Lyžování a lyžařská letoviska v Německu I
Lyžování v Německu nebylo v minulosti považováno za žádné terno. Balíčková turistika však vyvíjela tlak na rozvoj vesnic v rakouském Tyrolsku a dala vzniknout také výškovým blokům v mnoha francouzských lyžařských letoviscích, takže dlouhé úseky prachového sněhu v Alpách pak lákaly lyžaře toužící po něčem novém.
I přesto si však letoviska v Německu uchovala své specifické kvality: jsou dobře přístupná, přátelská a nesou v sobě kouzlo jižního Německa.
Lyžování na ledovci a závody na Světovém poháru v lyžování, tichá horská útočiště i kosmopolitní letoviska - Německo se může chlubit výběrem pro různé požadavky a přání. Díky poloze země ve střední Evropě je do většiny letovisek snadný přístup pravidelnými i osobními lety z velkých měst na celém světě. Nárůst ekonomických letů a lyžařských charterových letů na letištích ve střední Evropě způsobil, že nikdy nebylo jednodušší si zařídit krátký výlet do Alp.
Je načase se seznámit s elegantním prostředím v Garmisch-Partenkirchenu nebo v Oberstdorfu, vydat se ke skrytým klenotům Berchtesgadenu, Schliersee a Lenggriesu nebo poznat vesnické prostředí v Oberammergau či Mittenwaldu. Vyzkoušejte některé z těchto letovisek už tuto zimu!
Berchtesgaden
Berchtesgaden s jeho lyžařským letoviskem na okraji Národního parku Berchtesgaden a s historií spojenou s temnými kapitolami evropských dějin představuje kombinaci krásné scenérie a znepokojivých vzpomínek.
Oblast leží blízko rakouského kulturního centra Salzburgu a je relativně snadno přístupná po dálnici.
Leží na okraji oblasti Národního parku Berchtesgaden, pro kterou jsou charakteristické úžasné přírodní krásy v létě i v zimě. Z výšky je rovněž patrné známé „Orlí hnízdo“, Hitlerovo horské útočiště v době II. světové války a dnes cíl skupin turistů a návštěvníků.
Důležitým zdrojem prosperity zde v minulosti byly solné doly (otevřené v 16. století a dodnes využívané). Dnes se proto Berchtesgaden spolu se solnými doly, s jezerem Königssee, s Orlím hnízdem (Adlerhorst), Obersalzbergem a s blízkostí Salzburgu stalo vynikajícím cílem pro dovolenou kombinující lyžování s prohlídkou památek.
Lyžařská oblast Jenner hned vedle Schönau je nejznámější a největší z menších oblastí v blízkosti Berchtesgadenu a snadno se sem dostanete autem nebo lyžařským autobusem. Do Berchtesgadenu se dostanete ze severu po Německé alpské silnici, anebo přes Salzburg po dálnici. Pravidelná vlaková doprava sem jezdí z hlavního nádraží v Mnichově.
Ubytování v Berchtesgadenu se nachází ve městě i v okolní krajině. Efektivní doprava lyžařskými autobusy spojuje města v regionu s lyžařskou oblastí Jenner.
Ubytování v této oblasti najdete přes portál hotelscombined.cz nebo booking.com
Nejpohodlnější přístup je z letiště v Salzburgu, které leží 20 km od města. Letiště v Mnichově je vzdáleno necelých 200 km. Na obou letištích je možnost si vypůjčit auto.
Rezervovat letenky si můžete na two-wings.cz
Garmisch-Partnekirchen
Garmisch-Partenkirchen je vlivná „stará dáma“ mezi lyžařskými letovisky v Německu. I přes počáteční domýšlivost konkurenčních center, jako je Oberstdorf, si Garmisch (se svojí historií a sportovními úspěchy) nadále určuje svoji pozici předního lyžařského letoviska v zemi.
Město se může chlubit dlouhou olympijskou historií, konaly se zde Zimní olympijské hry ve 30. letech 20. století a dnes se zde koná jeden z tradičních závodů ve sjezdovém lyžování na velmi náročné Kandahárské trase.
