Dovolená v Belgii
Britský bavič Bob Monkhouse se kdysi proslavil bonmotem: „V Belgii jsem byl jen jednou. Měli zavřeno.“ Tato malá země je stále málo pochopená, proslulá eurokraty a ležící kdesi mezi většími státy, takže všechny tyto skutečnosti přispěly k pověsti Belgie coby nezajímavé země. Když však začnete trochu pátrat, zjistíte, že Belgie je ve skutečnosti fascinující. Zde uvádíme 10 důvodů, proč dát předsudky stranou a zamířit do západoevropských nížin.
Dvakrát nebo třikrát smažené hranolky
Přestože si na ně dělá nárok více národů, duchovním domovem hranolků je Belgie – právě zde byly dovedeny k dokonalosti. Dejte si je v restauraci se slávkami (moules), anebo si je po bujaré noci venku kupte u pojízdného stánku fritkot (kde se prodávají s majonézou do papírových kornoutů). Kromě toho v Belgii v minulých letech proběhl dokonce festival hranolek.
Slavní lidé
Možná Vás nějaký zlomyslný vtipálek vyzve, abyste vyjmenovali 10 slavných Belgičanů. Není problém: můžete začít od Audrey Hepburnové, Jacquesa Brela, Adolpha Saxe (který vynalezl saxofon), Herge (alias George Remiho, autora Tintina), přes zpěváka Plastic Bertranda, super-surrealisty Reného Magritte (vizte níže), jazzového kytaristy Django Reinhardta, herce Jean-Claude Van Damma, spisovatele George Simenona, až po profesionálního cyklistu Eddy Merckxe; o ani Šmoulech nemluvě.
Komiksová kultura
Když byla řeč o Tintinovi, Belgie je centrem kultury komiksů, zde nazývaných bandes dessinées. Stejně jako chlapec-detektiv je tu také postava Lucky Luke, Gaston a Gil Jourdan. Ve vynikajícím Komiksovém centru v Bruselu naleznete výstavy a díla, jako je Tintinova raketa z filmu Destination Moon, to vše v nádherné secesní stavbě Waucquez Warehouse od architekta Victora Horty. V Bruselu se dokonce nachází „Komiksová trasa“ vedoucí po městě kolem nástěnných maleb.
Vánoční trhy
Vánoční trhy známe všichni a hostí je snad každé větší evropské město. V Belgii jsou však mimořádně krásné, protože se odehrávají ve středověkých centrech měst, která navíc v zimě bývají velmi malebná: jsou zde kanály odrážející světla, ledová kluziště a stupňovité štíty historických domů. Na belgické vánoční trhy můžete zavítat do Brugg, Bruselu nebo (pro ještě dojemnější zážitek) do Ypres, které je centrem vzpomínkových akci při příležitostí století, které uplynulo od 1. světové války. Navíc všechna tato města leží poměrně blízko sebe.
Secese (art nouveau)
Brusel je světovým centrem tohoto zdobného architektonického a dekorativního stylu z počátku 20. století. V době vlády krále Leopolda II. v letech 1867–1909 Belgie vzkvétala, takže si mohla zadat zakázky u tehdejších významných designérů, jako byl Victor Horta, Paul Hankar a Henri van de Velde. Vrcholná díla představují Hotel Tassel, Musée Horta, Musée Constantin Meunier a Palais Stoclet od Josefa Hoffmana. Po zhlédnutí toho všeho budete potřebovat se občerstvit, tak vyzkoušejte bar Le Ultieme Hallucinatie, kde i piano je v secesním stylu (art nouveau). Ubytování si v Bruselu můžete zajistit například na Booking.com či Trivago.
Centrum piva
Belgie znamená ve světě piva totéž, co Bordeaux ve světě vína; působí zde více jak 125 pivovarů, které vaří kolem druhů 1000 piva. Ideální podmínky pro pivovarnictví zde vytvořila kvalitní voda, kombinace německé a románské kultury, a také podnikavé náboženské řády s tradicí vaření piva. I ten nejobyčejnější bar (estaminet) bere pivo vážně a od vlámských Flander až po francouzsky mluvící Valonsko se setkáte s originálními značkami piva, které se tu podávají ve značkových číších. „Na zdraví“ se vlámsky řekne „proost“ a francouzsky „santé“ – potřebovat zde budete obojí.
Ghent/Gent
Mnoho návštěvníků míří do tradičních Brugg, avšak Ghent nabízí více zajímavých pohledů a má více historicky cenných budov než jiná belgická města. Začněte v Katedrále svatého Bavona a prohlédněte si zde světoznámý Gentský oltář z roku 1432 od bratří Van Eycků. Pak se projděte po gentském hradu Gravensteen, Rubensova díla zhlédněte v Muzeu umění, přičemž se mezitím posílíte kávou a vaflemi. Západ slunce sledujte z restaurace ´t Dreupelkot na Groentenmarkt a den pak zakončete tradiční polévkou gentse waterzooi, která je belgickým národním jídlem a po dobrém jídle se můžete vydat odpočinout si do hotelu, který si můžete rezervovat například na Hotels.com či Booking......
Móda v Antverpách
Přístavní město Antverpy nedávno vystoupalo na 11. místo v seznamu měst módy světa. Jak k tomu došlo? Mnohému napomohla skupina vlivných absolventům zdejší Královské akademie krásného umění, např. Ann Demeulemeester a Dries Van Noten, kteří proslavili Antverpy v módním světě v 80. letech 20. století. Nyní je město velkým nákupním centrem módy, kde můžete zamířit do čtvrti Het Zuid a pak už se řídit jen svým instinktem, anebo si nejdříve v turistické kanceláři obstarat mapu módního života Antverp.
Pobřeží
Zajeďte si také na belgické mořské pobřeží. Naleznete zde letoviska z doby Belle Époque (1890-1914), spoustu písečných dun, široké pláže, pruhované paravány proti větru a nejsouvislejší tramvajové koleje na světě. Pouhých 67 km odtud leží příjemné letovisko Koksijde známé svými krevetami, dále stylové Knokke, divočejší Ostend s nočními kluby a kasiny, Zeebrugge s historickými budovami a velkým rybím trhem, rekreační letovisko Blankenberg nebo zábavní park Plopsaland v At De Panne. Ubytování v těchto oblastech si zarezervujte například na Trivago.
Magritte
Ještě pár slov o surrealistovi René Magrittovi, který je typickým představitelem své země. Navenek normální, avšak uvnitř výstřední umělec maloval věci, jako jsou vlaky vyjíždějící z krbu nebo s nebe pršící muži s buřinkami. Narodil se v Lessines jako syn obchodníka, vystudoval umění a zapojil se do surrealistického hnutí. V 60. letech 20. století už byl oslavován v muzeích po celém světě a dnes představuje symbol Belgie. V Bruselu má od roku 2009 vlastní muzeum, Musée Magritte.
Autopůjčovna
V Belgii je toho mnoho co k vidění a projíždět jí jen místním autobusem nebo vlakem, tak nebudete mít volnost pohybu.... Doporučujeme vám vypůjčit si auto v autopůjčovně.....