Dovolená na ostrově Brač
Tajemství ostrova Brač je vyryto v Dračí jeskyni, která není nikdy stejná. Jeskyni mění tvar podle přílivu a odlivu, ročního období a každoročně se zvětšuje. Je to takový malý zázrak, o který se s váma podělíme o něco později.
Další zastávkou, kterou byste neměli opomenout je údajně nejkrásnější chorvatská pláž, Zlatni rat (Zlatý mys), ale není jen jediným důvodem k návštěvě třetího největšího ostrova na Jadranu. Oblázková pláž má na přelomu června a července něco do sebe. Není ještě přeplněná turisty, a ani slunce tak nepálí. Ale samozřejmě záleží na každém z vás jakou dobu a čas dovolené si vybere.
Uprostřed sezóny se na Brač létá ze Záhřebu, ale turisté se sem většinou dostanou hlavně charterovými lety. Přístup na ostrov je také velice jednoduchý i z hezkého přístavu ve Splitu. Pokud trávíte dovolenou v Dalmácii, tak se na ostrov dostanete velice jednoduše. Nasednete na trajekt, který jezdí vícekrát za den, a vystoupíte ve správním středisku města Supetar, které je zároveň i největší město na ostrově.
Komu se chce, může jít rovnou do městečka Bol na jeho slavnou pláž. Kdo by ale raději nějaký turistický výšlap, ten zamíří na výstup na největší kopec jadranských ostrovů, Vidovu Goru (Hora sv. Víta).
Výstup na horu vysokou 778 metrů nad mořem je ale velmi silné slovo. Na vrchol se také dostanete automobilem či na kole. Na kole se doporučuje jen v květnu nebo září, jinak vám hrozí dehydratace a vyčerpání.
Když se z vrcholu podíváte dolů, tak můžete vidět trojúhelníkový tvar pláže Zlatý mys, která se nachází uprostřed nádherného tyrkysového moře. Z nejvyššího místa na ostrově, vypadá pláž velice impozantně. V pozadí uvidíte i ostrov Hvar a ve vzduchu vám bude vonět kosodřevina.
Na ostrově Brač se hodně chovají ovce a tak pozor jak pojedete autem. Pastýři je i na několik dní nechávají volně pohybovat se po ostrově.
Největší delikatesou na ostrově nejsou ryby, ale jehněčí.
Pokud si najmete průvodce, budete mít všechno trochu jednodušší. Pro gurmány mohou tito průvodce připravit túru po vybraných restauracích s italským názvem "Dolce vita". Pokud si v jedné z nich dáte jehněčí, a k tomu místní červené víno, možná zapomenete, že jste se původně třeba chtěli vykoupat na pláži.
Skoro každý z místních lidí zde pěstují révu, z které následně lisují a kvasí víno. Jsou na něj právem hrdí.
A teď něco málo z historie:
Díky vínu, medu a sýru se na Brači dařilo dobře komunitě mnichů, kteří se na útěku před osmanskými Turky ukryli v 16. století na ostrov, a založili si životaschopnou usedlost Pustinja Blaca. Její poslední prelát Nikola Milicevic se vedle správy kláštera věnoval i svému největšímu hobby - astronomii.
Teleskop, se kterým v noci zkoumal oblohu, je i dnes v jeho pokoji vytesaného do skály. Je to součást zajímavého muzea. Dostat se tam můžete jen pěšky s cca půlhodinovým výstupem, a to buď od moře, což využijí například turisté z jachet, nebo z vrcholu - směrem od Vidova hora.
Věděli jste, že od 15. stol. se Brač dostal na dlouhou dobu pod nadvládu Benátek? V krátkém mezidobí po pádu Benátské republiky, za napoleonských válek, sloužil ostrov zase jako hlavní námořní základna a přístav. Pak až do konce první světové války patřil Brač Rakousku.
V dnešní době jsou všechna významná města na pobřeží, ale v minulosti to tak nebylo. I původní hlavní město Nerežišča se nachází uprostřed ostrova. Bylo to proto, že se místní lidé báli nájezdů loupeživých pirátů. No, a dnes atrapy pirátských lodí naopak přinášejí na ostrov největší zdroj financí.
Pokud pojedete autem, tak u pláže můžete bydlet i v auto kempu, kam vede cestička podél piniového lesíku. Po malých oblých kamíncích, kterých každý rok přibývá, můžete chodit i naboso. Koho z vás koupání po chvíli omrzí nebo jej náhodou odradí nával turistů, může si najít romantické malé pláže na pronajatých lodičkách v okolních vesnicích.
Jedna z nich je například v Murvici, kde naleznete i největší záhadu ostrova Brač – Dračí jeskyni.
Pokud chcete Dračí jeskyni vidět na vlastní oči, opět si musíte vyšlapat malý kopeček s průvodcem, který vám zajistí otevření jeskyně. Jeskyni zde začali zamykat teprve před pár léty, aby ji uchránili před vandaly.
Dračí jeskyně je velmi působivá. Obývat ji začali v 15. století asketičtí mniši, kteří hledali život v izolaci od lidí. To, co ji ale dělá tak velmi zajímavou, jsou vytesány obrazy v jeskyni. Jak napovídá její název, jedním z obrazů je drak, proti kterému bojuje lev. Dále zde uvidíte další douboj satana se lvem, vedle nich těhotnou pannu Marii v měsíci – to je předmětem diskuse mezi historiky a archeology. Proč je vlastně panna Marie vyobrazena v měsíci, když se jedná o pohanský symbol.