Cestujete autem do Chorvatska? Tak toto byste měli vědět
Pokud se i vy během léta chystáte autem do Chorvatska, tak zbystřete pozornost! Přinášíme vám užitečné cestorady a informace, které byste před cestou k chorvatskému moři měli vědět.
Chcete-li mít cestu rychle za sebou, určitě využijte dálnice. Pohodlí ale něco stojí - všechny dálnice cestou do Chorvatska jsou totiž zpoplatněny. Při použití dálnic máte na výběr ze dvou možností:
- trasa přes Rakousko a Slovinsko
- trasa přes Maďarsko
Dálniční poplatky ve vybraných zemích
Slovinsko
Slovinci na svých dálnicích rozlišují automobily do a nad 3,5 tuny. Pokud má vaše vozidlo méně než 3,5 tuny postačí vám dálniční nálepka, pokud je větší bude třeba zaplatit mýtné. V případě, že si s sebou berete i přívěs a máte auto do 3,5 tuny, potřebujete na něj další dálniční známku.
Ceny dálničních známek:
- týdenní: 15 eur
- Měsíční: 30 eur
Rakousko
I Rakousko využívá dvojitý systém zpoplatnění. Pokud však máte nekalé úmysly a přemýšlíte, že si to přes Rakousko střihnete bez zaplacení, nemusí se vám to oplatit. Během letní sezóny se tam totiž můžete mnohem častěji setkat s kontrolami. Jízda bez známky vás může vyjít na 120 eur. Pokud byste pokutu nezaplatili mohou se poplatky ve správním řízení vyšplhat až do výše 3 000 eur.
Ceny dálničních známek:
- Desetidenní: 8,50 eur
- Dvouměsíční: 24,80 eur
Maďarsko
V Maďarsku se s klasickou dálniční nálepkou nesetkáte. Poplatek za využívání dálnic můžete uhradit v hotovosti na hranicích či benzinových pumpách, případně ho zaplatíte přes internet nebo prostřednictvím SMS. Vaší vstupenkou na dálnice přitom bude doklad o zaplacení, resp.autorizační kód. Pokud poplatek neuhradíte hrozí vám pokuta do výše 14 875 forintů (48,62 eura).Pokud ji nezaplatíte do 30 dnů vyšplhá se na 59 500 forintů (194,49 eura). Na místě ji můžete zaplatit jen kartou, nikdy ne v hotovosti.
Ceny dálničních známek:
- Týdenní: 2 975 forintů (9,72 eura)
- Měsíční: 4 780 forintů (15,62 eura)
Chorvatsko
V Chorvatsku se dálniční známky nepoužívají, pro všechny totiž platí mýtný systém. Cena za jednotlivé úseky není jednotná, vždy závisí na vzdálenosti.
Za nedodržování pravidel silničního provozu si můžete v Chorvatsku již od minulého roku pořádně připlatit. Tehdy totiž značně stouply pokuty za ty nejběžnější dopravní přestupky. Výše pokut se pohybuje v rozmezí od 300 do 1 000 kun (39,51 až 131,69 eura).
Pokud však spácháte vážnější přestupek, jako například překročení rychlosti či jízdu pod vlivem alkoholu, hrozí vám pokuta až do výše 15 000 kun (1 975 eur) případně 60-ti denní vězení. Se zaplacením se váhat nevyplatí. Pokud uhradíte 2/3 pokuty ve stanovené lhůtě, zbylá 1/3 vám bude odpuštěna.
I když se Chorvatsko stalo členem Evropské unie, zemi stále chybí členství v schengenském prostoru, a tak se hraničním kontrolám nevyhnete ani letos. Cestovat je možné i na občanský průkaz, děti ale potřebují i pas.