Základní a praktické informace Filipíny
Název země: Filipíny
Rozloha: 300 000 km2
Státní zřízení: republika
Časové pásmo: Česko +6 hod
Hlavní město: Manila
Měna: filipínské peso (PHP)
Jazyky: filipínský, anglický; místní dialekty cebuánsky, ilokánsky
Náboženství: římsko - katolické (80%), islám (5%)
Podnebí:
Na Filipínách je po celý rok horko a vlhko. Tři roční období: období dešťů (červen - říjen), zimní suché období (listopad - únor), letní suché období (březen - květen). Průměrná teplota v Manile je celý rok mezi 25-28 ° C. Běžné jsou tajfuny, povodně, zemětřesení a sesuvy půdy. Období tajfunů a povodní trvá od května do listopadu. Nejlepší období pro návštěvu je od prosince do května, kdy je chladnější a vlhkost vzduchu je nižší.
Musíte vidět:
Banaue - dva tisíce let staré rýžové terasy u města Luzon.
pláže Boracay - slavné bílé pláže na ostrově Boracay patří mezi nejkrásnější na světě.
jezero Sebum - překrásné vnitrozemské moře na ostrově Mindanao, šance vidět tradiční životní styl a kulturu místního kmene T'boli, žijícího v totální izolaci od civilizace.
Viriato - na ostrově Samar, jedna z nejpříjemnějších přímořských silnic v zemi, vedoucí horami, strmými útesy, na blízké ostrovy a podél scénických zálivů plných lodí.
Chocolate Hills - sureálna krajina, podle legend vznikla ze slz nešťastného obra. Nejlepší podmínky pro trekking jsou během období sucha;
Hundred Islands National Park - malý národní park složený ze 123 samostatných ostrovů, podobajících se houbám. Mezi nejpopulárnější patří Quezon, Guvernérů a Dětský ostrov.
jezero a sopka Taal - malá, ale činná sopka uprostřed jezera. Z blízkého města Tagaytay, jsou úžasné výhledy obrovský prehistorický kráter;
jeskyně Siquijor - překrásné ale nebezpečné jeskyně, mezi nejznámější patří Cantabon, Cang Anhao, Baki, Dacanay. Vstup je povolen pouze s průvodcem.
Bezpečnostní rizika
Přesto, že většina obyvatelstva je velmi přátelská a pohostinná, vyskytují se případy únosů za výkupné a bombové útoky. V okrajových regionech země působí levicové a muslimské gerily. V současnosti vede vláda ozbrojený konflikt s islámským osvobozeneckém frontou Moro v provincii Mindanao. MZV ČR doporučuje do regionu necestovat. V hlavním městě Manile jsou běžné případy kapesních krádeží a podvodů s kreditními kartami, vyskytují se však i únosy bohatých cizinců.
Doporučujeme v hotelech využívat bezpečnostní depozita, na ulicích nenosit šperky, používat pouze linkové taxi služby a během jízdy motorovými vozidly uzamykat dveře.
V případě ztráty nebo krádeže cestovních dokladů se doporučuje ihned kontaktovat Honorární konzulát ČR v Manile nebo Cebu City.
Zdravotnictví:
Zdravotnictví je zde na evropské úrovni. Turista si veškeré náklady na léčbu hradí sám, a proto nezapomeňte na uzavření zdravotního pojištění před odjezdem z ČR.
Jídlo:
Ze zdravotních důvodů se doporučuje vyvarovat se tepelně neopracovaných jídel a vody včetně ledu neznámého původu. V podstatě žádná ze základních potravin nepochází z Filipín, ale z mnoha míst světa. Mnoho filipínských obyvatel se živý rybami a mořskými živočichy. Rýže je nejdůležitějším zdrojem obživy na Filipínách. Pěstuje se zde více než 100 druhů rýže. Druhá nejdůležitější surovina - zdroj obživy - hned po rýži jsou na Filipínách sladké brambory, které zde pojmenovali aztékové - "camote". přivezli je sem Španělé z Mexika. Nejsou totiž náročné a zároveň jsou dobrým a chutným zdrojem obživy, vitamínů a minerálů.
Jelikož se na Filipínách střetlo několik národů, naleznete tu i restaurace nabízející hispánské jídlo. Hispánské jídlo používá olivy, olej, papriku, šafrán, šunku, sýr. Místní jídlo - Adobe = kuřecí nebo vepřové maso dušené, naložené v octě s česnekem - sinigang = kyselá polévka - Pinang, laing = rostliny gabi povařené v kokosovém mléce-expres = hořké a kořeněné vepřové maso a garnátová polévka. Jednou z oblíbených stravovacích příloh Filipínci jsou ořezáné kousky prasečí kůže opečené do křupava.
