Výlet na Mount Whitney
Do Kalifornie cestují turisté zejména za slunečnými dny na pláži, ale dovolená se dá na západním pobřeží USA strávit i úplně jinak. Pro někoho se ten správný odpočinek začíná 4 421 metrů nad mořem. Kdo se může pochlubit, že zdolal nejvyšší horu Kalifornie? Mount Whitney, jak se tento zasněžený obor jmenuje, leží téměř uprostřed Kalifornie v Sequoia National Park, a zdolat ho se během roku pokusí nejeden turista.
Vrch dostal jméno po geologovi Josiah Whitneym, zakladateli společnosti California Geological Survey, která měla za úkol zkoumat geologii a geografii státu. Členové průzkumné společnosti se rozhodli složit hold Whitneymu za jeho neúnavnou práci v oblasti geologie, a v roce 1864 udělili čtyřtisícovému velikánovi jeho jméno. Mount Whitney měl sice jméno, ale ne svého pokořitele a pro horolezce byl pořádnou výzvou.
První zaznamenaný pokus uskutečnil jeden člověk ze skupiny California Geological Survey jménem Clarence King. Na vrch se šplhal ze západní strany, ale nebyl úspěšný. King se vrátil za několik let zpět, a znovu se pokoušel vrchol zdolat. Ztratil ale směr a dostal se na vrchol Mount Langley, který je vzdálen asi osm kilometrů od Mount Whitney. Do třetice všechno dobré, řekl si King a v roce 1873 se vydal na úpatí vrchu ještě jednou, a tentokrát úspěšně. Když se později rozhodl své prvenství zaznamenat, byl více než zklamán. Měsíc před ním se na vrch vyšplhali tři místní rybáři, a to Charles Begole, AH Johnson a John Lucas. Vrch pojmenovali Fisherman 's Peak. Kopec ale zůstal oficiálně pojmenován po geologovi Whitneym.
Přestože je Mount Whitney nejvyšší hora v širokém okolí, na horolezectví vůbec není náročná. Jeho severní strana je toho důkazem, dá se totiž zdolat i bez horolezeckého vybavení, jednoduchým šplháním po skalách. Kromě toho, na kopec vede několik stezek.
Nejpopulárnější se jmenuje Mount Whitney Trail a začíná se na Whitney Portal, několik kilometrů na západ od města Lone Pine. Okružní trasa je dlouhá 35 kilometrů a stoupání dosahuje 1 900 metrů. Na výstup budete potřebovat povolení od lesní správy. Vybavte si ho s předstihem, protože v období od prvního května do prvního listopadu je tato trasa totálně přeplněná. Výlet vám určitě zabere několik dní, ale určitě to stojí za to. Zkušení horolezci mohou zase vyzkoušet strmou východní stranu, která je náročná na výstroj i schopnosti.
Na jedné z plošin hory je postavena malá třípokojová chatka pro potřeby vědců. Postavili ji v roce 1909, kdy zaznamenali první smrt na Mount Whitney. Muž jménem Byrd Surb byl právě uprostřed vychutnávání si svého oběda, když ho na odhalené plošině zasáhl blesk. Smrt nešťastníka ale nebyla zbytečná. Aby si ostatní turisté měli kde složit hlavu a nevystavovali se více nebezpečí, vědec a přírodní nadšenec Gustave F. Marsh vlastníma rukama postavil chatku za jediný měsíc. Mezci vynesly na plošinu kameny, písek, vodu a Marsh celou dobu pracoval ve dne v noci, jen aby své dílo co nejdříve dokončil. Ve stejném roce vyneslo několik vědců na plošinu teleskop a začali přístřešek používat jako dočasné observátorium. Občas v chatě prospalo několik turistů, ale většinou sloužila vědcům provádějícím různé pozorování.
Budova se v dnešní době nepovažuje za vhodné útočiště během bouřky a návštěvníci by měli v deštivý den raději zůstat ve stanech. Během slunečného dne se Smithsonian Institution Shelter určitě vyplatí navštívit, a vzdát tak hold všem smělým mužům, kteří se na zkoumání nejvyššího vrchu Kalifornie podíleli. A samozřejmě se nezapomeňte pokochat i nádhernou krajinou.