Hořící město Centralia
Netradiční výročí slavilo Pensylvánské město Centralia - hoří už 50 let. V minulosti běžné, obydlené a plné života, nyní vylidněné s neuhasínající ohněm.
Město duchů najdete ve Spojených státech v Pensylvánii, a jeho historie se píše od roku 1866. Hlavním zdrojem příjmů a vytváření pracovních míst zde byla těžba uhlí. Až do roku 1960, kdy většina firem zkrachovala. V roce 1890 při sčítání lidu zde žilo 2 761 obyvatel. Od té doby se jejich počet snižoval. Ke konci života tohoto městečka nejvíce přispěla tragédie z 27. května 1962, kdy měli hasiči vyčistit město a zlikvidovat skládku, která se nacházela v opuštěné uhelné šachtě v blízkosti městského hřbitova.
Udělali tak a nechali skládku hořet a přidali jiskřičku do obrovské pece. Oheň se totiž rozšířil a z do labyrintu opuštěných uhelných dolů pod Centra Line. Téměř dvacet let zde žili lidé i přesto, že se oheň nedařilo uhasit. Na povrchu nic nehořelo, avšak pod ním již bylo rozpoutané hotové peklo. Ze země zde stále více unikaly jedovaté plyny - oxid uhelnatý - ze spáleného uhlí a popel zastiňoval oblohu.
Po roce 1980 se začaly přepadávat chodníky a tehdejší pumpař naměřil na čerpací stanici v nádrži s benzínem teplotu až 80 stupňů. Až když do 46 metrů hluboké trhliny spadl 12-letý chlapec Todd Domboski, kterému se půda na zahradě doslova rozestoupila pod nohama, zakročila vláda. Americký kongres vyčlenil 42-milionů dolarů na přesídlení obyvatel. Federální vláda vykoupila od nich pozemky a domy srovnala se zemí. Někteří místní odmítli odejít i poté, co byly jejich domy zabaveny po vyvlastnění. V roce 2005 zde žilo 12 obyvatel, v 2007 - 9 a v 2010 - 10.
Podle odhadů odborníků se do tohoto místa tak brzy život nevrátí. V dolech je údajně tolik uhlí, že oheň může hořet minimálně následujících 250 let.
Město se ale právě svým smutným koncem zapsalo do povědomí mnoha lidí na celém světě a stalo se inspirací a námětem na nejeden příběh či film. Objevilo se ve filmech "Nothing But Trouble", "Silent Hill", a "Made in USA".