Nejnebezpečnější kaňon světa - Trou de Fer na ostově Ruunion
Strmé stěny porostlé bujnou zelenou vegetací a stovky metrů vysoké vodopády, vytvářející na dně kaňonu místo, které dostalo přezdívku pračka. Vše je kluzké, mokré, nebezpečné, ale neskutečně krásné. Kaňon Trou de Fer na ostrově Réunion vypadá jako část planety Pandora z filmu Avatar -a je i podobně nedostupný. Na jeho dno se podívalo zatím jen pár adrenalinových nadšenců.
Kaňon Trou de Fer, kterému se jinak říká Železná díra, vznikl v důsledku sopečné činnosti, při které se část země propadla o stovky metrů níže - a dnešní tvar získal díky tomu, že leží na jednom z nejdeštivějších míst planety . Do ohromného kruhovitého kráteru padají vody řeky Caverne az jeho dna odtékají užším dlouhým kaňonem o několik kilometrů dál. Pohled na nazelenalý kaňon Trou de Fer by vám vzal nejen dech, ale na dlouhou dobu i řeč.
Voda řeky Caverne do kaňonu padá ve výšce zhruba 1400 metrů nad mořem - z několika míst - a postupně zdolá několik schodů se stometrové výškami. Hlavních vodopádů, které se řítí po zelených stěnách do stejně zelené hlubiny, je šest . A často platí, že nejvodnatější jsou až na druhém, nebo až na třetím stupni.
Dole - o zhruba 700 metrů níže (oficiálně celková výška vodopádů Brasde Caverne je 725 metrů) - se masy vody ze všech směrů srážejí v místě zvaném " pračka ". To je na záběrech z výšky jasně viditelné - jde o místo, nad kterým se drží vodní tříšť - a voda se pak dále žene úzkým údolním "koridor" až k ústí do řeky Mat. Mimochodem, ta leží v nadmořské výšce 240 metrů - voda tak na zhruba třech kilometrech "spadne" o 1200 výškových metrů níže.
Pro dobrodruhy a vyznavače takzvaného canyoningu je kaňon Trou de Fer jedním z největších lákadel planety. Najít odvahu a spustit se do něj našlo jen pár desítek odvážlivců - a dosud více než desítka je za svou odvahu zaplatila životem .
V roce 2010 kaňon zdolala i pětičlenná skupinka tvořená Čechy a Slováky a byla vůbec první expedicí, která to zvládla v roce 2010. O přípravách na náročný sestup a neméně náročnou cestu přes kaňon vznikl i film - má necelou hodinku, jeho název je Trou de Fer a rozhodně se vyplatí prohlédnout si ho a se zatajeným dechem sledovat krásu kaňonu i lidské úsilí při jeho zdolávání.
V kaňonu totiž může být osudnou i malá chyba. V případě zranění se k vám totiž pomoc nemá jak dostat. I v tomto adrenalinu je kouzlo - minimálně pro dobrodruhy.
Běžní turisté si kaňon mohou prohlédnout z vyhlídkových míst, které jsou spojeny několika naučnými cestami. Vidět se dá jen jeho horní část, na dno z vyhlídek nedohlédne. Každou chvíli však nad kaňonem proletí helikoptéras pasažéry, kteří omámeně hledí do hlubiny pod sebou. Právě vyhlídkové lety nad kaňonem jsou nesmírně populární a přestože nepatří k nejlevnějším, rozhodne se do nich vyplatí investovat.