Vydejte se prozkoumat Beskydy
Díky svému kouzlu a harmonické krajině jsou Beskydy balzámem pro duši a nabízející spoustu prostoru pro relaxaci. Je to oblast lesů, vodopádů, termálních pramenů a kamenných hald s jedinečnou kombinací krásné přírody, lidové architektury a tradic. Můžete si zde vybírat z celé řady aktivit, od pěších túr po ochutnávání místní kuchyně až po meditaci v přírodě. V přátelské atmosféře Beskyd zapomenete na své starosti a dlouho pak na ně budete vzpomínat.
Odkaz poustevníků
Horský hřbet Pustevny je jedním z hlavních center v Beskydech. Pojmenován byl podle poustevníků, kteří zde žili v jeskyních v 18. a 19. století. Vypráví se pověsti o synovi tkalce, který se rozhodl žít jako poustevník, aby zachránil duši svého hřešícího otce, nebo o francouzském princi, který zde také dobrovolně žil jako poustevník.
Poslední zdejší poustevník nicméně zemřel v roce 1874. Stavba horských chat Šumná, Tanečnice, Libušín a Maměnka započala na konci 19. století. Jedná se o sérii secesních budov, které jsou cennou součástí českého architektonického dědictví a charakteristickým rysem Pusteven.
Pozdravte staroslovanského boha hojnosti Radegasta
Když půjdete od Pusteven na horu Radhošť, nemůžete minout sochu Radegasta, pohanského boha s býčí hlavou a rohem hojnosti. Pozoruhodnou sochu vytvořil v roce 1930 místní sochař Albín Polášek a věnoval ji lidu Valašska.
Radegast je jedním z nejznámějších symbolů Beskyd a dal jméno i místnímu pivu. Oblast je rovněž proslulá vynikajícími tradičními pokrmy, ke kterým patří frgále, polévky kyselica (zelňačka se smetanou a párkem) a štědračka (z hrachu a sušených švestek), ovčí sýr, slivovice nebo sladké štramberské uši.
Valašské muzeum v přírodě
Pod Radhoštěm se nachází město Rožnov s nejstarším muzeem ve volné přírodě ve střední Evropě. Valašský skanzen představuje unikátní sestavu valašské lidové architektury. Pokud máte rádi krásné výhledy, nenechte si ujít návštěvu Jurkovičovy rozhledny, klenot secesní venkovské architektury oprávněně považovaný za nejkrásnější dřevěnou rozhlednu na Moravě.
Jeskyně Šipka, která sloužila jako přístřeší divokým zvířatům i pravěkým lovcům, jistě popustí uzdu Vaší fantazii, stejně tak jako vodopád Bučací a známější vodopády Satiny. Malebné horské městečko Štramberk bývá občas nazýváno „moravský Betlém“. Pod vrcholem Lysé hory najdete kamennou haldu, která je symbolem vlastenectví, odvahy a přátelství. V současnosti zabírá plochu 40 m² a má výšku 4 m, ale dále roste, jak k ní přibývají nové kameny z celého světa, včetně kamene z Měsíce, který přinesl Neil Armstrong.
Léčivé účinky sirných pramenů
Sirné prameny, zde často nazývané „smraďavky“, patří k zázrakům přírody. V dávných dobách byly jejich léčivé účinky využívány mnohem více než dnes, a to v lázních postavených v jejich okolí, avšak i dnes stojí za návštěvu. Asi nejkrásnější sirný pramen v Beskydech je pramen Smradlavá nedaleko vesnice Bílá.
Podle charakteristického pachu sirovodíku poznáte, že jste na místě. Díky unikátnímu chemickému složení má jeho voda příznivé účinky při léčbě žaludečních potíží, revmatismu nebo kožních nemocí. Dřevěný můstek vedoucí přes potok k pramenu spolu s přístřeškem a pár lavičkami doplňují toto jedinečné místo, kde se můžete ztišit, odpočívat a obdivovat léčivou sílu přírody.