Etiopie a její krásy
Divoké kmeny, nebezpečné hory, pradávna historie. Pokud vás toto všechno láká, určitě se vydejte na okruh po Etiopii. V pralesích se zde ukrývají chrámy vytesané ve skalách, a místní kmeny si dodnes zachovávají tradiční způsob života. Mějte ale na paměti, že do této země musíte být očkovaní, a potom se vydejte poznat kořeny lidstva do turismem zapomenuté Etiopie.
Etiopie je země označovaná za kolébku lidstva. Právě zde se totiž našli vůbec nejstarší lidské ostatky - kosti australopitheka jménem Lucy. Můžete si je prohlédnout v muzeu hlavního města - Addis Abeba.
Etiopie je jednou ze zemí s nejstarším osídlením na světě a zmínky o její dávné historii najdete i v Bibli. Jen jméno se liší. V minulosti se Etiopii říkalo Habeš, a toto jméno je zde dodnes používané hlavně ve vztahu k etiopské rasové skupině. Dnes již sláva habešské říše bohužel vybledla, určitě jste ale slyšeli o královně ze Sáby, která prý byla právě etiopskou panovnicí.
Pokud se do Etiopie rozhodnete vydat v dnešní době, tak počítejte s tím, že zde musíte zůstat alespoň dva týdny. Letadlem se do Addis Abeby a zpět většinou dostanete s přestupem v Dubaji nebo v Amsterdamu. Život v samotné Etiopii vás nebude stát téměř nic. V restauraci se dobře najíte zhruba za dvě eura, za průměrný dvoulůžkový pokoj dáte eura čtyři.
Velké výdaje budete mít za vstupy k památkám a hlavně za průvodce a hlídače. Pokud totiž necestujete přímo s cestovní kanceláří, které nabízejí čtrnáctidenní výpravu do Etiopie se vším všudy, tak si musíte povinně zaplatit místního průvodce a "ochranku". Ceny jsou pevné a vysoké. Mějte u sebe také dost zdejších drobných, protože za jakoukoliv pomoc nebo jen za focení se zde vyžaduje bakšiš.
Když budete na toto všechno připraveni, můžete si už jen klidně vychutnávat neuvěřitelné místa a nádhernou africkou přírodu. Například nedaleko města Arba Minch se tyčí takzvaný přírodní New York. Skály zde mají tvar mrakodrapů a tvoří unikátní skupinu věží. Stejně jako na mnoha jiných místech Etiopie i zde najdete divoké kmeny. Kmen Konso je známý svými vysokými totemy nad hroby mrtvých, kmen Dorzo zase v pohoří Gughe staví bambusové domy ve tvaru včelích úlů.
O kus dál v národním parku Mago žije kmen Mursi. Ženy tohoto kmene se zdobí tak, že si do spodního rtu a ušního boltce vkládají dřevěný disk. Čím je disk větší, tím váženější tato žena je. Muži v tomto kmeni ale také nijak nezaostávají, na rukou mají zářezy podle počtu zabitých nepřátel. Ve srovnání s tím bude pozorování krokodýlů a hrochů na jezeře Chamo už jen ryze odpočinkovou záležitostí. A uvidíte zde i další zajímavosti co se divokých kmenů týče.
Etiopské jezera jsou domovem mnoha živočichů. Na tom největším, což je jezero Tana, můžete sledovat kolonie ptáků. Také zde najdete tradiční trh a nádherné vodopády Modrého Nilu. Opravdu originální je ale pohled na zdejší středověké kláštery, které jsou rozesety po ostrovech a poloostrovech jezera. Divem světa je zde nazýván hrad z 16. století ve městě Gondar, a stojí za to ho vidět.
Bývalé hlavní město pradávné Axumitské říše je město Axum, dnes známé hlavně pro své obrovské kamenné obelisky. Kromě nich tu ale také leží mnoho antických památek, ruin paláců, a celé město je pro složitost zdejší architektury záhadou starobylé architektury. Ve zdejším kostele se navíc prý skrývá židovská Archa úmluvy.
Vůbec nejslavnější etiopské památky jsou ve městě Lalibela. Jde o 11 monolitických skalních chrámů z 12. století, které jsou velkou vzácností zdejší křesťanské architektury. Etiopie je totiž třetí zemí světa, která přijala křesťanství jako státní náboženství, a tak na jejím území najdeme enormní množství starokřesťanských památek.
Starobylé kostely, divoká zvířata a jedinečné tradiční národy jsou však jen jednou tváří Etiopie. Když vystoupíte z auta, ocitnete se v zemi, kde polovina lidí žije pod hranicí chudoby.
Obrovská etnická rozmanitost, půvab zdejší přírody a význam etiopské historie však staví tuto africkou zemi na přední místa v seznamu všech skutečných cestovatelů. Ideální měsíc pro cestu do Etiopie je prý říjen - takže neváhejte a už plánujte :-).
Nenechte si například ujít starověké město Harrar, ve kterém se tyčí přesně 99 mešit. Město je starým obchodním centrem Etiopie. Celé město je obezděné hrubými hradbami, kolem kterých se krčí malebné obchůdky místních řemeslníků.
Dále určitě nevynechejte Simien mountains, ale jen s průvodcem. Etiopii totiž protíná hluboký východoafrický příkop. Tvoří se zde fascinující kaňony a horské štíty, a právě díky velké hloubce a nepřístupnosti terénu můžete vidět několik endemických druhů.
Nezapomeňte i na festival tisíce hvězd. Každý rok se v městečku Arba Minch schází přes tisíc domorodců z asi stovky afrických kmenů a hrají svou tradiční hudbu. Úžasný zážitek je umocněn mohutnou podporou publika. Diváků může být až 20 tisíc.