí stovky lidí. Jsou zde domácí, turisté z celého světa a není ničím výjimečným, když tu potkáte nevěstu se ženichem, kteří si vybrali vysoké oblouky za pozadí svatebních fotek.
Na pláž se dostanete poměrně jednoduše. Pravidelně sem přicházejí autobusy z okolních oblastí, vždyť se jedná o jednu z nejzajímavějších částí Galicie. Když jste už tady, dá se jít i vlastním případně pronajatým autem. Cestou se vyhnete městečku a pokračujete přímo k oceánu. Tady už čeká záchytné parkoviště, na kterém po určitém čase jistě najdete místo.
Z parkoviště se přesunete ke schodům, neboť nad pláží jsou vysoké skály. Ty si samozřejmě můžete ohlédnout iz vrchu, ale pohledu zdola se to nevyrovná. U schodů stojí stánky s občerstvením, prodejci suvenýrů a pro odvážlivce, kteří se nebáli vejít do vody, i převlékárny se sprchami.
Cestu dolů najdete snadno, protože k úzkým a velmi kluzkým schůdkem proudí množství turistů. Doporučujeme, abyste si na cestu dolů nechali obuté pevnější boty, neboť po skále, kterou půjdete dolů, ve vlhkém období protéká malý potůček. Zranit proto není vůbec těžké.
Ale opravdu toto rádoby riziko vám za to stojí. Protože když sjedete dolů, uvidíte překrásnou pláž plnou majestátních skal a oblouků. Při plánování vašeho výletu si však dejte velký pozor na čas kdy přijedete. Divoká voda tu totiž stoupá a klesá velmi dramaticky, takže když přijdete během přílivu z pláže vám nezbude ani kousek. Nejlepší je přijít ještě před odlivem, když už moře ustupuje a odhaluje jemnou písečnou pláž.
Písek ale není to, za čím turisté chodí. Pláž je navštěvována hlavně pro ty obrovské skály. Ohromné skaliska, jejichž tvary připomínají opravdové oblouky ve starých katedrálách. Rozmístěné jsou nerovnoměrně po celé pláži a ukrývají v sobě různá zákoutí. Jejich objevováním strávíte hodně času, protože do některých se dostanete pouze uplaváním nebo čekáním na nejnižší bod odlivu. Některé z nich jsou odděleny od hlavní pláže tak důsledně, že je objevíte jen podrobných procházením všech děr.
Hlavní atrakcí je ale skála opuštěně stojící uprostřed pláže. V části, kterou moře nikdy neopouští, má velkou díru a právě přes ni přecházejí při správném úhlu paprsky slunce. Je to asi nejtypičtější záběr na tuto pláž. Moře, skály a slunce predierajúce se mezi ně. Komu nestačí pohled zdola, může vylézt přímo na její vrch. Skály jsou velmi pichlavé (doporučujeme pevné boty) av některých místech strmé, ale pohled shora dodá výletu tu pověstnou třešničku na dortu.
Naneštěstí čas na pláži utíká rychleji než běžně a ani se nenadějete se vidíte, že moře se začíná zvedat. Nejprve jsou to jen jemné vlnky, které si všimnete jen když se budete procházet těsně u moře. Časem se ale moře přiblíží a nejednomu návštěvníkovi smočit deku. Tehdy se pláž začne postupně vyprazdňovat. Pro jiné návštěvníky to znamená, že si mohou skalní útesy podívat přímo z vody. Poslední chvíle tráví přezkoumáváním uzavřených prostor, do kterých se donedávna klidně dostali suchou nohou. Nyní si řádně zaplavou. Během nejvyššího přílivu se někdy stává, že je pláž nepřístupná a dokonce nebezpečná, neboť tehdy opět získává svou moc příroda a divoké moře.
Severní část Španělska je okouzlující. Možná si nezíská srdce všech, ale ti kteří přijedou neprohloupíte. Samotná příroda zde vytvořila pobřeží připomínající dramatické filmy plné padouchů. Silný příboj vytvaroval všechny útesy do obdivuhodných tvarů.
I zdejší města a městečka mají své kouzlo. Nepříliš daleko se nachází Lugo, středověké městečko, které si dodnes uchovalo téměř neporušené hradní opevnění. V jeho útrobách leží zajímavé památky a jeden víkend v roce to tu vypadá, jako kdyby se všichni zbláznili. Během festivalu Arde Lucus se celé město promění na římskou osadu. Do historického centra tehdy proudí tisíce obyvatel převlečených za starých Římanů. Na karneval jsme možná zvyklí, ale celé město převlečené za Římanů vás opravdu ohromí. Od malých dětí až po starší ročníky se zde všichni setkávají v tógách a užívají si své římské dědictví.