Dvě oblasti Garmisch a Partenkirchen byly spojeny v době konání olympijských her a od té doby zde proběhl rozsáhlý vývoj turistické infrastruktury. První kolejová lanovka v Bavorsku byla postavena v roce 1929 na Kreuzeck, ozubnicová dráha na ledovec Zugspitz následoval o čtyři roky později.
V současnosti je zde k dispozici téměř 9 000 lůžek a kolem 1,2 milionu noclehů. Město má asi 30 000 obyvatel a nachází se zde rovněž rekreační středisko americké armády s vlastními hotely, zařízením a sportovní výukou. Hlavní lyžařská oblast leží nad městem na trasách Hausberg, Kreuzeck a Osterfelder. Prostor ledovce Zugspitz je oddělen od nižších sjezdovek a nachází se výše v pohoří Wetterstein. Hlavní lyžařské svahy a trasy jsou snadno přístupné autobusem, vlakem i pěšky z nedalekých ubytovacích zařízení, zatímco na ledovec se dostanete jedině vlakem, anebo kombinací auta/autobusu a kolejové lanovky.
Do Garmisch-Partenkirchenu se snadno dostanete z ostatních částí Německa po dálnici jižně od Mnichova a po vylepšením spojení mezi koncem dálnice (v Eschenlohe) a Garmischem. Dobrá silnice vede z jihu do Německa z Mnichova přes Seefeld a Mittenwald. Pravidelná vlaková doprava jezdí z hlavního vlakového nádraží v Mnichově.
Nejpohodlnější přístup je zřejmě z letiště v rakouském Innsbrucku, který je vzdálen necelou hodinu cesty při dobrém počasí. Letiště v Mnichově je sice o něco dále, má však zase lepší spojení po silnici. Další možnost pak představuje Salzburg s dobrým spojeným po dálnici. Na všech letištích je možné si vypůjčit auto.
Lenggries
Lenggries je asi mimo Německo méně známý, místní lyžařský klub však vychoval některé z nedávných hvězd na ženském Světovém lyžařském šampionátu, jako je Martina Ertl, Hilde Gerg a Annemarie Gerg, zatímco svahy u města skýtají nečekaně náročný a rozmanitý terén pro návštěvníky.
Lenggries leží v údolí řeky Isar, která teče severním směrem k Mnichovu, a stejně jako mnohá jiná horská sídla má svůj původ v osídlení kolem pevnosti, kterou je zde Hohenberg.
Zboží se do Mnichova přepravovalo po řece, takže říční doprava byla pro město důležitá, stejně tak jako obchod se stavebním dřívím a zemědělství. Dnes blízkost Mnichova a poloha města na úpatí hory způsobila, že pro místní ekonomiku získala na významu turistika.
Lenggries se objevil v příbězích dvou slavných německých autorů, kteří psali romance z prostředí alpských vesnic a sídel. Dnes je zde idea turistiky stále méně tradiční, Lenggries však nabízí v zimě lyžařskou oblast Brauneck a rozsáhlé lyžařské stezky pro cross country, zatímco v létě řadu možností pro pěší turistiku a horolezectví.
Přestože Lenggries leží v blízkosti města Bad Tolz a velkoměsta Mnichova, zdejší lyžařské svahy mohou být během týdne tiché, kdy hlavní návštěvnická „horečka“ probíhá o víkendech.
Do Lenggriesu se nejspíše nejlépe dostanete ze severu přes Bad Tolz, pokud přijdete po silnici. Vlaky na trase Bayerische Oberlandbahn jezdí přibližně jednou za hodinu z hlavního vlakového nádraží v Mnichově.
Ubytování v Lenggriesu se nachází ve městě, na druhé straně řeky než leží lyžařské svahy. Lyžařské autobusy spojují centrum města se základními stanicemi v Braunecku a Wegscheidu.
Pokud budete hledat ubytování doporučujeme :
Arabella Brauneck Hotel**** - 6 nocí / 2 osoby od 22 629 Kč
Jäger Von Fall*** - 6 nocí / 2 osoby od 14 467 Kč
Nejpohodlnější přístup je z letiště v Mnichově, které leží na jeho druhém konci. Cesta bude trvat hodinu až hodinu a půl. Na letišti v Mnichově je možné si vypůjčit auto.