Národní přírodní rezervace Rejvíz
Pohádkově působící horská vesnice, malebná příroda a tajemný duch – to je Rejvíz. Dřevěná vesnice Rejvíz je (spolu s Pradědem) považována za nejkrásnější místo v Jeseníkách. Planina s malebnými hrázděnými domy obklopená loukami a lesy připomíná pohádkovou krajinu, v jejíž blízkosti se nachází jedinečná přírodní rezervace.
Vyřezávané židle v Penzionu Rejvíz
Hlavní atrakcí v Rejvízu, nejvýše položené vesnici ve Slezsku (780 m nad mořem), je tkalcovské muzeum vedle kostela a Penzion Rejvíz. Lidé z celé Evropy přicházejí do roubené hospody pocházející z roku 1795 podívat se na sbírku původních vyřezávaných židlí s opěradly ve tvaru místních pravidelných hostů. Dnes zde vyrobí židli na objednávku komukoli, jen málokdo však ví, že tradici na počátku 20. století založil tehdejší majitel hospody a tesař z Jeseníku, pan Brauner.
Z Rejvízu k Velkému mechovému jezírku
Rejvíz je dobrým počátečním bodem pro pěší túry a cyklistické výlety i pro zimní lyžování cross-country. Jedním z nejoblíbenějších cílů turistů je Velké mechové jezírko, největší rašeliniště na Moravě, které vzniklo před 6000–7000 lety. Vrstva rašeliny je zde vysoká až 3 m. Nedaleko odtud leží Malé mechové jezírko, které je však zarostlé a není přístupné veřejnosti. Bažinatá oblast s tajemnými jezery s černou vodou je protkána dřevěnými chodníky ukrytými v šeru lesa, což chrání vzácnou přírodní rezervaci před poškozením a povoluje přístup pouze pěšky.
Duchové Rejvízu
Stejně jako v případě Velkého mechového jezírka mají i pověsti o místním duchovi pastýře Gilla zvláštní ponurý charakter. Některé pověsti ho popisují jako malého chlapce, v jiných je to zase děsivý stařec, který hladový a strnulý prochází po rašeliništích a volá o pomoc. Nedoporučuje se však na jeho volání odpovídat, protože kdokoli s ním promluví a slituje se, do roka zemře. Také se říká, že kdokoli se k němu přiblíží, toho Gill stáhne do bezedné bažiny. Protože však má duch zaměřeno především na lidi, kteří sešli z vyznačených stezek, stačí držet se chodníků a cestiček. Vyřezávanou sochu pastýře Gilla je možné spatřit v hospodě spolu s proslulými židlemi.
Jiná pověst se týká samotného jezera: když se prý dobře podíváte do temné vody, spatříte věž legendárního města Hunohradu. Jeho obyvatelé prý vyhnali věrozvěsty Cyrila a Metoděje a následoval boží trest, kdy se město propadlo do bažiny.