10 důvodů proč si zaletět na Fidži

fiji.jpg

Pokud by se Vás někdo zeptal, jestli jste šťastní, co byste odpověděli?

Pokud byste žili na souostroví Fidži, je pravděpodobnost téměř 90%, že byste odpověděli: ano. Podle průzkumů totiž 89% obyvatel Fidži tvrdí, že jsou šťastni, čímž se Fidži stává jednou z nejšťastnějších zemí na světě. A jaká je šance, že při dovolené na Fidži budete šťastní i Vy? Veliká. Zde se dozvíte 10 důvodů, proč je dovolená na Fidži tak povznášející zemí.     

Barvy

Fidži se svými tisíci odstíny zelené a žluté, které se mísí se při tom, jak palmové listy ševelí v teplém větru, a s jasnými odstíny oranžové od zralých plodů manga a papáje, předvádí snad celou pozitivně působící barevnou škálu. Bílé vodopády dopadají do černých lávových jezírek, takže dodávají trochu klidnější dojem. Kamkoli se podíváte, všude uvidíte něco barevného, co Vás potěší. Dále zde najdete zářivě modré a zelené barvy moře, které je příjemně teplé, ale zároveň osvěží, když se do něj ponoříte. Pod jeho hladinou se daří korálům a množství ryb, jaké by potěšilo i Jacquesa Cousteau. Bez váhání se do něj ponořte, protože jen máloco na Zemi Vám dopřeje lepší pocit, než koupel v tyrkysově modrém moři!     

Klima

Při vlahých teplotách pohybujících se mezi 26 a 31 °C si jen málokdo na Fidži stěžuje na chlad. Oblečení je zde potřeba jen kvůli cudnosti a život se odehrává z velké části venku. Díky velkému množství slunečního svitu tu nikdo netrpí nedostatkem vitamínu D a díky dostatečnému množství deště je země svěží, prospívá a nabízí dostatek jídla i čisté vody. To usnadňuje soulad s přírodou, např. v podobě obdivování se jednotlivým fázím Měsíce za teplých nocí, těšení se ze západů slunce, anebo v podobě příjemného překvapení, jaké přinesou chladivé kapky deště na Vaší pokožce.    

Komunita

Na Fidži žije velmi soudržná a vzájemně propojená komunita, a to převážně na vesnicích. I města však působí malým a propojeným dojmem, takže všechny tety, strýcové a příbuzní vůbec obvykle žijí v jednom okolí. O děti se stará celá komunita, a také kriminalita je zde nízká. Mladí lidé se mohou volně potloukat kolem a bavit se. Pouta mezi lidmi a vzájemná podpora jsou patrné na první pohled. Snad právě díky tomuto pevnému základu jsou obyvatelé Fidži tak přátelští a vstřícní k návštěvníkům.   

Čerstvé jídlo

Fidži je mimo jiné proslulé i výborným jídlem, a to díky indickým, jihoasijským a čínským vlivům, které se smísily s tradičními malajskými prvky, jako jsou plody rostliny taro (kolokázie), tropické ovoce, kokosové ořechy, vepřové maso a mořské plody. Protože je dovoz potravin nákladný, většina z jídla je místního původu, čerstvá, a navíc se zde rozvíjí hnutí za organické zahradničení (od individuální úrovně přes vesnice až po letoviska). Už jen při pohledu na ovoce zrající na stromech, hojnost ryb v oceánu a při závadu vůně nesoucím se z některé z indických restaurací se většina lidí usměje – a také olízne.     

Kava

Na Fidži se tomuto opojnému nápoji říká yaqona a je zde populárnější než pivo. Když projdete kteroukoli vesnici, je pravděpodobné, že uvidíte někoho, kdo ji pije, nebo že Vám také nabídnou. Chutná sice jako voda s blátem a pokud jí vypijete větší množství, budete mít necitlivá ústa jako po injekci, zato se však budete cítit dobře a krásné prostředí kolem Vás bude ještě krásnější a klidnější. Samotné pití kavy zde představuje relaxaci: půlky kokosových ořechů se podávají každému hostu zvlášť, poté hosté tlesknou a řeknou „bula“ (což je pozdrav, přání lásky a mnoho dalšího zároveň), a pak ji vypijí nejlépe jedním douškem. Tento přátelský a společenský obřad přivádí lidi blíže k sobě, přičemž si užívají klidu, který jim kava přináší. Po kavě jsou lidé klidní a mírní, což je rozdíl oproti alkoholu, takže její pití nezpůsobuje žádné opilecké excesy ani konflikty.   

Hudba

Teplá hvězdná noc, dobré jídlo a nějaká ta kava nevyhnutelně způsobí, že se objeví kytary, všichni začnou zpívat, plácat se do kolen, „hrát“ lžičkami nebo si jen broukat s hudbou. Nikdo nehraje nic vážného ani smutného, zato uslyšíte svižné domorodé melodie či současné západní hity. I ten největší škarohlíd světa se pak těžko vyhne úsměvu, když kolem něj bude probíhat tohle veselí!   

