Turecká Abrahámová stezka
Kousky různých textilií jsou přivázané k holým větvím osamělého morušovníku, jenž vyráží z holého vrcholku kopce. Turečtí venkované stále chodí ke „stromům přání“, kam přivazují kousky látek coby ziyaret, poutní obětiny za splnění svých snů.
Přímo pod stromem se do svahu zařezávají výkopy Göbeklı Tepe a odhalují pilíře ve tvar „T“ zdobené stylizovanými zvířecími a lidskými postavami. Archeologové odhadli dobu fungování tohoto sídliště na 9000 let př. n.l., takže se jedná o nejstarší známé kultovní místo na světě.
Spolu s naší malou skupinkou jsem vykračoval přes vrcholek kopce směrem od prastarého poutního místa a napříč svahem posetým kamením. Vlnící se krajina drsné plošiny s vystupujícími kameny se táhla až k obzoru. Nad ním visící ponurá opona mraků těžkla hrozícím deštěm.
Kráčeli jsme po nedávno vytvořené Abrahamově stezce, nejnovější pěší turistické trase v Turecku a nejsevernější částí ambiciózní vize (z roku 2008) na vytvoření dálkové turistické trasy po Středním východě na základě cesty Proroka Abrahama.
Tato část jihovýchodního Turecka se podobně jako matrjoška skládá z mnoha vrstev historie, mýtů a folklóru. Podle zdejší víry Prorok Abraham (celá tisíciletí po stavbě mamutích chrámů) zahájil svoji dlouhou pouť z biblického města Ur, dnešní Şanlıurfy, nacházející se 15 km západně od Göbeklı Tepe. (Druhé historické místo označované jako Ur pak bývá ztotožňováno s ruinami Tell al-Muqayyar v Iráku).
Podle některých věřících se právě zde nachází místo, kde se zrodila tři velká monoteistická náboženství: judaismus, křesťanství a islám.
Abrahamova stezka sice byla zamýšlena jako moderní rekonstrukce trasy pouti tohoto proroka, můžeme ji však vnímat také jako pouť k nejstarším kořenům civilizace.
„Na tomto místě pravděpodobně vzniklo zemědělství i naše jazyky,“ říká odborník a spoluzakladatel stezky, „takže jsme na místě nejstarší historie a lidské civilizace.“
Jihovýchod Turecka je zároveň severozápadní částí starověké Mezopotámie, kde byly objeveny jedny z nejúžasnějších dokladů o nejstarších pokusech lidstva o zakládání sídel. Krajinu tak oživuje dotek historie celého lidstva.
Většina turistů bude zřejmě považovat tuto trasu po Středním východě za úžasnou a velmi zajímavou, avšak zároveň nedostupnou. Postup prací na syrském úseku stezky byl zastaven roku 2011 kvůli pokračující občanské válce, avšak v zemích s kulturními a politickými ohledy, jako je palestinský Západní břeh, je stezka už v provozu a jejích 182 km se táhne mezi městy Nablus a Hebron (kde byl podle legend Abraham pohřben v Hrobce patriarchů).
V Jordánsku se zachází zatím (stav k polovině roku 2013) 58 km stezky a v Turecku je 170 km v provozu od počátku roku 2012. V roce 2013 pak měla organizace v plánu dalších 50 km v izraelské oblasti Negev a na Palestinských teritoriích.
Stezka nabízí lidem z celého světa příležitost si připomenout historii společnou celému lidstvu. V oblasti, která je v pozornosti médií obvykle z jiných aktuálních důvodů, připomíná Abrahamova stezka návštěvníkům, že se zde také nachází místo, kde se lidé poprvé začali sdružovat a tvořit pouta osídlení.
V závěru dne se konečně spustil očekávaný liják, zatímco jsme šli do vesnice Yuvacalı, kde se turisté ubytovávají u místních lidí. To vytváří jakýsi most mezi dávnou historií a současností jihovýchodní Anatolie.
Manželský pár nám otevřel dveře a zavedl nás do svého domu, zatímco slepice splašeně pobíhaly po dvoře v přívalech deště. O něco později jsme popíjeli horký turecký čaj z baňatých sklenic a sušili se u ohně.
Po hostině připravené z domácího jídla nám majitel ukazoval zohýbané fotografie své rodiny, zatímco někdo z naší skupiny se snažil naučit jeho dceru Aylın tleskací hře. I přes jazykovou bariéru nás Aylın brzy učila vlastní verzi hry, což bylo doprovázeno spoustou smíchu i křiku. Jako všechny děti na světě si pravidla uzpůsobila tak, že byla neproniknutelná pro ostatní a tím nakloněná v její prospěch.
Tu noc, zabalen v těžké dece v obývacím pokoji turecké rodiny, jsem znovu přemýšlel o stromu přání v Göbeklı Tepe. O tom, jak i přesto, že tohle naleziště bylo odkryto až roku 1994, místní venkované po celé roky vzhlíželi vzhůru, vystupovali na kopec a modlili se zde za splnění svých přání.
Nějakým způsobem se prostřednictvím pověstí a legend přenášela ozvěna významu tohoto místa přes celá uplynulá staletí. Uvažoval jsem o Abrahamově stezce a o tom, že současná nová turistická trasa je jen další z těchto ozvěn...
„Tato stezka je zde už 4000 let, my z ní pouze ometáme prach, aby na ni znovu dopadlo světlo,“ prohlásil ostatně její spoluzakladatel.
Praktické záležitosti
Turecká Abrahamova stezka je 10denní, 170 km dlouhá pěší trasa začínající ve vesnici Yuvacalı (60 km jízdy autem z Şanlıurfy) a končící ve městě Harran. Pokud jste v časové tísni, je možné si zařídit i kratší trasu. Jeden den cesty Vás vyjde na 45 EUR včetně ubytování v rodinách, jídla a místních průvodců.