Hlavní atrakce francouzské Bretaně I.
Bretaň je krásný region na severovýchodě Francie, který je ohraničený mořem a má svůj typický tradiční charakter. Starobylé rybářské vesnice leží v zálivech kolem atlantického pobřeží, zatímco zelená krajina je poseta malebnými středověkými městečky a pohádkovými hrady. Krajina má podobu od poklidných vřesovišť a lesů až po odlehlé písečné pláže a dramatické pobřeží. Ze svých skalnatých výběžků nabízí drsné severní pobřeží nádherné výhledy na oceán.
Bretaň je rovněž zemí mýtů, pověstí a pozoruhodné historie. V regionu je patrný keltský vliv mj. v podobě nářečí, které se podobá britské gaelštině. Místní kuchyně je vynikající: zdejší crêperie prodávají galettes, což je chutná pohanková verze palačinek (crepes), a také crepes jako dezert ozdobené např. karamelem, čokoládovou polevou a čerstvými jahodami. Bretonci rádi a hrdě oslavují své staré zvyky, jako jsou pardons, což je typ poutě, při které měšťané oblečení do dobových kostýmů žádají o odpuštění svých hříchů a navštíví zvláštní mši a slavnost.
Přístavní město Saint-Malo
Nejtypičtější bretaňský přístav je Saint-Malo, který se těší nádherné poloze na dřívějším ostrově v blízkosti pevniny. Město dodnes obklopují staré hradby a uchovává si prostředí středověkého opevněného pobřežního města. Během II. světové války bylo jeho historické centrum z velké části zničeno, s výjimkou starých hradeb, město však bylo po válce znovu postaveno ve svém původním stylu s úzkými uličkami a vysokými kamennými domy. Uvnitř hradeb se nachází pěkný přístav Porte Saint-Vincent s nám. Place Châteaubriand s budovou Hôtel France et Châteaubriand (dnes luxusním hotelem), která byla rodným domem spisovatele a státníka René Châteaubrianda.
Nedaleko Place Châteaubriand se nachází schody vedoucí na hradby, které pocházejí ze 12. století. Procházka po celém jejich okruhu trvá půl hodiny až hodinu. Z bašt vystupujících hradeb budete mít pozoruhodný výhled na město, ústí řeky (s městem Dinard na opačném břehu), moře a ostrovy u pobřeží; výhled je nejlepší při přílivu. Pod západní stranou hradeb leží Plage de Bon Secours, písečná pláž s pobřežním mořským „jezerem“, které je vhodné pro plavání (dokonce je tu skokanský můstek). Z pláže budete také mít nádherný pohled na zátoku u Saint-Malo a město Dinard v dálce.
Historické město Quimper
Quimper s jeho pěknými hrázděnými domy a příjemnými náměstími je historické město jako z pohlednice ležící na březích řeky Odet. Turisté se rádi procházejí po starobylých kamenných ulicích a mostech pro pěší, které jsou vyzdobeny rostlinami v květináčích. V centru města leží nám. Place Saint-Corentin pojmenované po prvním biskupovi z Quimperu. Na náměstí se tyčí úchvatná gotická katedrála Cathédrale St. Corentin postavená mezi 13. a 15. stoletím. Jedním z pozoruhodných prvků katedrály jsou bohatě zdobené západní dveře. Mezi dvěma vysokými věžemi katedrály se nachází postava legendárního krále Gradiona shlížející na město. Svatostánek je osvětlen nádhernými vitrážovými okny z 15. století. Naproti katedrále se nachází Muzeum krásného umění umístěné v paláci v italském stylu. V muzeu naleznete práce francouzských, italských, vlámských a holandských malířů, a také obrazy od Maxe Jacoba a impresionistických malířů z Pont-Aven (tzv. „škola z Pont-Aven“). Jižně od katedrály v dřívějším Biskupském paláci naleznete Muzeum Bretaně se sbírkou regionálního lidového umění.
Quimper byl v době raného středověku metropolí Vévodství Cornouaille a dnes je významným městem v departementu Finistère na jihozápadě Bretaně. Jednou z atrakcí při návštěvě Quimperu je okolní krajina v oblasti Cornouaille, což je nádherná drsná scenérie s výraznými skalnatými poloostrovy a pozoruhodným výhledem na moře. V oblasti se rovněž nachází mnoho atraktivních přímořských letovisek, jako je Tréboul a rybářský přístav Douarnenez. Nejzápadnějším bodem Bretaně je výběžek Pointe du Raz, který ze svého konce nabízí nádherný panoramatický výhled.
