Dovolená v Dubrovníku
Dubrovník byl v minulosti Lordem Byronem označen za perlu Jadranu, a toto označení mu právem patří dodnes. Po celá staletí bylo toto město obchodním a kulturním centrem území, které dnes známe pod názvem Jižní Dalmácie. Původně to ale byl svobodný městský stát jménem Ragusa, který díky své strategické poloze, a nevšednímu systému opevnění odolával útokům Benátčanů i Turků.
Městské hradby nebyly nikdy prolomeny, a přestáli i brutální ofenzívu Srbů v občanské válce začátkem 90. let. Obléhání ale zanechalo své stopy, což na nějaký čas ovlivnilo i cestovní ruch. Dubrovník ale velmi rychle získal zpět svou korunu mezi turistickými centry, do kterého se v houfech sjíždějí lidé z celého světa.
V Dubrovníku nehledejte metro, tramvaje ani trolejbusy. Městská hromadná doprava je zajišťována četnými autobusy, které jezdí často a ve většině případů včas. Jízda autem po městě se ale může změnit v noční můru. Zejména během vrcholu sezóny je zde obrovské množství turistů, a město má komplikovaný systém jednosměrných ulic. Parkování je zde velký problém, a celé staré město je pěší zóna. Taxíky jsou i na místní poměry velmi drahé, a použít kolo nedoporučujeme. Proto je v rámci centra města jsou nejlepším dopravním prostředkem vlastní nohy.
Všechny hlavní atrakce jsou zde soustředěny do Starého města, které si uchovalo svůj vzhled barokního městského státečku. Nejlepší výhled na něj se vám naskytne z výšky hradeb, které ho obklopují. Jejich celková délka je zhruba 2 kilometry. Strávíte na nich nejméně hodinu, abyste si mohli vychutnat všechny scenérie, které nabízejí. Hlavní třída Stradun, která protíná srdce Starého města, je výchozím bodem pro prohlídku dalších památek. Jedním z unikátů je místní františkánský klášter, který jako jeden z mála budov přestál ničivé zemětřesení v roce 1667. Za zmínku určitě stojí i katedrála, která byla postavená v 12. až 14. století na ruinách Byzantské baziliky z 6. nebo 7. století. Podle legendy dal na její stavbu peníze král Richard Lví srdce, který zde na svých cestách ztroskotal.
Pokud vás zajímá historie lodní navigace, určitě navštivte Námořní muzeum, které má ve sbírce modely lodí, malby s námořní tematikou a různé navigační přístroje. V blízkosti najdete i akvárium, které v 27 nádržích představuje mnohé druhy ryb a jiných živočichů žijících v hlubinách oceánu. Milovníci umění zase ocení Muzeum moderního umění, které mapuje tvorbu současných chorvatských umělců, zvláště místního malíře Vlaha Bukovace
Dubrovník je dobrou základnou na objevování krás ostrovů Jižní Dalmácie. Jeden z nejnavštěvovanějších je Mljet, který je jako bujný zelený klenot, a velká část z něj je chráněna jako národní park. Můžete si zde pronajmout kolo, a vydat se na okružní jízdu po spleti cestiček, které vedou kolem jezer s čistou vodou, ve kterých se můžete i vykoupat. Velmi populární jsou i menší ostrovy jako Koločep, Lopud či Šipan. Kromě toho se můžete vydat na jednodenní výlety do sousední Bosny nebo Černé hory.
Po setmění se z Dubrovníku, stává lidský úl, v němž se pohyb nezastaví ani na vteřinu. Davy lidí se přemísťují z jedné restaurace či kavárny do druhé, ale potkáte zde i zamilované párečky na romantických procházkách. Živá hudba se pravidelně ozývá například z Troubadour 'Hard Jazz' Cafe. Je zde i několik tanečních klubů hrajících různé styly, včetně latina. V pozdějších nočních hodinách se obecný ruch v ulicích uklidní, a všichni se rozprchnou do četných barů, které jsou otevřeny až do svítání.