Dovolená na Mallorce
Mallorka se v posledních letech změnila. Sice stále působí se svými letovisky, jako je např. Magaluf, jako outsider mezi přímořskými letovisky, návštěvníci však pomalu zjišťují, že ostrov už nepředstavují jen uzavřená rekreační letoviska a bary.
Skutečně Mallorca, jak se snaží místní lidé dokázat už po celé roky, tančí podle jiné melodie: jsou to časně ráno kozí zvonky z pousteven na kopcích, kameny drolící pod nohama při pěším výstupu po stezkách v Tramuntaně, či rozlétávající se cikády, když den přechází v úžasnou hvězdnou noc. Chcete uniknout letním davům turistů? Zde se dozvíte, jaká ostrov nabízí nejlepší útočiště, od horských cest, přes skryté zátoky, pobřežní stezky, až po někdejší kláštery, kde můžete zpomalit a užívat si ticha.
Vzhůru do pohoří Tramuntana
Nikde jinde není nedávný obrat Mallorky tak patrný jako v Tramuntaně, pozoruhodném vápencovém pohoří, které tvoří rozeklanou linii na západní a severní straně ostrova. Je to nejdivočejší část Mallorky, od roku 2011 chráněná UNESCO, kde se údolí zařezávají do skal zjizvených působením živlů a kde útesy příkře spadají do moře. Vesničky ze žlutého kamene působí, jako by byly nejistě přeneseny na úbočí kopců, které se zvedají nad olivovníkovými háji a citrusovými sady.
Krásy Tramuntany už sice nejsou žádným tajemstvím, avšak i v srpnu je zde možné uniknout davům do méně navštěvovaných míst. Jedna z nejzajímavějších silnic Mallorky je pobřežní silnice Ma10 mezi Andratxem a Valldemosou, která prochází malebnými vesničkami (např. Estellencs) a révou pokrytým Banyalbufarem, založeným maury v 10. století, kde se kamenné terasy zužují směrem k moři.
Skryté zátoky
Pobřeží Tramuntana je provrtáno zátokami, které jsou skryty za strmými, stromy porostlými útesy. Přestože na plážích v Port de Sóller, Cala de Deià nebo Cala de Valldemossa v létě často nenajdete dost místa ani na položení ručníku, v některé ze zdejších zátok můžete najít klid. Tyrkysový záliv Sa Calobra bývá v sezóně obléhán místními lidmi, zato sousední Cala Tuent, úžasný kus země se zátokou a v pozadí s horami porostlými borovicemi, navštěvuje jen hrstka místních.
Na severním konci ostrova ční do moře Cap de Formentor jako dračí ocas a jízda po pobřežních silnicích s ostrými serpentinami představuje skutečné dobrodružství. Vyhněte se hlavní pláži a raději zvolte některou maličkou zátoku, které se choulí pod větry ošlehanými vrcholky; může to být např. Cala Bóquer, Cala Murta a Cala Figuera, ke kterým se snadno dostanete pěšky.
Stejně tak stojí za návštěvu poloostrov Cap des Pinar čnící do moře východně od letoviska Alcúdia. Odměnou za kilometry, které jste ušli navíc, Vám bude šňůra příjemných zátok s tím nejmodřejším mořem. Nejhezčí z nich je Platja des Coll Baix, zářivě bílý půlměsíc pláže obklopený útesy porostlými borovicemi, kam se dostanete z nejbližšího parkoviště po 2 km dlouhé pěší stezce; nebo se sem můžete dopravit lodí, pokud nějakou máte.
S výjimkou Badia de Palma může být jižní pobřeží Mallorky také překvapivě tiché. Obzvlášť to platí o Platja des Trenc, 3 km dlouhé stuze bílého písku s azurovým mořem. Z nedaleké Colònia de Sant Jordi vyplouvají lodě na krátkou plavbu do Illa de Cabrera, jediného národního parku na Baleárách. Shluk 19 neobydlených zátok ukrývá úžasné klidné pláže.
Pobřežní stezky
Zatímco náročnější pěší túry se v létě v Tramuntaně nekonají kvůli horku, je zde také pár úžasných pobřežních stezek, které Vám umožní uniknout záplavě turistů, i když i na ně je nejvhodnější se vydat brzy ráno nebo večer, když je chladněji.
Na východě ostrova se pěší stezky proplétají skrz Parc Natural de la Península de Llevant, přírodní rezervaci porostlou borovicemi, jíž dominuje nízké pohoří Serra de Llevant. Zátoky zasahující hluboko do pobřeží jsou ospalé a nedotčené a na své si tu přijdou především lidé pozorující ptactvo, kteří zde mají šanci zahlédnout sokola stěhovavého, ostříže jižního a racka Audouinova.
Když se vydáte dále na jih, můžete cestovat od jedné úžasné zátoky ke druhé, dostanete do krytých zátok a hlubokých zálivů s křišťálově čistou tyrkysovou vodou (např. Cala Bota, Cala Virgili, Cala Pilota a Cala Magraner). Túra dlouhá 13 km (tam a zpět) začíná ve Finca Can Roig, v sídle nedaleko Cales de Mallorca. Dostanete se sem po Ma4014 (Carretera Porto Cristo – Portocolom); po 6 km zahněte na východ směrem k Cales de Mallorca, pokračujte další 2,2 km a zahněte doleva; po 200 m se dostanete ke vstupu do Can Roig.
Míst k pozorování západů slunce je na Mallorce hojnost, ale nejsou nijak mimořádná, nikde jinde však není tohle ohnivé divadlo tak úžasné jako v Sa Fordada. Tam se dostanete po pěší stezce proplétající se olivovníkovými háji a vedoucí pod útesy provrtanými jeskyněmi. Stezka začíná v Son Marroig, v romantickém někdejším obydlí habsburského arcivévody Ludvíka Salvátora Toskánského.
Klidná místa pro nocleh
Vyhněte se velkým letoviskům, udělejte si trochu průzkum a najdete skvělá místa a statky (fincas/agriturismi), která nabízejí klid ve dne pozorování hvězd a v noci. Na internetových stránkách zabývajících se agroturistikou na Mallorce a na Baleárách získáte přehled, co je k dispozici.
Na ostrově se nachází řada pousteven, které byly proměněny ve strohá útočiště s úžasným výhledem. Žádný taxikář nebude riskovat jízdu po silnici podobající se horské dráze, jenž se vine k Santuari de la Mare de Déu del Puig, takže cestu z Pollençy budete muset absolvovat jako praví poutníci pěšky. Stojí to však za námahu, už kvůli zdejšímu úžasnému klidu a výhledům, které na Vás čekají, když dorazíte do této 700 let staré poustevny. Blíže k moři se nachází další klidné útočiště, La Victoria Petit Hotel Hostatgeria na poloostrově Cap des Pinar.
Chcete něco romantičtějšího? Ještě luxusnější venkovské útočiště na západě je blaženě izolované S'Olivar in Estellencs s úžasným výhledem na moře, olivovníkovými háji a s tzv. nekonečným bazénem, a také agroturistické letovisko určené pouze pro dospělé, Sa Pedrissa nacházející se na silnici Valldemossa-Deià. Na východním pobřeží u Capdepery se venkovský pozemek Cases de Son Barbassa choulí mezi bylinkovými zahradami, rohovníky, olivovníky a mandloněmi, což je prostředí tak dokonalé, že se Vám nejspíš nebude chtít nikdy odejít.