Návštěva historických hřbitovů v Paříži
Paříž je proslulá pestrou směsicí místních lidí a také uměním. Nejlepší ukázky obojího pak můžete spatřit, když zavítáte na některý ze slavných pařížských hřbitovů. Ano, jeho obyvatelé sice už přebývají na druhé straně, ale jak jinak byste mohli navštívit osobnosti jako François Truffaut, Oscar Wilde nebo Edith Piaf? Nemusíte být nijak morbidně smýšlející osoba, abyste se vydali na průzkum těchto hřbitovů. Ve skutečnosti patří tři níže uvedené nekropole k nejnavštěvovanějším místům „Města světel“, která zajisté přilákají každého, kdo se zajímá o historii a umění. Ale i když hledáte pouze ticho, zde ho určitě najdete spolu s chvilkou oddechu od pařížského ruchu.
Cimetière du Père Lachaise - Hřbitov Pere Lachaise
Nejnavštěvovanější hřbitov světa Père Lachaise (pojmenovaný po zpovědníku Ludvíka XIV.) otevřel svou jednosměrnou bránu roku 1804. Jeho 69 tisíc zdobných až honosných hrobek slavných a bohatých lidí vyplňuje zelený 44 hektarový park sochařskými uměním. Mezi 800 tisíc lidí, jež jsou zde pohřbení, patří spisovatel Chopin, dramatik Molière, básník Apollinaire, spisovatelé Balzac a Proust, spisovatelky Gertrude Stein a Colette, herečky Simone Signoret a Sarah Bernhardt, herec Yves Montand, malíři Pissarro, Seurat, Modigliani a Delacroix, šansoniérka Edith Piaf, tanečnice Isadora Duncan, ale třeba také nesmrtelní milenci z 12. století Abelarda a Heloise, jejichž ostatky sem byly roku 1817 přeneseny a uloženy společně v neogotické hrobce.
Na tento hřbitov byli také 27. května 1871 vládními složkami zahnáni poslední vzbouření komunardi a zde bojovali svoji poslední celonoční bitvu. Ráno pak bylo zbývajících 147 povstalců seřazeno u Zdi federalistů (Mur des Fédérés), zastřeleno a pohřbeno do hromadného hrobu. Ten se nachází v jihovýchodní sekci hřbitova.
Spisovatel Oscar Wilde (1854–1900) je dnes zjevně se svojí hrobkou stejně pozoruhodný, jako byl na svém smrtelném loži v dnešním L’Hôtelu, kdy prohlásil: „Můj obraz a já spolu svádíme souboj na život a na smrt – jeden z nás bude muset jít.“ Hrob tohoto irského dramatika a humoristy (v divizi 89) evidentně stále přitahuje pozornost jeho obdivovatelů, kteří vytrvale pokrývali hrobku polibky a rtěnkou. To se dělo až do vyčištění hrobky a jejího pokrytí ochrannou vrstvou plexiskla, takže dnes se k ní už otisky rtů nedostanou.
Wildova hrobka však není jediným hrobem na Père Lachaise, který je předmětem pozornosti. U hrobu zpěváka Jima Morrisona (1943–71) musela být před nedávnem postavena ochranka, protože jeho fanoušci přímo na hrobě (v divizi 6) brali drogy a provozovali sex. Kancelář pro údržbu hřbitova také nedávno vydala brožurku s pravidly, jak se chovat při návštěvě jeho hrobu.
Mezitím byl v divizi 92 před pár lety odstraněn kovový plot kolem hrobu Victora Noira, což je pseudonym novináře Yvana Salmana (1848–70), kterého zastřelil Pierre Bonaparte, prasynovec Napoleona, ve věku pouhých 22 let. Podle legendy totiž žena, která pohladí naditý poklopec ležící bronzové podobizny monsieura Noira, bude mít lepší sexuální život, anebo dokonce otěhotní. Evidentně ho však některé adeptky na milenky či matky třely až příliš intenzivně, takže je dnes tato nadměrná část viditelně opotřebovaná…
Hřbitov Père Lachaise má pět vchodů, dva z nich z ulice Boulevard de Ménilmontant. Mapy s umístěním zajímavých hrobů jsou k dispozici zdarma v kanceláři v jihozápadním rohu hřbitova. Tady také začínají organizované prohlídky ve francouzštině (dospělí/koncese: 6/3 EUR, začátky v sobotu v 14,30 hod., od března do listopadu). Pokud byste měli zájem o prohlídku v angličtině, můžete si vybrat mezi prohlídkami „Père Lachaise Gravestone Walking Tour“ a „Jim Morrison Paris Walking Tour“, kde získáte detailnější pohled na obyvatele hřbitova a na život a smrt „ještěrčího krále“ Morrisona.
Cimetière de Montmartre - hřbitov Montmartre
Hřbitov Montmartre byl založen roku 1798, má 11 hektarů a je možná nejoslavovanější nekropolí Paříže hned po Père Lachaise. Najdete zde mj. hroby spisovatelů Emila Zoly (jehož popel nyní spočívá v Panthéonu), Alexandra Dumase ml. a Stendhala, skladatelů Jacquesa Offenbacha a Hectora Berlioze, malíře Edgara Degase, filmového režiséra Françoise Truffauta a tanečníka Václava Nižinského. Vchod nejblíže k Butte de Montmartre se nachází na konci Avenue Rachel kousek od Boulevardu de Clichy, anebo u paty schodů vedoucích z 10 Rue Caulaincourt. Mapky s rozmístěním hrobek jsou k dispozici zdarma v kanceláři u vchodu.
Cimetière du Montparnasse - hřbitov Montparnasse
Hřbitov Montparnasse získal svého prvního „podnájemníka“ v roce 1824. Najdete zde hrobky význačných osobností jako je básník Charles Baudelaire, spisovatel Guy de Maupassant, dramatik Samuel Beckett, sochař Constantin Brancusi, malíř Chaim Soutine, fotograf Man Ray, průmyslník André Citroën, Captain Alfred Dreyfus (z nechvalně proslulé aféry na konci 19. Století), herečka Jean Seberg, filosof Jean-Paul Sartre a jeho milenka spisovatelka Simone de Beauvoir, a také zpěvák Serge Gainsbourg, jehož hrob v divizi 1 kousek od Avenue Transversale je poutním místem jeho fanoušků, kteří na jeho náhrobek pokládají lístky z pařížského metra, coby odkaz na jeho slavnou píseň „Le Poinçonneur des Lilas“ („Průvodčí z Lilas“).