Mevlâna – festival vířících dervišů
Súfijský básník 13. století Džaláleddín Balchí Rúmí, známý též jako Mevlâna (Náš průvodce), je v islámském světě považován téměř za svatého. Je jedním z velkých mystických filosofů světa a jeho poezie a náboženské texty patří k nejoblíbenějším a nejváženějším v islámském světě i mimo něj. Například zpěvačka Madonna je jeho otevřeným fanouškem, navíc údajně patří Mevlâna k nejprodávanějším básníkům v USA. Byl to on, kdo věřil, že svazek s Bohem je možný prostřednictvím tance.
Po Mevlânově smrti vytvořili jeho následovníci bratrstvo nazvané Mevlevi či tančící derviši, pro které je tanec jednou z nejdůležitějších forem rituálu (semas). Příležitost spatřit obřad v současnosti vždy přiláká více jak milion lidí do tureckého města Konya na Festival vířících dervišů, který připomíná Mevlânovu smrt dne 17. prosince 1273. Tento den je označován jako „Datum“ nebo jako jeho „svatební noc s Bohem“.
Po celý festival tančí derviši svůj známý vířivý tanec, ale poslední noc 17. prosince je opravdu speciální: při ní derviši tančí na památku Mevlânovy „svatební noci“. Tanec je hladký a čistý, spíše elegantní tranz než syrová energie, kterou je možné vidět u ostatních dervišských řádů. Derviši se oblékají do dlouhého bílého roucha, které představuje jejich pohřební rubáš. Objemný černý plášť symbolizuje světský hrob a kónický plstěný klobouk náhrobní kámen.
Obřad vždy zahajuje hafiz, což je učenec, který zná celý Korán zpaměti a který teď přednese modlitbu za Mevlânu a verš z Koránu. Pak zaduní tympán následován tklivým zvukem rákosové flétny ney. Poté se seyh (mistr) ukloní a vede derviše v kruhu kolem haly. Po třech kruzích upustí derviši své černé pláště jako symbol svého osvobození od pozemských pout. Pak jeden po druhém, ruce složené na hrudi, začnou vířit na parketu zároveň s tím, jak opouštějí svůj pozemský život, aby se znovu narodili v mystické jednotě s Bohem. Se zvednutýma rukama přijímají požehnání z nebe, které předávají zemi levou rukou obrácenou směrem dolů. Přitom, jak víří, vytvářejí „konstelaci“ otáčejících se těl, která se sama pomalu otáčí. Mezi nimi pomalu prochází seyh a kontroluje každého derviše, jestli provádí rituál správně. Tanec se opakuje stále znovu a znovu.
Nakonec hafiz znovu zazpívá pasáže z Koránu, a tak zpečetí jejich mystický svazek s Bohem.
Podstatné informace: vstupenky (a ubytování) je potřeba si obstarat s dostatečným předstihem; kontaktujte agenturu Selene Tourism v Konye, která Vám pomůže. Pokud vstupenky neseženete, i v ostatních místech v okolí se v době festivalu konají podobné taneční obřady. Konya je konzervativní město, proto byste se měli vhodně oblékat: ženy by měly mít na hlavě šátek a nikdo by neměl nosit šortky.
Místní atrakce: Mevlâna Museum je nachází v dřívějším příbytku dervišů spolu s Mevlânovou hrobkou a najdete zde expozice o tančících derviších.
Místo: sportovní stadion, Konya, Turecko
Datum: 10.–17. prosince
Úroveň účasti: 1 – nechejte se okouzlit vířícími derviši
Pokud budete hledat ubytování doporučujeme :
Bera Konya Hotel**** - 7 nocí / 2 osoby od 18 012 Kč
Konya Meram Park Hotel*** - 7 nocí / 2 osoby od 17 066 Kč