Norská arktická idylka
Souostroví Lofoten ležící na severním polárním kruhu vytváří zajímavě rozložené rameno země, které se táhne od skandinávské pevniny až do Norského moře. Úzký pás pobřeží je posetý rustikálními rybářskými vesničkami, které oddělují převalující se vlny od působivých štítů ve vnitrozemí. Tato dramatická panorama dělá ze severního Norska pohádkové zimní království.
Rybolov na souostroví Lofoten je dnes pro přežití méně rozhodující než v minulosti, ale Skreia (treska) stále hraje hlavní roli v životech přibližně 24 tisíc ostrovanů. Všudypřítomné pobřežní rybářské chatky (Rorbuer) dávají jasně najevo, že bílá rybka stále vládne místní kultuře.
Od ledna do května téměř každé město, vesnici i osadu obklopují mohutné stojany, které jsou určeny na sušení čerstvě ulovených ryb. Takto vysušené ryby vydrží i několik let, ačkoli na konci dubna, kdy je území přímo pokryté sušícím se úlovkem, uvolňují v poryvech větru výrazné aroma. Každoroční "žeň" je důvodem, proč se i přes nemilosrdnou přírodu lidé na toto území před tisíci let přistěhovali. V prvních měsících roku k zdejšímu pobřeží připlouvají miliony tresek z Barentsova moře za účelem tření. Tento úkaz přilákal rybáře ještě v dobách Vikingů, a daří se mu to dodnes.
S více než dvě stě tisíci návštěvníky se i turismus stal výrazným pilířem ekonomiky. Cestovatelé obdivují zejména tradiční Rorbuer, například Svinoya Rorbuer v hlavním městě Svolvaer je jeden z mnoha, které byly přeměněny na stylové ubytovací zařízení. Kanceláře a podnikatelé zde nabízejí také plavby na moře v kajaku, kempové expedice, rybářské výlety, turistiku a horolezectví.
V zimě se země stává ledovou skulpturou ze sněhu, skal a mechu. Zamrzlé jezera se táhnou k vrcholkům na horizontu, zatímco přes zataženou oblohu dopadají na pevninu ostré paprsky zimního slunce. To inspirovalo mnohé umělce k tomu, aby po svém zachytili vrtošivé modré světlo, které na ostrovy dopadá každý den na několik hodin. Samotní místní lidé říkají, že v celém Norsku není lepší místo pro zimní turistiku. Pobyt na zledovatělých ostrovech v naprostém tichu, a na mnoha místech i absolutně bez technologie podává dokonalý obraz o tom, jak asi Lofoten vypadal před staletími.
Legendy Vikingů i v dnešní době vypráví rybáři, kteří veslují a plachtí na svých lodích směřujících k severu pro dobrý úlovek. Jejich minulost je viditelná hlavně ve městě Borg 55 kilometrů jižně od hlavního města, kde archeologové objevili největší vikingské obydlí. Masivní usedlost mocného náčelníka s délkou až 83 metrů po rekonstrukci funguje jako muzeum s každoročním festivalem Vikingů.
Pouze kousek odtud v pobřežní obci Eggum mezi strmými útesy, skalnatými břehy, ledovými plesy a pestrobarevnými střechami chalup zase na pláži stojí pozoruhodná socha švýcarského umělce Marcuse Raetza. A na podobných toulkách ostrovy si vychutnejte i kvalitní jídlo, což jsou nejlepší chutně upravené domácí produkty. Norové doporučují steaky z pižmoňů s brusinkami, dušené tresčí filé a solené jehněčí s bramborovou kaší.