Thajsko s jeho krásným pobřežím a ostrovy,
Mezi našince se již stalo zvykem, že chladnější část roku využívají na cesty za teplem. Lákadlem je exotika ve spojení s příznivými cenami, jakou už léta nabízí například Thajsko s jeho krásným pobřežím a ostrovy, ale i stále plnějšími plážemi. Pokud se chystáte letět přímo do přímořského letoviska, zvažte to. Z prostého důvodu. Thajsko má v nabídce totiž perlu jménem Bangkok.
Moje bangkocké premiéra se odehrála loni na podzim. Před mou vůbec první cestou na asijský kontinent jsem měl množství očekávání - připravit se na to, co všechno nabízí nejlidnatější město země kdysi zvané Siamské království, se však sotva dalo. Překvapení přišlo už při otevření posuvných dveří na známém letišti Suvarnabhumi, do kterého přilétá většina aerolinek na pevnině. Teplý vzduch se lepí na kůži, bude vás provázet po celou dobu a je prvním testem toho, jak přijmete krajinu vzdálenou od Slovenska deset tisíc kilometrů.
Vlhkost, horko, pot, který téměř okamžitě začne cícerkom téct po čele a pokryje záda - bez nich jakoby jste ani nebyli v Thajsku. Když pak naskočíte do nejbližšího taxíku (jsou levné, takže směle), pro změnu vás přímo udeří klimatizovaný vzduch. V hotelových lobby teplota často donutí zachumlat se do svetru a v restauracích se budete snažit hledat stůl co nejdále od klimatizační jednotky visící na stěně.
V tomto Bangkok připomíná trochu New York v létě - ledový vzduch interiérů kontrastuje s horkým a pulzujícím životem na ulici.
Životem, který naplňuje "odér" pouličních stánků s jídlem, vůně i pachy obyvatel města, smog a výfukové plyny automobilů či motocyklů, protékajících se v ulicích jako mravenci hemžící se vychozenými cestičkami mraveniště. Nezní to lákavě? Věřte, že mým cílem není odradit vás. Někdo si zvykne za pár hodin, jiný bude potřebovat den či dva. Ale Bangkok nabízí odměny na každém kroku. Na své si přijdou fanoušci historie, ale i moderní architektury či technologických vymožeností. Město se začalo výrazně rozvíjet v 60. a následně 80. letech minulého století, příchod tisíciletí pak vývoj zrychlily raketovým tempem.
I proto se v některých čtvrtích tyčí obrovské moderní mrakodrapy, řeku lemují luxusní budovy s mramorovými fasádami, městské části propojuje vlakové spojení umístěné na hrubých betonových pontonech několik desítek metrů nad úrovní ulice.
Mrakodrap King Mahanakhon
Nese příznačný název Sky Train (Nebeský vlak). A aby toho nebylo málo, jednou z dominant horizontu je od roku 2016 mrakodrap, který připomíná dílek tetrisu zapadající do krajiny. Přitom jen kousek od všeho moderního, co přinesly zahraniční investoři (pomáhající k zisku bohatství pro maličkou vrstvu domácích podnikatelů a umocňující výsadní ekonomickou pozici krále), se nacházejí historické perly, opulentní paláce, blýskavé chrámy a svatyně, pod ochranou všemocného Buddhy.
V Bangkoku je snad největší koncentrace soch tohoto "svatého muže" a duchovního vůdce, který předurčuje náboženství v zemi a spolu s ním i postoj běžného obyvatelstva vůči světu či vůči autoritám. Přestože ulice jsou plné stánků se soškami různých velikostí, oficiálně povolené je mají kupovat jen domácí. Ne že by vám je pouliční obchodníci neprodali, v Thajsku však platí oficiální zákaz vyvážení sošek Buddhy. Vnímá to jako zneuctění. Místo toho, abyste domů táhly levné odlitky z trhu, si raději podívejte několik proslulých monumentů.
Přesně 5,5 tuny zlata váží socha v chrámu Wat Traimit, daleka zářící kombinace bílého kamene a zlatožlutých cípů střech, která získala svou nezvyklé podobu teprve nedávno.
Socha zlatého Buddhy v chrámu Wat Traimit.
Samotné dílo z drahého kovu je na pohled fascinující, zaujme však i pozoruhodný příběh této relikvie. Původně byla totiž ukryta v sádrové krustě ozdobené barevnými sklíčky. Při převozu z města Ajuthajá do Bangkoku v 50. letech minulého století se kus utrhl a odhalil skutečný poklad. Původ sochy dodnes není jasně určen, její vizuální podoba se však váže k dynastii Sukhothai na přelomu 13. až 14. století.
Ve srovnání s tímto "stařečkem" je další slavná podoba Buddhy, 46 metrů dlouhá ležící socha ukryta v komplexu Wat Pho, mladým Junák. A to i přesto, že celý komplex patří mezi nejstarší chrámy v Bangkoku.Možná je dobré poznamenat, že dnešní 8-milionové velkoměsto bylo kdysi jen vesnicí pod nadvládou někdejšího sídla králů, zhruba 80 kilometrů vzdálené Ajuthaje.
Neviš kde se ubytovat a najít nejvýhodnější ceny?
Na internetu je nepřeberné množství lepších či horších stránek, kde hledat různé ubytování. Zde jsme pro vás vybrali tři nejlepší weby, kde začít s hledáním.
Booking
Jako první a nejjednodušší možnost je hledat ubytování na těch nejlepší stránkách – Booking.com. V jejich databázi najdete nejvíce sta hotelů, apartmánů, penzionů a hostelů po celém světě. Vše můžete filtrovat podle různých parametrů. Stránky jsou kompletně v češtině a poskytují 24/7 klientskou telefonní podporu v českém jazyce.
Hotelscombined
Hotelscombined.com Je srovnávač ubytování, kde můžete porovnat všechny ceny za stejný hotel na jednom místě. Občas se ceny za stejný pokoj mohou velmi lišit a zde to můžete krásně odhalit.
Agoda
Agoda.com je jedním z největších poskytovatelů ubytování na světě. Nabízí možnost rezervovat si hotel na spoustě skvělých míst po celém světě za výhodné ceny!
Sháníš radu na cestu?
Jak se dostat z letiště, jaký je limit zavazadel, co vidět v destinaci nebo kde se ideálně ubytovat ?
Toto a mnohem více najdeš v našich cestopisech:
průvodce destinacemi
průvodce letišti
průvodce aerolinkami