Vancouver - setkání města s přírodou
Vancouver je místem, kde se se město setkává s přírodou; je to multikulturní město ležící na břehu oceánu a zároveň na okraji divočiny a zalesněných hor. Mezi lesknoucími se mrakodrapy a rozmanitými okrsky můžete poznat vášeň místních pro řemeslná piva, procházet si indie obchody, ochutnat jídlo u některého z více jak stovky prodejních aut a užívat si přírody všemi představitelnými způsoby.
Není divu, že je Vancouver opakovaně vychvalován jako jedno z nejpříjemnějších míst pro život na světě, s jeho směsicí stylové architektury 21. století, revitalizovaných průmyslových okrsků a odlehlých oblastí kolem pláží. Čtvrť West End je plná ovocných barů a kaváren spolu s pestrou Davie Village, která je domovem velké komunity LGBT. V revitalizované čtvrti Yaletown dnes naleznete značkové butiky a módní restaurace umístěné v někdejších skladištích, kde v létě hosté zaplňují také rušné venkovní zahrádky. Historický okrsek Gastown a přilehlá čtvrť Downtown Eastside procházejí závratnou gentrifikací, kde nové nájemní domy, restaurace a luxusní obchody nahrazují zchátralé nebo zbořené budovy.
Kosmopolitní atmosféru daly Vancouvery nové a nové vlny imigrantů z celého světa. Čínská čtvrť (Chinatown) je plná podniků s čínskými nudlemi, pečivem, tradičními medicínami, a má rušné tržiště. Multikulturní třída Commercial Drive je lemována italskými kavárnami a lahůdkářstvími, zatímco Punjabi Market je rušné centrum jihoasijské komunity.
Obyvatelé Vancouveru žijí pro přírodu a aktivity venku. Po celý rok hordy rekreačních běžců, in-line bruslařů a cyklistů bojují o místo na hrázi (seawall) u mořského břehu, zatímco skalní běžci vyrážejí po náročné strmé stezce Grouse Grind. Naleznete tu rovněž nespočet příležitostí pro rafting, horskou cyklistiku, kempování a lyžování; příznivci sportů mohou lyžovat na třech místních horách, a ještě ten den se vydat na plachetnici v zálivu English Bay.
Také atrakce pro návštěvníky jsou špičkové, ať už se odvážíte projít po závratně vysoké Cliffwalk („stezce v oblacích“ na skále) u visutého mostu Capilano Bridge Suspension Park, vyjet lanovkou na vrchol Grouse Mountain nebo se dotknout rejnoků ve Vancouverském akváriu.
To vše se však odráží v místních nákladech: ceny ve Vancouveru v posledních letech závratně vzrostly. Pokud se sem však vydáte pouze na dovolenou, nemusíte utratit jmění za pronájem vlastního malého bytu (á pied-à-terre), ale stačí se podívat po ubytování v některém z řadu skvělých hotelů. Obráti se můžete například na portály HotelsCombined.cz nebo Booking.com
Cestování do Vancouveru
Letecky
K aeroliniím nabízejícím přímé lety z Velké Británie do Vancouveru patří Air Canada, Air Transat, British Airways a WestJet, zatímco k přepravcům létajícím z USA patří Air Canada, Alaska Airlines, American Airlines, Cathay Pacific, Delta, United a WestJet. Letenky bývají dražší v době Vánoc a v létě, zatímco nejvýhodnější ceny naleznete v říjnu a v lednu.
Doba letu: z Londýna 9 hodin 35 minut, z New Yorku 6 hodin, z Los Angeles 3 hodiny, z Toronta 5 hodiny, ze Sydney 14 hodin 10 minut.
Mezinárodní letiště Vancouver (YVR)
Po silnici
Silnice bývají kvalitní, doprava jezdí po pravé straně a minimální věk pro řízení je 16 let. Děti do 9 musí mít v autě dětskou sedačku. Maximální povolená rychlost je na dálnicích 80-120 km/h a v zastavěných oblastech 50 km/h či méně. Je povoleno zabočit doprava u červeného světla na semaforu. Můžete jezdit na svůj národní ŘP po dobu až 6 měsíců, ale vyžaduje se pojištění právní odpovědnosti od třetí osoby.
Přestože v samotném Vancouveru sněží jen velmi málo, v jiných částech provincie může v zimě silně sněžit, takže budete potřebovat zimní pneumatiky (a v horských oblastech také sněhové řetězy), pokud máte v plánu cestovat mimo město.
Automobilová asociace Britské Kolumbie (BCAA) nabízí plánování cesty, pojištění a další služby motoristům, jako je poruchová služba.
Trasy: Transkanadská dálnice (Dálnice 1) prochází Skalnatými horami a vede přes Calgary a zbytek Kanady. Při cestování ze Seattlu se Mezistátní silnice 5 (v USA) na hranici změní v Dálnici 99; severně od Vancouveru vede Dálnice 99 (známá jako „Dálnice z moře do nebe“) kolem pobřeží z Whistleru do Vancouveru.