Čas na Fidži

Nemáte hodinky? Žádný problém. Na Fidži nikdo nespěchá. Když se zpozdí plány, věci nejdou podle očekávání nebo se prostě něco nezdaří, lidé si nedělají starosti a nevracejí se k tomu; je dost pravděpodobné, že si půjdou zdřímnout, popovídat si s přáteli nebo si dají další misku kavy. Je úžasné pozorovat, kolik stresu se při tomto pružném postoji odstraní. Co bude, bude - zatím se dál bavme.     

Obřady

Náboženství proniklo hluboko do podstaty Fidži a je zde zastoupeno křesťanstvím, islámem, hinduismem a sikhismem. Avšak mimo kostely a chrámy, které se jinak zaplňují ve dnech pobožností, si kultura na Fidži udržuje také mnoho svých tradic. Obřad sevusevu, kdy návštěvník daruje staršímu z vesnice kořen rostliny kava, který se pak podává při tradičním obřadu, je velmi důležitý. Když budete procházet vesnicemi, je nutné mít na sobě sulu (sarong) zakrývající nohy, ramena a horní část těla; nikdo nesmí nést tašku na rameni ani mít na hlavě klobouk. I když to zní složitě, tato pravidla ukazují respekt k místní komunitě a podporují soulad.    

Multikulturalismus

Návštěvníci obvykle uvidí hlavně domorodou část Fidži, ale ve skutečnosti pouze 57 % obyvatelstva má plně domorodý původ. Většina ostatních obyvatel ostrovů jsou indicko-domorodí míšenci, jsou zde však zastoupeny také čínské, jihoasijské, evropské a melanéské a polynéské (tj. jiné tichomořské) národnosti. Jako v každé jiné společnosti tato kulturní směs nevede vždy k dokonalé harmonii, ale díky ní je život zajímavý. Pokud je kořením života rozmanitost, potom Fidži představuje dobře kořeněné kari.

Klid a mír

Fidži má komplikovanou politickou minulost a teprve nedávno, po převratu v roce 2006, zde proběhly demokratické volby. Avšak ani v nejvypjatějších dobách tu nedošlo k vážnému násilí a současná situací se zdá být stabilní. Při izolaci ostrova si většina lidí nedělá příliš starosti s problémy zbytku světa a blízkost systému místní vlády vede k tomu, že lidé vědí, že jsou jejich názory a aktivity v komunitách důležité a že mají vliv.     

 

Víza


Vízum na Fidži

Držitelé cestovní dokladů České republiky nemusí žádat o vstupní vízum před příletem na Fiji. Mohou zažádat až na místě po příletu, nebo spíš obdrží tzv. návštěvnické vízum. Podmínkou je...
více…

Lastminute a akční letenky


Akční letenky z Prahy do Barcelony od 2600 Kč

Zpáteční letenky z Prahy do Barcelony jsou dostupné už od 2600 Kč. Letenky jsou dostupné na spoustu termínů od května  do října 2024.   Cena obsahuje: zpáteční letenka včetně všech...
více…

Dovolená na Kubě s přímým letem z Prahy, all inclusive službami, transferem a delegátem

Kuba-4*Starfish Cayo Santa Maria
Termín: 20.02.2024 - 05.03.2024
Strava: stravování formou all inclusive
Doprava: 1 zpáteční letenku v ekonomické třídě na trase Praha - Kuba - Praha (přímý let) všechny letištní a palivové poplatky
Cena: od 31 990 Kč
Datum: 4. 2. 2024více…

Akční letenky z Vídně do Miami tam i zpět od 9907Kč

Připoutejte se, vzletáme na výhodnou cestu snů!  Výhodné letenky z Vídně do Miami za ceny, které vám nedají spát. Vybírat můžete v různých termínech po celý rok 2024.  Kdo řekl, že...
více…

Cestopisy


Cestovní průvodce po Fidži

Pokud jste milovníky přírody a chcete ze svého výletu vytěžit maximum tím, že se přiblížíte zázrakům přírody, naplánujte si návštěvu ostrovního státu Fidži. Hlavní ostrovy země, Viti Levu a Vanua...
více…

Poprvé na Fidži: jak si vybrat ostrov

Fidži dostalo do vínku takové množství tyrkysových vod, bílých písečných pláží, řek v džungli, ale také místní kulturu, že se to zdá téměř nespravedlivé. Ať už hledáte luxusní letovisko, rodinné...
více…

Základní a praktické informace Fidži

Fidži tvoří 320 ostrovů a atolů. Je možné najít si zapomenutý a nikým nerušený kout. Cestovatelé ostrovy doporučují i pro jejich teplé korálové moře. Název země: Republika Fidžijský...
více…