Přístavní město Nantes
Starý bretaňský přístav Nantes ležící na soutoku řek Erdre a Loiry hrál v historii významnou roli. Nantes bylo ve středověku metropolí Vévodství bretaňského a právě zde v roce 1598 podepsal král Jindřich IV. známou listinu Edikt nantský, která zaručovala svobodu vyznání protestantům. Díky výhodné poloze přístavu se Nantes stalo prosperujícím obchodním městem, kterým bylo od 16. do 19. století. Kromě toho je Nantes od 15. století také univerzitním městem. Také dnes je město vzkvétajícím centrem vyššího vzdělání a zároveň šestým největším městem Francie.
Návštěvníci mohou začít svoji prohlídku Nantes úžasným Hradem bretaňských vévodů (Château des Ducs de Bretagne) obklopeným parkem a středověkým příkopem s vodou. Obrovský vévodský hrad byl založen v 15. století Františkem II., který byl jedním z posledních bretaňských panovníků. Hrad je přístupný veřejnosti a návštěvníci si mohou prohlédnout interiér královského paláce, nádvoří, cimbuří, a také Historické muzeum v Nantes umístěné uvnitř. Hrad bretaňských vévodů rovněž nabízí obchod se suvenýry a kavárnu-restauraci s posezením ve dvoře, které přijde vhod v teplých dnech. Vstup na hradby, k příkopu a do zahrad je zdarma.
Po prohlídce vévodského hradu by měli návštěvníci pokračovat západním směrem do působivého historického okrsku Bouffay. V této středověké čtvrti s hrázděnými domy můžete procházet labyrintem klikatících se uliček a nakupovat v „buticích“ s gurmánskými potravinami. V centru Nantes se nachází Place Royale, krásné náměstí z 18. století, a blízko něj elegantní hlavní tahy Rue Crébillon a Cours Cambronne.
Rennes – metropole Bretaně
Stará metropole Bretaně Rennes je dodnes hospodářským a kulturním centrem regionu, a také univerzitním městem. Po požáru v roce 1720 musela být většina města znovu postavena, a další rekonstrukce proběhla po II. světové válce; dnes je Rennes moderním městem s ulicemi v pravých úhlech. Návštěvníci mohou začít svoji prohlídku města na nám. Place de la Mairie, kde budou obdivovat elegantní Hôtel de Ville (Radnici) postavenou v roce 1734. Západně od nám. Place de la Mairie se tyčí Eglise Saint-Sauveur, pěkný kostel postavený v 17.-18. století. Vstupte dovnitř, a budete moct obdivovat jeho interiér, především si všimněte jeho krásné kazatelny. Pak pokračujete od Radnice východním směrem na nám. Place du Parlement de Bretagne obklopené krásnými domy z 18. století. Dále na severovýchod se nachází románský opatský kostel Notre-Dame en Saint-Melaine postavený mezi 11. a 13. stoletím. Jedinou dochovanou částí původního opatství je arkáda zdobená krásnou fasádou. Několik bloků odtud naleznete katedrálu Cathédrale Saint-Pierre s pozoruhodnou kombinací architektonických stylů. Nejzajímavějším prvkem interiéru je nádherný zlacený oltářní obraz v jedné z kaplí. Turisté by si také měli udělat čas a projít se v úzkých kamenných uličkách kolem katedrály, kde lze spatřit skvěle zachovalé historické budovy, jako je palác Hôtel de Blossac na 6 Rue du Chapitre.
Ostrov Belle-Île-en-Mer
Belle-Île-en-Mer u jihozápadního pobřeží Bretaně je největší z bretaňských ostrovů, který má délku 17 km a šířku 10 km. Jméno ostrova znamená „krásný ostrov v moři“, což je příhodné díky jeho nádhernému přírodnímu prostředí. Na ostrově sídlilo od roku 1029 benediktinské opatství v Quimperlé a ve 14. století zde byla postavena pevnost střežící pobřeží před útoky pirátů. V roce 1661 se stal majitelem ostrova král Ludvík XIV. a v letech 1761-1763 ostrov okupovali Angličané.
Na ostrově leží čtyři vesnice. Starobylá vesnice Bangor v nejdivočejší části ostrova byla založena v 6. století britskými mnichy. Locmaria leží v nejvyšší části ostrova a je obklopená zemědělskou půdou, zatímco její vesnický kostel pochází z 11. století. Sauzon je malebná rybářská vesnice s úzkými ulicemi a prosperujícím přístavištěm v krytém přístavu. Nejdůležitější vesnicí je však Le Palais, která je centrem ostrova a hlavní turistickou atrakcí s působivou vojenskou architekturou a příjemnými cestami pro pěší lemovanými stromy. Nad přístavem se tyčí citadela postavená v roce 1549, ve které se dnes nachází muzeum zaměřené na historii ostrova. Z Le Palais vede trasa jihozápadním směrem napříč ostrovem až k drsnému pobřeží Côte Sauvage. Jihovýchodně od Le Palais leží Plage des Grands Sables, nejkrásnější pláž ostrova.
