Nejkrásnější slovinské hrady
O tom, že Slovinsko je sice maličká, ale krásná krajina, vám určitě nemusíme psát. Konečně se Česko má nejen podobnou kulturu, název, jazyk či historii, ale i nádhernou přírodu či zajímavé a úchvatné hrady. A právě proto se budeme v tomto článku slovinským hradům věnovat.
Hrad nad hlavním městem
Byli jste již někdy v hlavním městě Slovinska Lublani? Ne? To je opravdu škoda, protože po turistické stránce má skutečně co nabídnout. Nejde sice o obrovskou metropoli typu Londýn nebo Paříž, ale krásných památek je v ní více než dost. Například takový středověký Lublaňský hrad. Trůní nad městem, které hlídá již od dob Římanů, kdy na tomto místě stála dřevěná pevnost. Ta byla ve třináctém století nahrazena stavbou z kamene. O hradu je poprvé zmínka v záznamu z roku 1144 jako sídlo korožských vévodů z rodu Spanheimovců. Později měl hrad několik dalších vlastníků, mezi nimiž figuroval i český král Přemysl Otakar II. a rakouský rod Habsburků.
Současnou podobu hradu známe od patnáctého století, přičemž od šestnáctého století sloužil jako vězení. V šedesátých letech dvacátého století se na hradě uskutečnila rozsáhlá rekonstrukce, která trvala více než 35 let. Dnes historická stavba slouží jako místo konání různých kulturních akcí a sňatků. Turisty je hrad navštěvován ve velké míře, mimo jiné i proto, že poskytuje úchvatný výhled na slovinskou metropoli. A pokud se někomu nechce vyjít na hrad pěšky, k dispozici má pohodlnou lanovku.
Hrad nedaleko hranic
Ve východním Slovinsku, nedaleko od chorvatských hranic, se nachází hrad Brežice, který se pyšní nádhernými barokními freskami. Podle mnohých se zde nachází i nejkrásnější zámecká sál v celém Slovinsku - jde o zdejší rytířský sál. Samotný hrad byl postaven v 13. století, přičemž během následujících staletí patřil mnohým majitelům. V 16. století byl hrad přestavěn do renesanční podoby, a až nakonec v 18. století byl vyzdoben zmiňovanými freskami. Dnes hrad slouží jako sídlo muzea, ve kterém uvidíte regionální historii a kulturu.
Hrad ve skále
Nyní pro vás máme přímo světovou raritu. Hrad Predjama totiž patří k tomu "nej", což může Slovinsko turistům nabídnout. Na první pohled totiž působí, že je postaven přímo ve skále a tento dojem rozhodně není daleko od pravdy. Konečně i samotný název Predjama znamená "před jeskyní „, a skutečně, část hradu je situován před jeskyní, přičemž jeho druhá část je vybudována v prostorách této jeskyně. Jak už to ale bývá, i v tomto hradě dnes najdete muzeum, které ale možná ani není tak zajímavé, jako samotný hrad. Jen si dejte pozor, abyste při jeho návštěvě nenarazili na ducha. Hrad Predjama je totiž známý i svými projevy paranormální aktivity.
Vražedný hrad
Nad městem Celje se nachází stejnojmenný hrad, který rovněž patří k tomu nejzajímavějšímu, co Slovinsko může nabídnout. Nejenže jde o největší středověkou pevnost v celé zemi, ale spojuje se s ním i několik příběhů, které rozhodně nemůžeme nazvat šťastnými. Například v blízkosti hradu byla unesena a zavražděna hraběnka Marjanca Guglielmo a stejně i Veronika Desenišská, která se zamilovala do syna majitele hradu Fredericka II.Cjelského. Nehledě na to je hrad krásnou památkou, která překvapí nejen velkou rozlohou, ale i poměrně levným vstupným 2 eura. A abychom nezapomněli, Celje má ještě jeden slovinský primát: je totiž nejdéle nepřetržitě restaurovaným hradem ve Slovinsku.
Hrad nad jezerem
Jako poslední navštívíme jeden z nejmalebnějších hradů ve Slovinsku a možná i v celé Evropě. Najdeme ho na 130 metrů vysokém útesu nad Bledským jezerem, z čehož vznikl i samotný název hradu - Bledský, případně slovinsky Blejski grad. Tento hrad je symbolem země, a patří mu i pozice nejstaršího slovinského hradu. První zmínka o něm se totiž objevuje již v roce 1011. Jeho návštěva se určitě vyplatí i z důvodu vynikajících služeb, které hrad v současnosti nabízí. Nachází se zde například vynikající hradní restaurace, která kromě skvělého jídla nabízí také nádherný výhled. Stejně lákavý je i místní vinný sklep a zajímavostí pro každého je určitě i návštěva hradní lékárny.