To nejlepší z Šumavy
Nechte za sebou uspěchané tempo civilizace a na pár hodin či snad dní se vydejte poznávat krásy Šumavy. Nadýchejte se čerstvého vzduchu v hlubokých lesích, uklidněte svoji mysl při pozorování lesknoucí se hladiny ledovcových jezer a čerpejte energii z výhledů do daleka. Šumava je ideálním místem pro aktivní dovolenou, ať už dáváte přednost chůzi nebo jízdnímu kolu - stačí si vybrat trasu a vyrazit.
Kam se v Národním parku Šumava vydat? Možností je nekonečně mnoho. K největším pokladům Šumavy patří její jezera, kterých je celkem pět. Vynikající počáteční bod, odkud se k nim můžete vydat, je město Železná Ruda, z něhož vede značená stezka až k Černému jezeru, které je zároveň největším jezerem. Když budete šplhat po strmé skalnaté stezce kolem hlavního evropského vodního předělu, dostanete se k Čertovu jezeru, které je z jezer nejméně přístupné, ale díky své křišťálově čisté vodě a okolním temným lesům také nejkrásnější. Z pěší stezky se můžete vydat také k nejvyššímu šumavskému vodopádu Bílá Strž, jehož vody padají do údolí Bílého potoka z výšky 13 m.
Vstupte do chrámu přírody
Máte rádi tajemnou krajinu, které vládne Matka příroda? Pak se vydejte po značené stezce z vesnice Kubova Huť do magického světa Boubínského pralesa, který patří k nejvýznamnějším svého druhu v Evropě. Čeká na vás skutečný chrám přírody se staletými stromy porostlými houbami, zkroucenými kořeny, tmavě zeleným kapradím a spadlými kmeny pokrytými sametovým mechem. Boubínský prales je prostě místem, které se uchovalo lidským působením nezměněné.
Krásná výletní trasa šumavskou krajinou vede po přírodní stezce Povydří od sídla Antýgl až k penzionu Čeňkova Pila. Po značené stezce se vydáte hluboko do kaňonu řeky Vydry, která teče přes obrovské balvany, a tím vytváří tisíce malých peřejí a vodopádů. Zastavit se můžete v Turnerově chatě, což je jediná veřejně přístupná chata v první zóně národního parku, kde se mj. starají o říční vydry, podle kterých byla řeka pojmenována. Stačí však posadit a nasávat okolní prostředí, zatímco bude pozorovat přírodu – je to skutečný balzám na duši.
Tajemná krajina šumavských rašelinišť
Mezi klenoty Šumavy byste si určitě neměli nechat ujít zdejší rašeliniště. Více o rašeliništích, která zde jsou posledním pozůstatkem doby ledové, se dozvíte více na přírodní stezce Tříjezerní slať, která začíná v obci Modrava. Šumavská rašeliniště nabízejí mimořádnou rozmanitost rostlin a zvířat.
Po dřevěných chodnících budete procházet tajemnou krajinou s temnou vodou, plovoucími ostrůvky zahalenými mlhou a pařezy stromů, které společné dávají šumavským rašeliništím téměř skandinávskou atmosféru. Pokud se budete chtít podívat, kde pramení řeka Vltava, zamiřte k jejímu prameni, který se nachází pouze půl kilometru od německých hranic.
Procházka korunami stromů
Ideální oblast pro pěší turistiku a cyklistické výlety do šumavské krajiny se nachází kolem Lipna, což je rozlohou největší přehrada v ČR. K pěší stezce se můžete dostat lanovkou z Bikepark Lipno, a pak na značených stezkách vyzkoušet Nordic walking („severskou chůzi“), vystoupit na vrchol Svatý Tomáš nebo na vyhlídku. Na mnoha přírodních stezkách můžete zkombinovat aktivní pohyb s naučným programem.
Vyrazit můžete také podél jedinečného Schwarzenberského kanálu, který sloužil k plavení dřeva.
Pokud byste zatoužili se vydat na procházku mezi korunami stromů, vypravte se na vrchol hory Kramolín, kde můžete jít po dřevěném chodníku ve výšce až 24 m nad zemí. Také můžete vystoupit na vyhlídkovou věž s pozoruhodným výhledem na Lipno a krajinu Šumavy. Zpátky na zem se pak dostanete po nejdelším suchém toboganu v ČR.
Spolu s první větší nadílkou sněhu se Šumava promění v lyžařský ráj s kilometry udržovaných tras pro lyžování cross country i svahů na sjezdové lyžování. Je to prostě oblast, kde se zabavíte po celý rok.