Ho Či Minovo Město
Ho Či Minovo Město je metropole, která ušla míle; město na rozmachu, kterému se podařilo propašovat něco ze starého Saigonu na sedadlo svého nového lesknoucího se motocyklu, na kterém se řítí do budoucnosti. Je to fascinující vstupní brána do Vietnamu, kde vedle sebe spatříte tradiční a moderní vlivy. Výškové budovy se tyčí nad zchátralými francouzskými koloniálními vilami, zatímco pouliční prodejci s typickými kónickými klobouky procházejí kolem karaoke barů a okázalých obchodů.
Tak jako bambusové košíky nošené na tyči na rameni, které spatříte v ulicích, je i Ho Či Minovo Město tvořeno dvěma vyvažujícími se částmi: první z nich představují pagody zaplněné kadidlovým kouřem a druhou nákupní centra a mrakodrapy, které vypadají jako ty na Západě.
Je to město dívající se do budoucnosti, místní ho však stále nazývají Saigon, což je jméno připomínající minulost. Jedním z nejdojemnějších míst a symbolů města je Palác znovusjednocení, kde proběhly poslední dny Vietnamské války.
Příběh někdejšího Saigonu se však psal dávno před vyloděním amerických vojsk. Stačí se projít kolem krásné Pagody Nefritového císaře postavené Číňany v roce 1909 nebo si prohlédnout Centrální poštu Saigonu s její velkolepou francouzskou architekturou.
Jen málo návštěvníků se dostane dál než do Okrsků 1 a 3, kde se nachází Palác nezávislosti, katedrála Notre Dame a tržnice Ben Thanh Market, za návštěvu však stojí také nesouvislá tržnice Binh Tay Market v Čínské čtvrti (Cho Lon). Naprostý kontrast pak naleznete v okrsku Phu My Hung (známém též jako Jižní Saigon), kde spatříte široké ulice, elegantní vily, nájemní domy a udržované parky, které jakoby sem byly přeneseny z Kalifornie.
Na jiných místech se však chodníky stále hemží pouličními prodejci, holiči a zubaři. Celé rodiny sedí na malých plastových židličkách a jedí z misek polévku pho. Ulice zaplňuje slušná přehlídka dvoukolových vozidel, především jízdních kol naložených nábytkem i živými zvířaty.
Na tržištích je potřeba tvrdě smlouvat, ale také si zde můžete nechat ušít oděv na míru. Můžete popíjet šampaňské s výhledem na panorama města nebo si dát vychlazené místní pivo v malém podniku u silnice. Ubytovat se můžete ve velkolepém mezinárodním hotelu nebo v ubytovně pro baťůžkáře. Ho Či Minovo Město představuje nový Vietnam a je připraven to předvést.
Cestování do Ho Či Minova Města
Letecky
Nejsou k dispozici žádné přímé lety z Velké Británie do Ho Či Minova Města; můžete však letět s Vietnam Airlines do Hanoje, kde nastoupíte na navazující let, anebo přestoupit v jiném městě v oblasti, např. v Bangkoku, Kuala Lumpur či Hongkongu. Také při cestování z USA je nutné nejméně jednou přestupovat. Nejlepší doba k cestě je období sucha od prosince do března, je však možné sehnat výhodné letenky i mimo toto období.
Doba letu: z Londýna 15 hodin (včetně mezipřistání), z New Yorku 20 hodin (včetně mezipřistání), z Los Angeles 18 hodin (včetně mezipřistání), z Toronta 21 hodin (včetně mezipřistání), ze Sydney 9 hodin.
Mezinárodní letiště Tan Son Nhat, Ho Či Minovo Město (SGN)
Po silnici
Silniční síť ve Vietnamu je solidní, ale stav silnic se velmi liší, od dobrých až po děsivé. Teoreticky doprava jezdí po pravé straně, ve skutečnosti však řidiči jezdí přímo, přičemž se vyhýbají překážkám a ostatním vozidlům. Protože půjčovny aut v zemi neexistují, návštěvníci si mohou pronajat jedině auto i s řidičem.
Trasy: Dálnice 1 vede po celé délce země od samého jihu až do Hanoje. Větší města na jihu Vietnamu u Dálnice 1 jsou My Tho, Can Tho, Phan Thiet a Nha Trang. Do Dalatu se dostanete po Dálnici 20, do Vung Tau po Dálnici 51 a ke kambodžské hranici (přechod Moc Bai) po Dálnici 22.
Doba cesty: z My Tho 1 hodinu 30 minut, z Vung Tau 2 hodiny, od hranic Kambodže 2 hodiny 30 minut, z Phan Thiet 3 hodiny 30 minut, z Can Tho 4 hodiny 30 minut, z Dalatu 7 hodin, z Nha Trang 12 hodin.
Autobusy: autobusy ve Vietnamu se velmi liší, od poměrně dobrých až po zchátralé. Některé expresní spoje do Phnompenhu (v Kambodži) a Hanoje používají poměrně moderní klimatizované autobusy. Není však možné si rezervovat jízdenky telefonicky předem, musíte jít den předem na odpovídající autobusové nádraží, ověřit si jízdní řád a zakoupit jízdenky.
Autobusy do měst Dalat, Buon Ma Thuot, Nha Trang, Danang, Hue a Hanoj odjíždí z nádraží Mien Dong na Xo Viet Nghe Tinh v okrsku Binh Tan.
Informace o jízdních řádech v angličtině můžete získat na tel. č. 1080.
Pravidelné autobusové spoje do Kambodže, které poskytuje Saigon Passenger Transport Company, odjíždějí z 309 Pham Ngu Lao Street; cesta do Phnompenhu trvá 7 hodin.
Po železnici
Cesta vlakem z Ho Či Minova Města směrem na sever je malebná, vlaky jsou však nejpomalejším dopravním prostředkem, kdy ani expresní spoje neodpovídají svému označení. Zatím nejsou k dispozici žádné železniční „pasy“ a doporučuje se proto rezervovat si jízdenky co nejdéle dopředu. Cestování ve vlacích se dělí na „měkkou třídu“ a „tvrdou třídu“, kdy „měkká“ má sedadla s polstrováním a spací kupé pro 4 osoby vybavené tenkými matracemi, zatímco „tvrdá“ má sedadla z dřevěných latěk a spací kupé pro 6 osob.
Národní železniční společnost se nazývá Duong Sat Vietnam; doporučuje se kupovat jízdenky osobně na nádraží na 1 Nguyen Thong, District 3.
Hlavní trasa ve Vietnamu vede (od jihu) z Ho Či Minova Města přes Nha Trang, Danang a Hue až do Hanoje (na severu).
Doba cesty: z Hanoje 29-42 hodin, z Hue 17-25 hodin.
Některké atrakce Ho Či Minova Města:
Turistické informační centrum, 92-96 Nguyen Hue, District 1, Ho Či Minovo Město, Vietnam
- Buu Dien Trung Tam – budova pošty
- Pagoda Nefritového císaře (Chua Ngoc Hoang)
- Palác znovusjednocení (Dinh Thong Nhat)
- Pagoda Giac Lam
- Muzeum Ho Či Minova Města
- katedrála Notre Dame
- Saigon Skydeck – vyhlídková terasa
- Historické muzeum Vien Bao Tang Lich Su
- War Remnants Museum – válečné muzeum
- Zoo a Botanická zahrada Thao Cam Vien