7 klenotů funkcionalismu v Brně
Nejvýznamnější funkcionalistickou památkou v Brně je Villa Tugendhat, která je i na seznamu památek UNESCO. Když bylo v roce 1918 založeno Československo, Brno se stalo druhým největším městem v zemi, a jeho politické, ekonomické a kulturní ambice se odrazily také v rozvoji bydlení. Díky tomu se město na počátku 20. století stalo jedním z předních center funkcionalismu ve střední Evropě.
1. Vila Tugendhat
Vila Tugendhat je nepochybně perlou funkcionalismu (nejen) v Brně. Vila je jedinečným dílem německého architekta Ludwiga Miese van der Rohe a jedinou památkou moderní architektury v ČR, která je na také seznamu památek UNESCO. Budova navíc pomohla definovat nová kritéria moderního bydlení a je jednou ze základních prací světové moderní architektury. Kvůli velkému počtu návštěvníků je potřeba mít rezervaci předem.
2. Brněnské výstaviště
Na počátku 20. století bylo postaveno jedno z nejznámějších evropských výstavišť s komplexem funkcionalistických staveb. Brněnské výstaviště bylo otevřeno v roce 1928 Výstavou československé soudobé kultury. Po II. světové válce zde byla obnovena aktivita prostřednictvím strojírenských veletrhů, které se konají dodnes. Jednotlivé výstavní pavilony navrženo více jak 30 různých autorů. Dnes je výstaviště místem konání významných mezinárodních veletrhů a výstav, ale také zábavních akcí, koncertů a kongresů.
3. Vila Stiassni
Funkcionalistickou dvouposchoďovou vilu ve tvaru „L“ navrhl architekt Ernst Wiesner pro průmyslníka Alfreda Stiassni a jeho ženu Hermine. Později byla vila se zahradou znárodněna a sloužila pro reprezentativní účely, proto bývá někdy nazývána „vládní vila“. Pobývalo v ní také několik prominentních osob, např. Fidel Castro. Vila je od roku 2014 přístupná veřejnosti.
4. Kavárna ERA
Budova Kavárny ERA v Černých Polích byla postavena ve funkcionalistickém stylu v 30. letech, kdy představovala proslulé místo setkávání elity města. Dvouposchoďová budova s přední zahrádkou může pojmout až 240 hostů a sloužila jako kavárna až do roku 1978. Po několika desetiletí chátrání byla budova zrekonstruována a dnes si zde opět můžete dát kávu. Interiéru dominuje spirálové schodiště spojující obě patra kavárny. Také fasáda kavárny je zajímavá a připomíná plakát.
5. Zemanova kavárna
Původně Zemanova kavárna stála nedaleko Janáčkova divadla, ale dnes ji můžete najít v centru Brna asi 200 m od původního místa. Původní budova kavárny byla zbořena kvůli stavbě Janáčkova divadla, dnes však můžete navštívit její repliku z roku 1994. Protože se nedochovaly žádné fotografie původního interiéru, byli požádáni pamětníci a součastníci o pomoc. Ne vždy se však shodli, proto byl interiér vybaven nábytkem z 20. a 30. let.
6. Hotel Avion
První poválečný hotel v Brně je nepochybně stěžejní prací české funkcionalistické architektury 20. let. Hotel byl postaven na velmi úzké parcele (o šířce 8 m). Dvě dolní patra byly určeny pro kavárnu, zatímco v ostatních vyšších patrech se nacházelo 50 hotelových pokojů. Na fasádě hotelu jsou velká okna, zatímco pokoje v nejvyšších patrech nabízejí krásný výhled na Špilberk a katedrálu sv. Petra a Pavla.
7. Kolonie Nový dům
Kolonie Nový Dům je skutečná lahůdka funkcionalistického Brna. Obytný komplex 16 funktionalistických rodinných domů v dnešních Žabovřeskách byl postaven jako ukázkový projekt moderního bydlení pro Výstavu soudobé kultury v Brně (1928). V současnosti jsou chráněnými památkami jen některé domy (od architektů Fuchse, Grunta a Starého), zatímco další byly rekonstruovány nebo zchátraly.