Důvody proč navštívit Norsko
Norsko je v některých ohledech podobnou krajinou jako naši sousedé na Slovensku. Zmiňovaná podobnost není například jen v počtu obyvatel, ale také v krásách, které dokáže nabídnout svým návštěvníkům. Pojďme se proto podívat na pět důvodů, proč byste nad Norskem měli přemýšlet jako nad destinací, do které se v nejbližší době nevydáte.
Hlavní město - Oslo
Hlavní město Norska vás očaruje úžasnou městskou atmosférou s mnoha designově zajímavými kavárnami a obchody. Pokud se ale zaměřujete více na architekturu nebo umění, skutečnou lahůdkou pro vás zajisté bude návštěva norské národní opery, Operahuset. Je totiž z větší části obložena vzácným bílým italským kararským mramorem, nemluvě o fascinující architektuře. S uměním velmi úzce souvisí i Ekerberg park plný nádherných a umělecky dokonalých soch. Najdeme zde díla od takových mistrů, jakými jsou například, Auguste Rodin, Salvador Dalí nebo Louise Bourgeois a navíc je odsud neopakovatelný výhled na město.
Fjordy
Jít do Norska a vynechat přitom fjordy by byl neodpustitelný hřích. Jde totiž o dech beroucí skvosty přírody, které máte možnost si prohlédnout úplně zblízka. Norové mají totiž prvotřídní dopravně turistický systém, který vám umožní vidět fjordy takříkajíc z první ruky. K nejkrásnějším patří Lysefjordem v jihozápadním Norsku. V překladu znamená světlý fjord, přičemž tento název získal díky světlým žulovým skalám, které ho lemují. Na délku měří až 42 kilometrů a soutěska nad ním někdy měří až 1 000 metrů. Přestože jde o obrovský fjord, na jeho březích se nacházejí pouze dvě vesničky, jejichž obyvatelé se musí do "civilizace" dopravovat jen loděmi nebo čluny.
Pohádkové město Alesund
Podle některých je Alesund nejkrásnějším norským městem. Kdo ví, možná je to i pravda, přičemž za to paradoxně může vděčit obrovskému ničivému požáru z roku 1904. Po něm bylo totiž město znovu vybudováno, a to v soudobém stylu Art nouveau. Dnes představuje světovou raritu secesní architektury, a působí do značné míry pohádkově. Také je známé jako skvělý výchozí bod pro objevování fjordů. V blízkosti se totiž nacházejí fjordy Geirangerfjord spolu s jeho vysokými vodopády a také Hjorundfjord.
Rybářský Bergen
Druhé největší norské město Bergen je obklopeno nejen sedmi horami a sedmi fjordy, ale vyznačuje se i téměř nepřetržitou přítomností deště nebo mlhy. Nehledě od těchto neduhů počasí je Bergen krásné město nabízející fascinující exkurzi do dob starých námořníků. Tuto dobu můžete zažít ve staré přístavní části s názvem Bryggen, která je zařazena do Seznamu světového dědictví UNESCO. Staré dřevěné domy hrající mnoha barvami nabízejí neopakovatelnou atmosféru, kterou ještě umocňuje nedaleký rybí trh. Navštívit se určitě vyplatí i nepříliš vzdálená stará vojenská pevnost Bergenhus, která si pamatuje mnoho významných událostí.
Ve městě ropy
Takovým přívlastkem se někdy nazývá jedno z největších měst Norska Stavanger, a to díky nedalekému významnému nalezišti ropy v Norském moři. Dějiny tohoto města sahají daleko do minulosti, ještě do dob, kdy mořím vládli Vikingové. Historickým centrem Stavangeru je takzvaný Starý Stavanger, ve kterém se nachází 173 dřevěných domů ze sedmnáctého a osmnáctého století v jejich originální podobě. Ve městě najdete také nejstarší katedrálu v celém Norsku - Stavanger Domkirke. Okolí jihozápadní metropole je obklopeno nádhernou přírodou, z níž z hlediska turistického ruchu dominuje Preikestolen nebo Pulpit Rock. Jde o skálu asi 600 metrů nad úrovní moře, která poskytuje neopakovatelné výhledy na celé okolí.