Historické Carcassonne
Carcassonne leží přímo na hlavní vlakové trase Toulouse–Montpellier, takže není nic snadnějšího než se tam dostat. Pro turisty cestující okolní oblastí je zastávka v Carcassonne nutností, kdy patří k nejromantičtějším, ale také nejnavštěvovanějším městům v celém kraji Languedoc.
Carcassonne vděčí za své rozdělení do dvou oddělených „měst“ válkám proti sektě katarů. Po zajetí vůdce vzbouřenců Šimona z Montfortu (úzce spojeného s Anglií) v roce 1209 se jeho lidé snažili v roce 1240 obnovit vládu jejich tradičního panovnického rodu Trencavelů. Za to je král Ludvík IX. vyhnal ze starého města Cité a povolil jim návrat pouze za podmínky, že si postaví sídlo na dolní úrovni u řeky Aude; tím vzniklo ville basse („dolní město“).
I přes atrakce dobře zachovalého a živého ville basse přicházejí obvykle návštěvníci do Carcassonne, aby spatřili Cité, pevnost s dvojitými hradbami a s věžičkami, která korunuje kopec nad říčkou Aude; z dálky představuje ztělesnění pohádkového středověkého města. Architekt Viollet-le-Duc ho zachránil z ruin v roce 1844 a od té doby se vášnivě debatuje o další vhodné rekonstrukci. Je to samozřejmě především past na turisty, avšak i přes nápadné kavárny, obchody s řemeslnickými výrobky a davy turistů byste museli být opravdu bezcitní, aby Vás okolní „středověké“ prostředí nenadchlo…
Neplatí se žádné poplatky za vstup do ulic a na travnaté lices (uzavřené pásy mezi zdmi), auta však mají zakázán vjezd přes den od 10 do 18 hod.. Pokud si ale budete chtít prohlédnout vnitřní pevnost Château Comtal a projít se po hradbách, musíte se připojit k prohlídce s průvodcem. Přitom je potřeba mít základní znalost francouzské historie, abyste např. rozlišili různé fáze stavby opevnění, od římského a vizigótského přes románské až po post-katarské úpravy francouzských králů.
Nenechte si také ujít návštěvu krásného kostela St-Nazaire u jižního rohu Cité na konci ul. rue St-Louis. Jedná se o vznešenou kombinaci chrámové lodi s tesanými hlavicemi sloupů v románském stylu, gotického kůru a příčných lodí, kde spatříte snad nejkrásnější vitráže v Languedocu. V jižní příčné lodi se pak nachází náhrobní kámen, který prý patřil Šimonovi z Montfortu. Také můžete vystoupit na věž, odkud budete mít pozoruhodný výhled na Cité.
Hlavní událostí v létě je Festival v Carcassonne konající se od konce června do poloviny srpna, který nabízí špičková vystoupení tance, divadla a hudby. Zlatým hřebem je pak obří přehlídka ohňostrojů na Den Bastily 14. července.