Žilina, Těrchová a jejich zajímavosti
Většinou kolem Žiliny jen projedeme na cestě do Tater nebo do některých z mnoha termálů na Slovensku. Přitom i z perly na Váhu, jak se Žilině přezdívá, je výborné vyrážet na výlety. Má totiž jedno z nejkrásnějších okolí.
Žilině se také ještě říká slovenský Norimberk. Je to asi proto, že i její staré město je architektonicky ucelené. Podívat se na to můžete vlastníma očima například při posezení v jedné z mnoha restaurací v podloubí Mariánského náměstí, jehož základy sahají do 14. století.
Při obhlídce domů se zachovalými arkádami si můžete připomenout hned několik zajímavostí. Třeba to, že se náměstí jmenuje Mariánské teprve od roku 1991. Toto náměstí mělo hned několik názvů, jsou to - náměstí Svobody, náměstí Dukla, náměstí Františka Josefa, ale do roku 1900 to byl prostě Rynek se středověkým privilegiem zvaným mílové právo, uděleným králem v roce 1321.
Domácím řemeslníkům se zde garantovalo, že v okruhu jedné míle od Žiliny nesměl bydlet a vykonávat řemeslo žádný konkurent. Například v 16. století bylo ve městě kolem 17 cechů. Byli tady například soukeníci, dále kožešníci, krejčí, řezníci, kováři, bednáři, hrnčíři, kloboučníci, zedníci, obuvníci, zámečníci.
V Žilině stojí za návštěvu určitě Budatínský zámek ze 13. Století, který je strategicky umístěný na soutoku řek Váhu a Kysuce. Na zámku můžete navštívit zdejší expozici - Drátenické umění, která je jediná svého druhu na světě.
Velkým turistickým lákadlem je i šest hradů v blízkosti Žiliny: dva Strečnianské, Lietava, Lietavský hrad, Hričovský a zříceniny Súlovského. Sedmý je přímo ve městě, a objevili ho nedávno kousek od městského divadla, vlevo od farských schodů.
Pokud máte raději společenský ruch, tak se vám určitě zalíbí v městečku Rajecké Teplice. Nechybí tu totiž nic, co vám zpestří pobyt. Je zde venkovní koupaliště, velký lesopark i spousta obchůdků, restaurací i kavárniček. Lázně jsou obklopeny zalesněnými skalními masivy, a pokud se vydáte po značené trase, nestačíte se kochat mnoha krásnými výhledy.
Ale největším skvostem žilinského okolí je Malá Fatra, kam většina turistů míří přes Těrchovou do Vrátné doliny. K Těrchové patří i desítky malých osad, které jsou roztroušený směrem na sever v okolních kopcích. Určitě stojí za vidění, je zde totiž ráj čisté přírody a hub, a kde si hlavně lidé z Žiliny rekonstruují staré dřevěnice nebo staví nové. Nádhernou krajinu a její zákoutí s výhledy na protilehlou Malou Fatru už zde objevili i turisté.
V devadesátých letech se na jídelních lístcích restaurací objevovaly spíše pokusy o světovost jménem krůtí s broskví. Postupem času zde vznikaly pizzerie, ale poslední dobou přibývají i koliby, v kterých je neustále plno.
Ve většině kolib to voní jak slovenskými specialitami, tak i dřevem. Můžete zde ochutnat např. dobroty z brambor, ovčího mléka, k tomu oravská slaninka, klobásy, výtečnou fazolačku, zabíjačkový talíř a jiné pochoutky. Například vám můžeme doporučit hustou zelňačku v Jánošíkově kolibě v Těrchové, která je tak bohatá a sytá, že po ní určitě nebudete mít až do večera hlad.
Vegetariánské halušky (bez slaniny) si můžete dát v čajovně Medušce v centru Těrchové. Samozřejmě, kdo si o slaninu řekne, tak jí dostane. V nabídce jsou i selské jídla nejen pro vegetariány, ale také spousta čajů i ovocných destilátů, které jsou vypálený tradiční technologií. Dostanete zde například koupit jahodovici, třešňovici, rybízovku nebo višňovku. NA závěr doporučujeme úžasnou medovinu, která vyhrála mistrovství světa v Irsku.
Pokud sebou máte i děti, můžete s nimi vyrazit v Těrchové například do kostela Cyrila a Metoděje. Tam najdete velký vyřezávaný betlém, který se jim bude líbit. Betlém je rozdělený na dvě části. Jedna představuje starou Těrchovou s lidovými řemesly a charakteristickým koloritem, druhá zobrazuje novozákonní biblické příběhy.
Ve farském areálu za kostelem najdete zase zajímavou přírodní galerii dřevěných soch. Přibývají tu postupně coby soutěžní exponáty Mezinárodního sochařského sympozia. Letos se toto sympozium konalo počtvrté.