Copán, místo magických záhad

ruiny

 

Honduras - nacházejí se zde úžasné ekosystémy, stále nedotčený deštný prales, mlhový les - snad největší souvislý v celé Střední Americe a překrásné korálové útesy.


Díky těmto lákadlům se honduraská vláda stále více zabývá myšlenkou ekoturistiky. Tropický deštný les se v největším rozsahu zachoval na severovýchodě země v rezervaci Rio Plátano a pokrývá až 30% plochy země. Honduras se snaží být lákadlem pro turisty ačkoli je nejchudší zemí Střední Ameriky.


Naším hlavním cílem zde bude návštěva mayských památek a to hlavně města Copán. Je to jedno z nejdůležitějších mayských měst. Archeologické nálezy dokazují, že v letech 150 - 900 po Kristu, a že  lokalitu Copánu obývali Mayové. Copán je úžasný svými ruinami, úžasnými mohutnými sochami nebo složitými hieroglyfy. Město Copán Ruinas je zvláštní kombinací moderní doby a legendární atmosférou mayské kultury.


Pokud pojedete do Hondurasu z Guatemaly, mějte na paměti, že se přechod hranic mezi těmito zeměmi uzavírá v 21:30 hod. Potom se závora spustí a zamkne se.  Do města Copán je to od přechodu zhruba dvanáct kilometrů. 


Když se ubytujete někde v hotelu a vyspíte, tak si na snídani potom zajděte na tradiční snídani na místní trh, mezi obyčejné lidi. Jednak vyzkoušíte místní tradiční jídla a jednak budete nejblíže k tomu nejzajímavějšímu, a to lidem. A hlavně budete mít i nezapomenutelný zážitek na celý život. Po snídani mohou vaše kroky směřovat k hlavnímu cíli vaší návštěvy, a to k mayským ruinám.  Budete kráčet po cestě, po které v dávných dobách vcházeli poutníci a obchodníci do centra města.


Uvidíte město, které bylo v Mayském světě přirovnáváno k městu moudrosti, vzdělanosti a kultury. Ve srovnání s jinými mayskými městy jako Tikal či Calakmul je Copán asi jen tak střední velikosti ale rozlohu si rozhodně vynahradil velkolepými uměleckým úsilím, skulpturami a bohatou architektonickou výzdobou. Po opuštění města asi tak v 9. století zmizely tyto ruiny v džungli.


Jedním z prvních archeologů, který navštívil ruiny, byl John Lloyd Steph. Aby zde mohl dělat průzkum, musel koupit celý pozemek od indiánského vlastníka půdy. Za Copán zaplatil jen 50 dolarů. Od té doby je Copán nejlépe prozkoumaným místem, ale stále je možné něco objevit. V areálu dostanete místního průvodce. Jeho typické črty obličeje a hluboký pohled tmavých očí signalizuje, že je potomkem hrdých Mayů. Při vstupu vás přivítají volně létající papoušci. A už se pomalu před vámi otevře Velká plaza s první nízkou pyramidou a hlavně s úžasnými mohutnými stelami, pokrytými dokonalou výzdobou a vyobrazením posledního panovníka.


Panovníci vytesáni na stélách jsou honosně oblečeni v nadživotní velikosti. Okolní džungle je zde svěží a zvýrazňuje stojící kamenné stavby. Na tomto místě máte najednou pocit svátečnosti. Z takových míst člověk odchází s pocitem, že něco se v něm změnilo. Severní strana vám bude připomínat velké jeviště. Zde se zřejmě v minulosti konaly obřady pro lidi, obchodovalo se zde s lasturami, kakaem, tabákem či jadeitem.


Nejslavnější památkou je zde rozhodně schodiště hieroglyfů, které je zapsáno v Unesco a je chráněno plachtou. Chrám č. 26, který přiléhá ke dvorci na míčovou hru a z něhož se zachovalo známé schodiště se 64 schody, je velká vzácnost a množství hieroglyfů vypráví o historii královského rodu. Rozluštění mayského písma bylo dlouho záhadou, a odolávalo všem pokusům o jeho rozluštění.Největší zásluhu na rozluštění má asi Jurij Knozorov. Pomohla mu, jak už to většinou v těchto případech bývá, náhoda. V roce 1945 z hořící berlínské knihovny ruský voják vzal jedinou knihu, kterou se mu podařilo zachránit. Snad to byl osud, který chtěl, aby to byly staré mayské kodexy psané na kůrově papíře. Knozorov byl lingvista a zcela propadl tomuto starému tajemnému národu, jakým Mayové byli. Jeho dílo napsané v ruštině bylo dlouho nepovšimnuto, ale ruská emigrantka Tatjana Proskouriakoffová v roce 1960 zjistila, že hieroglyfy v Piedras Negras v Guatemale představují jména a data královských rodů. Dodnes je považována za průkopnici při rozluštění mayských textů.


