Nekonvenční zážitky v Uruguayi
Uruguay, která je vmáčknutá mezi turistické giganty Argentinu a Brazílii, se může cítit poněkud utlačovaná. Oslavované bývá uruguayské město Colonia del Sacramento založené Portugalci, kam se však obvykle pořádají pouze jednodenní výlety z Buenos Aires. Přesvědčení masožrouti pak pějí chvály na Mercado del Puerto, ráj masa v Montevideu, a milovníci pláží se zase mohou bavit až do rána ve městě Punta del Este. Avšak návštěvníkům hledajícím nekonvenční dobrodružství nabízí progresivní a kulturní Uruguay spoustu jedinečných možností.
Karneval plný Candombe
Díky zřetelnému oddělení církve a státu nemá karneval v Montevideu nic společného se dnem předcházejícím katolickému půstu. Místo toho můžete očekávat tři měsíce oslav začínajících kolem 23. ledna. Karnevalový příběh začal v 18. století, kdy spousta bohatých Evropanů přijela do Montevidea a přivezla si s sebou afické otroky na manuální práci. Otroci hledající útěchu v písních a tanci se setkávali a praktikovali Candombe, hudební styl založený na bubnech. V Uruguayi bylo později otroctví zrušeno, ale Candombe se prosadilo a stala se z něj významná část karnevalu.
Pokud je Candombe duší karnevalu, pak lubolos, murgas a pariodistas jsou jeho hlasem. Lubolos jsou běloši, kteří si načerní tvář a zpívají písně o tom, jak jim chybí jejich africká domovina, a o náročnosti uspokojit své pány. Na rozdíl od severoamerických potulných kabaretů však lubolos nekritizují otroctví, ale omluvovají se za krutosti svých předků. Murgas používají hudební divadlo k satirizování vládních představitelů, zatímco pariodistas pracují s davy a imitují politiky a další promientní osoby. Pokud Vás karnevalový duch inspiruje, můžete absolvovat lekci Candombe nebo Murga s Mario Ipuchem nebo u La Melaza, kde nabízejí lekce Candombe pro ženy.
Setkání s gauchi
Jiný typ vyprávěných příběhů vznikl v uruguayské oblasti gauchů. Metropole gaučů Tacuarembó hostí největší festival gaučů v zemi zvaný La Patria Gaucha. Koná se na počátku března a zahrnuje rodea, soutěže v dovednostech, okázalé koňské přehlídky a rekonstrukce historických událostí. Večer se lidé scházejí kolem táborových ohňů a sledují přednášení payada, 10řádkových písní v doprovodu kytary, ve kterých soutěžící vyzývají odpůrce otázkami, a ti pak odpovídají improvizovanými verši.
Pokud si budete chtít vyzkoušet život gauchů, vyhrňte si rukávy a ubytujte se na 5 dní na skutečném fungujícím ranči (estancia). Estancia Panagea je ranč se základním vybavením a bez luxusu, kde se můžete naučit jezdit na koni jako gaucho, krmit dobytek, hnát stádo ovcí a žít prostým životem.
Oslava mořské bohyně
Stejně jako hudba Candombe i náboženství Umbanda pochází od afrických otroků. Je to náboženství mísící prvky katolické, spiritualistické a domorodé indiánské; jeho následovníci uctívají sedm božstev včetně mořské bohyně Iemanja.
Vždy 2. února se tisíce lidí shromáždí na pláži Playa Ramirez v Montevideu a vzdávají poctu bohyni Iemanje. Vyznavači oblečení v bílém nesou polystyrenové čluny naložené ovocem a květinami jako dary, kterým předtím požehnala kněžka. Jakmile zapadne slunce, pláž ozáří svíce, hraje hudba, započne rituální tanec a vyznavači vstoupí do moře. Postaví své čluny na vodu, přejí si prosperitu v novém roce a pak se vzdálí pozpátku – nikdo se nechce k Iemanje otáčet zády.
Mystická inspirace
Stejně jako následovníci Umbanda spojil zakladatel Piriápolisu Francisco Piria křesťanství s mystickými praktikami. Když byl mladý, rodiče ho poslali do Itálie studovat k františkánským mnichům, nečekali však, že se vrátí se zájmem o alchymii a kabalu. Kromě toho se vrátil i se snem: předtím navštívil Francouzskou riviéru a teď chtěl postavit podobné místo v Uruguayi. Ideální místo k tomu našel na parcele ležící 100 km od Montevidea.
Piria navrhl vlastní město s plánem, který byl v souladu se Stromem života z kabaly a se souhvězdním Vodnáře. Jeho obydlí na kopci zvané Castillo de Piria („Piriův hrad“) ztělesňuje jeho mystické přesvědčení. Kolem příjezdové cesty zdraví návštěvníky sochy řeckých bohů, z nichž každý představuje jeden kov používaný v alchymii. Cihly hradu nesou řadu esoterických symbolů a na věžích vlají templářské vlajky. Piria údajně praktikoval astrální projekci z horních pater hradu.
Když projdete zbytek města, objevíte Fontánu Venuše, kde měl Piria meditační útočiště, a svatostánek sv. Antonína (San Antonio). Prohlídky mystických památek Piriápolisu vede průvodce hovořící španělsky a anglicky.
Marihuana v Montevideu
Cizinci si sice nemohou cannabis v Uruguay koupit, ale pokud Vám nabídne občan Uruguaye, mohou si od něj vzít. Také můžete podniknout výlet za konopím, který zahrnuje návštěvu hlavních turistických atrakcí Montevidea, a u každé z nich si můžete zapálit. Vrcholem je pak joint na schodech Legislativního shromáždění, kde došlo k podpisu zákona o legalizaci. Prohlídka končí v tržnici Mercado del Puerto, ideálním místě, kde můžete zahnat hlad. Prohlídky Montevidea nabízí Salkantay.
Let balonem nad plantážemi
Pokud Vás „tráva“ nezajímá, v Uruguayi najdete i jiné zdroje povznesení. Bodega Garzón nabízí let horkovzdušným balonem nad olivovníkovými plantážemi. Prohlídka začíná promítáním filmu o kultuře olivového oleje v Uruguayi, po němž následuje návštěva výrobny, kde se dozvíte o složitých technikách používaných při výrobě oleje.
Po absolvování poutavého vzdělávacího okruhu v zařízení se vydáte vzhůru v balonu, odkud budete mít panoramatický výhled z výšky 300 m na olivovníky, mandloně a větrné mlýny. Jakmile se pak vrátíte na pevnou zem, budete moct ochutnat olivový olej, sýry, domácí chléb a víno. Tyto prohlídky jsou pro 6 osob najednou a trvají přibližně 4 hodiny; je potřeba mít rezervaci předem.