Trajekty z ostrova Vancouver připlouvají do přístavišť Tsawwassen or Horseshoe Bay, která jsou spojena s Vancouverem Dálnicí 99 z jižní a ze severní strany.
Doba cesty: z Whistleru 1 hodina 45 minut, z Victorie 3 hodiny 15 minut (včetně plavby trajektem), ze Seattlu 3 hodiny, z Calgary 10 hodin.
Autobusy: Pacific Central Station je hlavní autobusové nádraží a nachází se ve stejné budově na Station Street 1150 jako vlakové nádraží.
Greyhound Canada provozuje spoje v rámci provincie (vč. Whistleru) i do vzdálenějších míst.
Pacific Coach Lines provozuje spoje do měst Victoria and Whistler.
Cantrail Coach Lines, Quick Shuttle, Greyhound (se základnou v USA) a jeho ekonomická pobočka Boltbus nabízejí spoje ze Seattlu.
Po železnici
Vlakové spoje bývají řídké, ale všeobecně spolehlivé, a standardy ve vagonech vysoké. Mnoho cestujících se vydává vlakem spíše na vyhlídkovou jízdu, než aby se dostali z bodu A do bodu B. Nádraží Pacific Central Station je terminál pro hlavní transkontinentální spoje a nachází se na 1150 Station Street hned vedle hlavního autobusového nádraží.
VIA Rail je národní železniční společnost, která provozuje transkontinentální kanadské spoje. Při 4denní cestě z Toronta projíždějí vlaky městy Winnipeg, Edmonton a Jasper; v zimě jezdí 2x týdně a v létě 2x týdně. Společnost Amtrak nabízí denně spoje ze Seattlu (USA).
Soukromá společnost Rocky Mountaineer nabízí spoje pro turisty z letovisek Banff a Jasper s přenocováním ve městě Kamloops, takže celá jízda přes působivé Skalnaté hory probíhá za denního světla. Spoj je v provozu pouze od konce dubna do poloviny října.
Doba cesty: ze Seattlu 4 hodiny, z Toronta 4 dny, z Winnipegu 2 dny, z Edmontonu 27 hodin, z Jasperu 20 hodin.
Po vodě
Přístav zahrnuje dva osobní terminály: Canada Place v centru nabízí restaurace, hotely a úschovnu zavazadel, zatímco terminál Ballantyne asi 2 km východně odtud má méně zařízení, pouze prodejny (koncese) s jídlem a pitím.
Trajekty: BC Ferries nabízí pravidelné spoje z ostrova Vancouver, souostroví Gulf Islands a ze Sunshine Coast.
Hlavní trasy z ostrova Vancouver jsou Victoria-Vancouver, kde trajekty plují mezi přístavišti Swartz Bay a Tsawwassen (doba plavby 1 hodina 35 minut), a Nanaimo-Vancouver, kde trajekty připlouvají do terminálů Horseshoe Bay nebo Tsawwassen (doba plavby 1 hodina 40 minut/2 hodiny).
Doprava do města:
Terminál Canada Place je vzdálen jen kousek pěšky od nádraží Waterfront Station (SkyTrain) a hlavních nákupních a hotelových okrsků. Taxi je k dispozici v terminálu Ballantyne a všechny autobusy na Powell Street a Hastings Street (pár bloků jižně od mola) jedoucí západním směrem směřují do centra města.
Z přístaviště Tsawwassen si mohou pěší cestující rezervovat místo v autobuse Pacific Coach Lines jedoucím na hlavní autobusové nádraží (je nutné si koupit jízdenku a nastoupit do autobusu ještě na trajektu). Veřejnou dopravu poskytuje autobus 620, který míří na nádraží Bridgeport, kde můžete přestoupit na vlak SkyTrain a pokračovat do centra (celková doba cesty 60 minut).
Z přístaviště Horseshoe Bay jezdí expresní autobus 257 (doba cesty 40 minut) a autobus 250 (doba cesty 55 minut) přímo do centra Vancouveru.
Některé atrakce Vancouveru:
Turistické návštěvnické centrum Vancouveru, Plaza Level, 200 Burrard Street, Downtown, Vancouver, V6C 3L6, Kanada
- Capilano Suspension Bridge Park – visutý most o délce 140 m a výšce asi 70 m
- Gastown – revitalizovaný starý okrsek v centru
- Granville Island – revitalizovaný okrsek
- Grouse Mountain – hora a lyžařské středisko
- čínská čtvrť (Chinatown) a klasická čínská zahrada Dr. Sun Yat-Sen
- Muzeum antropologie (MOA)
- Vědecký svět (Science World) v interaktivním vědeckém muzeu Telus World of Science
- Stanley Park a Vancouverské akvárium
- Vancouverská galerie umění
- Vanier Park – nábřežní komplex parku a tří muzeí