Mayové čerpali hlavně z písma Olméků, kteří byli nejstarším kulturním národem Ameriky. Mayské nápisy byly malované do čtverců a čtou se zleva doprava a shora dolů. A vždy po dvojicích. Odhaduje se, že počet všech mayských znaků je 650. Písmo bylo vždy krásné dekorativní, protože estetická složka hrála významnou roli. Nejvíce mayských textů se dochovalo právě na kameni. Texty na stélách zachycují životy jednotlivých vládců, jsou zde i fresky či nápisy. Mezi nejpozoruhodnější hieroglyfy patří rozhodně schodiště v Copánu. Je zde téměř 1260 znaků, a je to nejdelší mayský nápis, jaký se vůbec dochoval. Velmi vzácné jsou i mayské kodexy, z nichž se dochovaly jen tři - jeden je uložen v Drážďanech, druhý v Paříži a poslední je v Madridu.


Ale vraťme se do Copánu. K vysokým Stelám, zobrazujících poslední panovníky. Nakolik se Mayská společnost dělila, podle přísné hierarchie se neví, ale do kamene byly zvětšení pouze ti nejvýznamnější. Na ploché straně zase obsahují množství informací ukrytých v hieroglyfech, a tak vám pomůžou rozluštit a pochopit život a myšlení Mayů. Tímto je Copán neocenitelným. Většina stél je rozmístěna podél centrálního náměstí a přilehlé Akropolis. Celkově je zde asi pět nádvoří, kde ve středním dvoře je prostor pro míčové hřiště, které je jedno z nejlépe dochovaných.


Copán byl střediskem vědy a zejména astronomie a matematiky. Jeho astronomové nejpřesnější vypočítali délku slunečního roku ze všech Mayů, a objevili i novou metodu výpočtu lunárních měsíců. Copán je jedna z nejdéle a nejlépe prozkoumaných mayských lokalit. Proto bylo a je velmi důležité odklonit řeku Copán, která podmývala tyto nádherné a dokonalé památky.O Copánu se dají vést vědecké řeči nebo jen tak pro turisty, poučně a moudře popisovat tato místa jako něco výjimečného a fascinující. Toto místo má však skutečně něco do sebe.


Čím více se budete po něm procházet, tím více do vás budou atakovat otázky, jaký byl skutečný účel kamenných památníků v stélách, odkud měli takové dokonalé znalosti matematiky a astronomie, jak a proč se dostali do džungle a vytvořili zde tyto dokonalé stavby. Odpovědi nadále zůstávají zahaleny tajemstvím a jednou z největších archeologických záhad na světě. Možná právě pro takové množství "proč" bude či je mayská kultura pro vás a ostatní tak magickým lákadlem.

Víza


Vízum do Hondurasu

Pro občany ČR platí bezvízový styk pro pobyt do 90 dnů od prvního vstupu na území země. Při odletu musíte zaplatit 42,- USD. Adresa Velvyslanectví: Velvyslanectví Honduraské...
více…

Lastminute a akční letenky


Akční letenka s business class Vídeň - Kolombo za 50790 Kč

Využijte akční nabídku levných letek s Etihad Airways v business class. Letenky jsou dostupné od listopadu 2024 do května 2025. Cena je za cestu tam i zpět. Každý cestující má nárok na libovolný počet...
více…

Výprodej letenek Turecko, Bahrajn, Katar od 2 490 Kč

Toužíte po exotice s nádechem tajemného Orientu? Pak zbystřete! Pegasus Airlines právě spustily akci, která vám vyrazí dech. Z Bratislavy můžete nyní vyrazit do kouzelných destinací již od neuvěřitelných...
více…

Akční letenky z Prahy do Barcelony od 2600 Kč

Zpáteční letenky z Prahy do Barcelony jsou dostupné už od 2600 Kč. Letenky jsou dostupné na spoustu termínů od května  do října 2024.   Cena obsahuje: zpáteční letenka včetně všech...
více…

Cestopisy


Základní a praktické informace Honduras

Koloniální architektura z dob španělské nadvlády, krásné karibské pláže, kokosové háje i archeologická naleziště - to je středoamerický Honduras. Název země : Honduraská republika Rozloha: 112 090...
více…