Lyžování v německých Alpách
Lyžaři si v Německu mohou vybírat z celé řady alpských letovisek nebo také zkombinovat návštěvu Mnichova s krátkým lyžařským výletem do nedalekých hor.
Samozřejmě, když se podíváte do vyhledávače na možnosti lyžování v Německu, nedostanete tak dlouhý seznam jako třeba u Francie. To je však ve skutečnosti ten pravý důvod, proč stojí za to se vydat na svahy německých Alp: nenajdete zde žádnou zástavbu z vysokých budov ani lyžařská megaletoviska. Německá letoviska si uchovala svůj původní charakter, takže vše je zde trochu menší, staromódnější, ale také útulnější (gemütlich), kdy menší horské chaty nabízejí charakteristickou atmosféru.
Najdete zde např. letovisko Garmisch-Partenkirchen, kde se konaly Zimní olympijské hry roku 1936 a Světový lyžařský šampionát roku 2011, které je nepochybně nejvýznamnější centrum zimních sportů v této zemi. Na Zugspitze, ledovci a nejvyšším vrcholu Německa s výškou 2 962 m, je možné lyžovat od začátku podzimu až do pozdního jara a společně s vrcholem Alpspitze nabízejí 62 km svahů.
Během přípravy na Světový lyžařský šampionát byly zmodernizovány vleky a známý Kandahárský svah pro sjezdové lyžování byl upraven.
Útulné horské chaty s typickou atmosférou
Berchtesgaden a a jeho okolí s 50 km sjezdovek není coby lyžařské letovisko mezinárodně příliš známý, avšak ti, kdo ho znají, vědí, že se jedná o skutečný alpský klenot. Město leží u paty hory Jenner a oblast Berchtesgadener Land je místem vhodným pro rodinné lyžování s širokým výběrem nenáročných svahů a lyžařských škol pro děti. Od roku 2005 má Berchtesgaden také něco pro milovníky luxusu, a to 5hvězdičkového hotel InterContinental Berchtesgaden, který sám sebe nazývá „První horské letovisko v Německu“. Hotel má tvar podkovy a skýtá maximum horských výhledů díky proskleným stěnám pokojů, jeho moderní design však nemusí být každému po chuti. Pro některé hosty však jeho luxusní interiér včetně horských lázní představuje splnění jejich snů.
Pak je zde oblast Allgäu na jihozápadě Bavorska coby největší lyžařská oblast Německa s asi 500 km svahů a s městy, jako je Oberstdorf a Oberstaufen, a také Oberammergau, vesnicí s proslulými Pašijovými hrami. Neboje tu Ruhpolding, další ze skrytých klenotů ležící v oblasti Chiemgau se třemi velkými horami pro lyžování. Seznam by mohl pokračovat dále.
V neposlední řadě má lyžování v Německu svůj specifický prvek: Mnichov, který je třetím největším městem Německa, je ve snadném dosahu z řady letovisek, což znamená, že lyžování je možné zkombinovat s návštěvou města. Garmisch-Partenkirchen i menší letoviska, jako je Spitzingsee a Schliersee, či Oberammergau, jsou odtud dobře dostupné autem či veřejnou dopravou, přičemž některá letoviska nabízejí také dopravu speciálními autobusy a vlaky.
Lyžování v Německu je navíc cenově dobře dostupné, takže po dni stráveném lyžování může následovat večer strávený ve městě v některé z vynikajících restaurací a stylových barů v Mnichově.