Užitečné rady a doporučení pro dovolenou v Chorvatsku
Chystáte se letos autem na dovolenou do Chorvatska? Tak to máme pro vás pár praktických rad.
Do Chorvatské republiky mohou čeští občané cestovat s platným cestovním pasem nebo občanským průkazem na dobu 90 dnů bez víz. Děti musí mít svůj vlastní cestovní doklad.
Turisté, kteří cestují s domácími zvířaty, mohou cestovat se psy, kočkami a fretkami, pouze pokud si zajistili cestovní pas zvířete, ve kterém jsou zaznamenány potřebné vakcinace zvířete. V případě přepravy jiných zvířat (například ptáci, želvy) musíte mít potvrzení od veterinárního lékaře.
Důležitá telefonní čísla na území Chorvatska jsou:
- jednotné číslo pro všechny mimořádné situace 112,
- první pomoc 194,
- hasiči 193,
- policie 192,
- pomoc motoristům na cestách 1987,
- státní centrála pro pátrání a záchranu na moři 195, (při telefonování z mobilního telefonu je předvolba +420 ...).
Na čísle 112 je volání bezplatné, k dispozici jsou operátoři hovořící anglicky, německy, italsky, maďarsky a slovensky.
Jak jezdit?
V Chorvatsku je nejvyšší povolená rychlost v obci 50 km / h, mimo obec 90 km / h, na silnicích pro motorová vozidla 110 km / h, na dálnicích 130 km / h, pro motorová vozidla táhnoucí obytný přívěs 80 km / h, pro autobusy a autobusy s lehkým přívěsem 80 km / h.
V případě dopravní nehody a škody na vozidle si vyžádejte od policie záznam o dopravní nehodě, bez kterého nemůžete překročit státní hranici, a bude potřebný i pro pojišťovnu v Česku. Záznam o dopravní nehodě není k dispozici na místě nehody, ale na příslušném policejním oddělení.
Řidiči - účastníci dopravní nehody, při které byla způsobena pouze hmotná škoda na vozidlech, jsou povinni, pokud je to možné, ihned odstranit vozidlo z cesty, aby umožnili plynulý provoz, vyplnit a podepsat Evropskou zprávu o nehodě nebo jiným způsobem si vyměnit osobní údaje a údaje o vozidle.
Policisté jsou povinni jít na místo dopravní nehody nebo události v silničním provozu, o níž byli informováni. Pro založení právní odpovědnosti za způsobení dopravní nehody postačuje, pokud osoba, která nehodu způsobila, způsobí zranění pouze sobě.
Platí objektivní odpovědnost
V Chorvatsku se za všechna porušení předpisů v silničním provozu aplikuje objektivní odpovědnost řidiče vozidla. V zkráceném přestupkovém řízení může policie uložit pokutu až do výše 15.000 HRK / asi 2000 EUR/.
Pokud policie zastaví řidiče - cizince, který se dopustil dopravního přestupku, případ má podle zákona dvě možnosti řešení:
- Řidič - cizinec je ochoten zaplatit pokutu na místě - případ končí.
- Řidič - cizinec odmítne zaplatit uloženou pokutu za dopravní přestupek - policie má pravomoc zadržet řidiči cestovní doklad a informuje územně příslušný Přestupkový soud o případu, kde řidič přímo na místě obdrží od policie informaci o datu a čase, kdy se jeho případ bude projednávat na přestupkovém soudu. Obyčejně to bývá nejbližší pracovní den po zjištění přestupku.Na jednání soud rozhodne, jak se v případě bude dále postupovat.
Dopravní policie je v Chorvatsku jediný orgán, který zajišťuje dokumentování a řešení přestupků v silniční dopravě. Žádná soukromá ani státní organizace technologicky nerealizuje dokumentování dopravních přestupků. Jedinou výjimkou je nedovolené parkování ve velkých městech - pod samosprávou funguje městská organizace, která zajišťuje komplexní servis při řešení nedovoleného parkování vozidel.
Za alkohol za volantem hrozí vězení
Při porušení některých ustanovení Zákona o bezpečnosti v silničním provozu se řidič může dopustit i trestného činu. Například, účastník silničního provozu, který arogantně porušuje pravidla silničního provozu tím, že jezdí pod vlivem alkoholu vyšším než 1,50 g / kg v krvi, nebo omamných a psychotropních látek nebo léků, nebo jezdí v zakázaném směru, nebo předjíždí na nepřehledném místě kolonu vozidel nebo jezdí rychlostí vyšší než 50 km / h nad povolenou rychlost v obydlené oblasti nebo v úseku s označením nejvyšší rychlosti a tím ohrožuje život nebo zdraví osob, bude potrestán odnětím svobody až na tři roky.
1. června 2013 vstoupila v Chorvatsku v platnost novela přestupkového zákona. Tato novela přináší několik změn. Pokud pachatel za přestupek nezaplatí peněžitý trest ve lhůtě stanovené rozhodnutím o přestupku, peněžitý trest se okamžitě zaměňuje trestem odnětí svobody.
Pokud pachatel zaplatí ve stanovené lhůtě dvě třetiny peněžitého trestu, hledí se na něj jako kdyby zaplatil celý peněžitý trest. Peněžitý trest se může zaplatit okamžitě i na místě přestupku (pouze dopravní přestupky) ve výši poloviny peněžitého trestu. To znamená, že pachatel může na místě zaplatit pouze polovinu z uložené pokuty. Po novém platí, že pokud jakoukoli pokutu uhradí do tří dnů, stačí uhradit pouze polovinu z uložené pokuty a hledí se na něj jako by zaplatil celý peněžitý trest.