Kam zamířit na Jamajce
Když do Karibiku, tak na Jamajku. Při šnorchlování můžete obdivovat bohatství pod vodou, při procházkách zase nad hladinou. Jamajská příroda je opojná jako její rum nebo konopí, které se zde pěstuje. Stejně jako prostředí je zajímavá i historie.
Prošlo po ní několik významných osobností, mezi nimiž byl kapitán Morgan nebo Bob Marley.
Předtím než se z Jamajky stal největší anglicky mluvící ostrov Karibiku a ještě předtím, než ho objevil Kryštof Kolumbus, obývali ho Indiáni. Zůstalo po nich jen pár artefaktů v muzeích a jméno. Xaymaca je totiž indiánský výraz pro "zemi dřeva a vody". Té už ale od indiánských dob uplynulo mnoho a dnes je Jamajka zemí reggae, konopí, rumu, pláží a kulturních i přírodních památek. Turisté za nimi přicházejí do všech koutů ostrova a navštěvují místa popsaná v průvodcích. Jedním z nich je i Ocho Rios.
Bývalá rybářská vesnička se postupem času proměnila na přístavní město. Často zde kotví obrovské výletní lodě a jejich pasažéři pak rozhazují peníze v obchodních domech nebo restauracích, které byly postaveny jako bezcelní zóny. Ocho Rios však není cílem turistů jen pro možnost výhodných nákupů. Většina jich sem jezdí za jedinečným okolím. Nad exotickou přírodou kolem Ocho Rios jednoduše nestačíte žasnout.
I pro ty, kteří jsou unaveni věčným komerčním honem na zákazníka a chtějí na své dovolené poznat pro změnu místa nedotčené turistickým ruchem, je Jamajka správným místem. Když se vydají do východní části ostrova, na severní pobřeží, narazí na klidné rybářské městečko Port Antonio a nedaleko se rozprostírající pláž Frenchman 's Cove. Pro cestovatele, kteří oceňují turismem nepoznamenanou krásu, je právě tato pláž ideálním místem.
Hlavní město
Kingston je správní centrum Jamajky a leží na úpatí Modrých hor. Na jejich kopcích jsou rozesety kávové plantáže, kde místní obyvatelé pěstují údajně nejlepší kávu na světě. Kromě toho můžete ve městě navštívit Devon House. Dům umístěný v zahradě vypadá jako malý palác a jeho zvláštností je, že ho postavil první černošský milionář na Jamajce. Dnes slouží jako muzeum.
Protože každý má Jamajku spojenou s Bobem Marleyem, je v hlavním městě samozřejmě jeho muzeum. Vidět se zde dají zlaté a platinové desky, kabela s Biblí a pasem nebo záznamy rozhovorů a koncertů. Místní lidé také vzdávají hold umělci, který se již za svého života stal jejich národním symbolem.
U Kingstonu také leží zbytky legendárního přístavu Port Royal. Býval centrem obchodu a častým útočištěm pirátů až do sedmnáctého století, kdy ho zničilo zemětřesení. Dodnes zde je možné navštívit několik pamětihodností - pevnost Fort Charles nebo Giddy House, který je nakloněn, protože jedna jeho část zapadla při zemětřesení do písku.
Do koloniální a pirátské historie Jamajky můžete nahlédnout ve vnitrozemském městečku Mandeville, které je plné domů postavených v anglickém stylu. Město mělo předtím velký ekonomický význam, a stojí zde i jeden z nejstarších hotelů Karibiku.
V jižní části ostrova je další památka, která každoročně přiláká davy. Bamboo Avenue je cesta hustě lemována bambusy. Ty byly záměrně vysázeny u komunikace tak, aby cestovatelům zajišťovaly stín a zabraňovaly erozi půdy.
Kam za lenošením
I když Jamajka nabízí turistům množství zajímavostí, velký počet lidí sem chodí za nefalšovanou dovolenou s lenošením u moře. Cílem jejich cesty bývá například městečko Negril. Jeho největším lákadlem je 11 kilometrů dlouhá pláž. Večer je zde hlavní atrakcí západ slunce. Na nedalekém ostrůvku Booby Cay se natáčel slavný film 20 tisíc mil pod mořem. Jenže ponorka kapitána Nema by tady pravděpodobně měla problémy, mělčiny v okolí jsou ideální spíše pro šnorchlování.
Zelená je tráva a golf to je hra
Jamajka je turisty vyhledávaná také pro skvělé podmínky pro hraní golfu. Na 12 hřištích si na své přijde úplný začátečník i zkušený profesionál. Jejich zázemí a vybavenost je řadí mezi nejlepší hřiště ve Střední Americe. Exotická příroda, tropické počasí a vždy skvěle upravený zelený trávník dělají z každé hry na Jamajce opravdový zážitek.
Když je řeč o jamajské zeleni, nesmíme zapomenout na další rostlinu, která na ostrově roste všude. Z marihuany místní vaří, šíji i pletou. A samozřejmě ji také kouří, i když tak porušují zákon. Jenže zavírání Jamajčanů za kouření marihuany by bylo jako zavírání Turků za kouření vodní dýmky.
Ať už za to může marihuana, rum nebo zkrátka jen krásná příroda a teplé počasí, mají místní lidé neustále dobrou náladu. Tento klenot Karibiku dokáže ukojit chutě nejednoho náročného turistu. Kdo se chce na dovolené nudit, neměl by na Jamajku chodit.
Nenechte si ujít
- Black River bývala považována za nejdelší řeku Jamajky, jméno má po silné vrstvě rozkládající se vegetace na jejím dně. Je domovem krokodýlů, vodních ptáků a rostou kolem ní mangrovníky.
- Treasure Beach je místem, kde předtím stála malá rybářská vesnička. Podobně jako Freanchman 's Cove je tato pláž nepoznamenaná turismem. Můžete zde trávit dny nerušeni reklamami nebo otravnými prodejci.
- Appleton Estate je lihovar, který stojí uprostřed polí s cukrovou třtinou. Právě zde se vyrábí pověstný jamajský rum. Na exkurzi zakončené ochutnávkou se sem sjíždějí návštěvníci z celého ostrova.
Kapitán Morgan - pirát, korzár, guvernér
V dobách, kdy byla Jamajka korunní kolonií Velké Británie, zde byl guvernérem Henry Morgan, legendární pirát, který vstoupil do služeb Spojeného království a s pověřením plenil španělská města v Jižní a Střední Americe. Za své zásluhy si kapitán Morgan vysloužil povýšení do šlechtického stavu. Jeho jméno žije dodnes na každé láhvi slavného rumu, který se také dříve vyráběl na Jamajce.