Doprava na Filipínách:
Letadlem:
Mezinárodní letiště jsou v Manile a Cebu City. Pravidelné spojení existuje s několika zeměmi Asie, Austrálií, Kanadou, USA, Evropou. Při odletu ze země se platí daň ve výši asi 11 USD, platí se v hotovosti v amerických dolarech nebo v filipínských pesos. Mezi většími městy létají vnitrostátní linky. Letecká doprava je nesmírně drahá.
Autem:
K řízení osobního vozidla potřebujete náš i mezinárodní řidičský průkaz. Půjčovny nabízejí své služby ve velkých městech a na letišti, minimální věk pro zapůjčení vozidla je osmnáct let. Jezdí se vpravo. Stav silniční sítě je většinou dobrý, dálnice jsou na Mindanao, Visayas a Luzonu. Poplatek za použití dálnice je cca 5PHP.
Autobus:
Pro dopravu na Filipínách můžete používat také autobusy. Dálkové bývají klimatizované a několikahodinová jízda vyjde na 100 až 150 PHP.
Jeepneys:
Oblíbené jsou i jeepneys - soukromé minibusy s pohonem na všechna čtyři kola, do nichž se vejde kolem patnácti cestujících. Jízdné je podobné jako v autobusech.
Taxi:
Za nejlepší způsob cestování po Filipínách jsou mnohdy označovány taxíky, ale musíte se dát pozor na některé řidiče, kteří počítají přemrštěné jízdné.
Lodě:
Využít můžete kvalitní lodní spojení, cena jízdenky na jiný ostrov začíná na 300 PHP. Spojení s Malajsií a Indonésií existuje, ale je nepravidelné. Mezi jednotlivými ostrovy jezdí velké množství lodních linek, jejich kvalita bývá různá.
Vlakem:
Železniční doprava je pouze na Luzonu, a to mezi Legazpi a San Fernandem. Vlaky jsou často klimatizované s restauračními i lůžkovými vozy.
Kontaktní úřad - Filipíny - Manila
Embassy of the Czech Republic
Adresa: Rufino Pacific Tower, 30th floor, 6784 Ayala Avenue, Makati City, 1226 Manila
Telefon: +632/8111155, 8111156 (přímý bez připojení)
Fax: +632/8111020
Nouzová linka: +63/9189905778
E-mail: manila@embassy.mzv.cz
Provozní hodiny úřadu:
pondělí - čtvrtek 08.30 - 17.30 hod
pátek 08.30 - 14.30 hod
úterý a středa 09.00 - 13.00, 14.00 - 16.00 hod
úřední hodiny KO pro veřejnost:
čtvrtek: 09.00 - 13.00 hod
Dějiny:
První obyvatelé přišli na ostrovy před 250 000 lety pravděpodobně z asijského kontinentu. Před 25 000 lety je následovaly lidé z indonéského původu. Později byly vystřídáni malajským obyvatelstvem. V roce 1380 na ostrovech přistáli Arabové a začalo se jejich staleté panování. Prvními Evropany byli členové posádky Fernão Magalhaes, který ostrovy prohlásil za španělskou kolonii. Během pobytu byl Magalhaes domorodci zabit.
Filipíny byly pojmenovány po španělském králi Filipovi ll., Mořeplavcem Ruyem Lopez de Villalobos v roce 1543. Kolem roku 1570 získali Španělé kontrolu nad celým souostrovím. Nadvláda Španělů skončila v roce 1898, kdy byli poraženi Američany a generál Aguinaldo vyhlásil filipínskou nezávislost. Přesto ostrovy ovládli Američané a až v roce 1935 byl zvolen první prezident Manuel Quezon, který měl vést zemi k nezávislosti. V roce 1942 se Filipín zmocnili Japonci. O dva roky později je porazili Američané. Úplnou nezávislost získaly Filipíny až v roce 1946.
V osmdesátých letech vyvolávali komunistická a islámská opozice ozbrojené povstání proti diktatuře prezidenta Marcose. V roce 1986 se zvolením prezidentky Aquinové v zemi začala postupná demokratizace. V roce 1992 opustili Filipíny poslední američtí vojáci. V roce 1998 se prezidentem stal úspěšný herec Joseph Estrada, ale po třech letech byl pro obvinění z korupce zbaven funkce. Současnou prezidentkou Filipín je Gloria Arroyo. Navzdory problémům s islámskými teroristickými skupinami a opětovné přítomnosti amerických vojáků v zemi se jí podařilo udržet si moc i ve druhém funkčním období.