Interaktivní muzea v ČR
Vzdělávání nebylo nikdy tak zábavné! Muzea a výstavy jsou někdy zajímavé, po chvíli se však nejspíš začnete nudit, když bude procházet mezi skleněnými vitrínami plnými nehybných exponátů. Zde Vám dáme několik tipů na návštěvu míst, kde se Vy ani Vaše děti nebudete nudit. Trocha živé historie, vědy a speciálních efektů nikomu neublíží.
Konec nudným muzeím
Nové muzeum v zámku ve Žďáru nad Sázavou rozhodně není nuda: exponátů se musíte dotýkat. Nezvyklé muzeum je klíčem k porozumění areálu zámku, bývalému klášteru a baroknímu období vůbec. Muzeum s nejmodernějšími audio a video technologií bylo zřízeno ve dvou zrekonstruovaných patrech bývalého zámeckého pivovaru a v areálu dýchá historie na každém kroku. Jakmile vstoupíte do muzea, tajemná atmosféra Vás zcela pohltí a přenese do středověku a cisterciáckého řádu, který zámek založil. Každá expozice vypráví svůj příběh a při každé zastávce se dozvíte něco, co Vás naláká k dalšímu objevování.
Ve II. patře se nachází zrcadlový kaleidoskop, ze kterého vstoupíte do světa baroka. Dozvíte se o některých tajemstvích poutního kostela sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře (UNESCO) a seznámíte se s dílem vynikajícího barokního architekta Jana Santini Aichela.
Techmania Science Centre
V západočeské Plzni se také můžete dotýkat expozic - dokonce musíte. Prostor vědeckého centra Techmania nabízí nové interaktivní expozice, vědecké a technické přehlídky, laboratoře a dílny. Kromě toho zde také můžete navštívit 3D planetárium.
Vědecké centrum obsahuje interaktivní expozice, které Vás prostřednictvím hry seznámí s matematickými a fyzikálními principy a s přírodními zákony a jevy. Zjistíte, že věda a technika jsou všude kolem nás a fyzika a matematika se ukrývají v každodenních věcech. Zaručujeme Vám, že se přitom nebudete nudit.
Muzeum Karla Zemana
V Praze hned vedle Karlova mostu se nachází téměř ukrytý vchod do muzea, které Vás nepochybně nadchne. Je věnováno českému filmovému režisérovi Karlu Zemanovi, který vytvářel speciální efekty pro filmy v 50. a 60. letech, které přitom často předběhly svoji dobu. Bez počítačové grafiky a s malováním scén po produkci vytvořil Zeman filmy, které známe a máme rádi dodnes (např. Baron Prášil, Vynález zkázy, Cesta do pravěku). Muzeum je věnováno jeho třem nejznámějším filmům, ve kterých byli herci perfektně sladěni se scenérií, a ve kterých Zeman doslova prováděl kouzla s perspektivou a s optickými iluzemi.
V expozici můžete navštívit rekonstrukci filmového studia, kde si budete moct vyzkoušet efekty a techniky, které používal režisér Zeman a jeho následovníci. Můžete zde vyšplhat na věž, předstírat, že jste obr či trpaslík, nebo otevřít stavidla a zaplavit dvůr vodou.