Vydejte se na zámek v Mikulově
Vydejte se na zámek v Mikulov, který je vedle svých slavnějších hradních a zámeckých přátelů občas neprávem v pozadí. Přitom stačí už jen vejít do tohoto města a podívat se na to, jak se hrdě tyčí nad svými poddanými a hned pochopíte, s jakým majestátním panem máte tu čest.
Pokud se podíváme do úplné historie, musíme nejprve zakotvit v jedenáctém století. Už v těch dobách tvořila oblast kolem Mikulova významné tranzitní místo. Z toho důvodu postavili na skále strážní věž, která měla zároveň chránit i obyvatele před případnými nájezdy nepřátel. Bohužel tato pevnost později vyhořela, ale zároveň o pár desítek let později posloužila jako vynikající základ pro výstavbu nového hradu. Ve dvanáctém století se tam začalo rozmáhat vinařství, a postupně se začala rozšiřovat i tehdy malá obec. Ta si i usmyslila vytvořit i sídlo pro nějakého panovníka, který by nad ostatními držel ochrannou ruku a rozumně to tam řídil.
Nejdříve postavili kamennou věž, od níž se později začali ve čtrnáctém století odvíjet i další budovy. Postupně přibývaly jednotlivé části a jeho poslední zvelebení bylo provedeno v barokním stylu. Zámek se dočkal i několika významných událostí. Na jistý čas se zde usadil například Napoleon, a v roce 1805 tam byla provedena i předběžná mírová dohoda mezi Rakouskem a Francií. Největší neštěstí jej ale postihlo v roce 1945, kdy zcela vyhořel, ale naštěstí se ho podařilo postupně zrekonstruovat.
Chloubou je obrovský sud a knihovna
V honosných prostorách sídlí aktuální regionální muzeum. Zámek ukrývá mnoho uchovaných vzpomínek na minulost. Pokud se specializujete na starou keramiku a nábytek, a detailní práci bývalých řemeslníků, tak v Mikulově si jistě přijdete na své. Vedle těchto významných míst se ale zámek může pyšnit dvěma dominantami, které přilákají asi nejvíce turistů. První se týká samotných prostorů. Jde o knihovnu, která patřila jejím původním majitelům tehdy rodině Dietrichstein.
S rozsahem patří knihovna mezi velmi významné české sbírky, které navíc sídlí i v původním interiéru. Jelikož v Mikulově najdete i silné vinařské zázemí s dlouholetou tradicí, na hradě věnovali podstatnou část přehlídky i tomuto kumštu. A právě v této části expozice se nachází i obrovský tisícilitrový sud, který by měl být podle dostupných informací největším vinným sudem na světě.
Čtyři okruhy
Komnaty tohoto zámku se otevírají každý den o 9.00hod, a zavírají se v závislosti na ročním období v čase od 15.30 do 17.30hod, kdy je možný poslední vstup. Zakoupit si zde můžete vstupenku na celý okruh, který trvá přibližně hodinu a půl, ale pokud nemáte tolik času, nebo jste na hradě s netrpělivými dětmi, můžete navštívit čtyři samostatné okruhy. Velký okruh vás vyjde na cca 150 Kč, a možná je i noční prohlídka. V Mikulově mají také k dispozici i rodinné slevy. A nyní k jednotlivým menším okruhům. Největší z nich se týká historie. Projdete se všemi zachovanými prostory, dozvíte se něco více ze zdejší historie, a také o rodině Dietrichstein a vynechat nemůžete ani významnou knihovnu.
Dalším okruhem se dostanete ke zmiňovanému významnému sudu, a nachází se v něm i galerie, druhý se věnuje historii samotného vinařství a třetí životu Římanů a Germánů v tomto kraji. Pravidelně jsou k dispozici i vstupy do dočasných výstav, které se po pár měsících obměňují. Když už se nabažíte historie, nezapomeňte si vyhradit čas i na návštěvu některé z místních vinárn, kde si při sklence lahodného moku pochutnáte i na některých tradičních jídlech