Na ostrov Belle-Île-en-Mer se dostanete trajektem z Quiberonu a Locmariaqueru (duben-září), z Le Croisic a Turballe (červenec-srpen) nebo z Vannes a Port Navalo (duben-říjen); cesta trvá necelou hodinu z Quiberonu, přibližně hodinu z Port Navalo a 2 hodiny z Vannes. Soukromé lodní taxi je v provozu po celý rok (v Quiberonu na Belle-Île-en-Mer) a a cesta jím trvá asi 30 minut.
Megalitické lokality v Morbihanu
Poklidný chráněný Morbihanský záliv v jižní Bretani je spojen s Atlantickým oceánem pouze úzkým průlivem. Oblast se těší příjemnému mírnému klimatu a nádherné scenérii. V zálivu se nachází řada malých ostrovů, z nich největší jsou Île aux Moines a Île d'Arz, které představují oblíbené letní destinace (mnoho turistů se sem vydává lodí z Vannes). Île aux Moines (Ostrov mnichů) kdysi patřil klášteru a nabízí poklidné přírodní prostředí ideální pro příjemné procházky.
Území departmentu Morbihan je obydleno už od prehistorických dob a nacházejí se zde úžasné megalitické lokality s unikátními kamennými stavbami, které patří k nejstarším na celém světě. Tyto památky jsou dokladem prehistorické kultury, o které nic nevíme. Řada míst s megality se nachází v Locmariaqueru, který nabízí také několik úžasných posvátných míst. Velký menhir (Le Grand Menhir) je největší kamenný monument, který kdy byl vztyčen v prehistorické Evropě: stavba dlouhá 20 m a vážící 280 tun byla vytvořena asi 4500 let př.n.l.. K dalším monumentům v Locmariaqueru patří „Stůl obchodníků“, 140 m dlouhá kamenná pohřební komora s tajemnými rytinami, a „Tumulus d'Er-Grah“, mohutný neolitický monument postavený 5000 let př.n.l., který má uvnitř podobu lichoběžníkové jeskyně.
Na ostrově Île de Gavrinis se nachází jedna z nejpůsobivějších megalitických lokalit Bretaně nazývaná„Cairn de Gavrinis“. Vnitřní kamenná pohřební komora ve tvaru pyramidy byla postavena asi 3500 let př.n.l., složitě vyzdobena a pokryta hliněnou mohylou porostlou travou. Rytiny znázorňují vzory a symboly, jako jsou spirály, hlavice seker a rohatá zvířata. Na ostrov Île de Gavrinis se dostanete trajektem z Larmor-Baden a pro návštěvu mohyl „Cairn de Gavrinis“ je nutné mít rezervaci.
Carnac hned u Morbihanského zálivu v Quiberondkém zálivu (13 km od Locmariaqueru) nabízí mimořádné množství megalitických památek z doby asi 3500 let př.n.l.. Jméno města pochází z keltského slova „carn“, které znamená kamenný monument.
Megalitická lokalita Circuit des Alignements začíná na západně straně Carnacu. Její součástí jsou tajemné monumenty Ménec, Kermario a Kerlescan, samostatně stojící kameny, kruhy i řady kamenů vysokých až 6 m. Některé řady jsou tvořeny stovkami kamenů a mají délku 200-300 m. Megalitická stavba Tumulus Saint-Michel obsahuje řadu komorových hrobek a na jejím vrcholu stojí malá kaple. V Carnacu se rovněž nachází Muzeum prehistorie se sbírkou materiálů ilustrujících vývoj lidstva v období let 450 000 př.n.l. až 800 n.l..
Hrad Josselin
Středověké městečko Josselin s malebnými kanály a starobylými hrázděnými domy je významnou atrakcí bretaňského Morbihanu. Kromě středověkého kouzla patří k jeho atrakcím hrad Château de Josselin, který je skvělým příkladem feudální architektury. Hrad byl postaven v 11. století a obydlen po staletí generacemi rodu Rohanů; městečko Josselin bylo pojmenováno po synovi vikomta, který hrad nechal postavit. Majestátní hrad stojící na březích řeky Oust dominuje krajině svými vysokými zdmi a věžemi s cimbuřím. Okázalá fasáda hradu je příkladem výrazného gotického stylu bretaňské renesance.
Turisté mohou absolvovat s průvodcem prohlídku hradu a obdivovat honosný interiér. Společenská místnost a jídelna jsou vybaveny monumentálním krbem a knihovna obsahuje více jak 3000 starožitných knih. Hrad obklopují formální francouzské zahrady. Návštěvníci se rádi procházejí v prostředí krásně pěstěných trávníků lemovaných stromy a růžové zahrady se 40 druhy růží. V zahradách se každoročně 14. července (Den Bastilly) koná Středověký festival. V hradu se rovněž nachází Muzeum panenek, kde spatříte panenky z doby od 17. století.