Valladolid – Vládce východu
Koloniální město Valladolid leží na poloviční cestě mezi Méridou a Cancúnem, je třetím největším městem Yucatanu a dobrou základnou, z které se můžete vydávat na průzkum okolní oblasti. Navštivte mayské ruiny v Chichen Itza a Ek Balam, jeskyně Balankanche a Rio Lagartos, pobřežní rybářskou vesnici a kolonii plameňáků nacházející se v Biosférické rezervaci Lagartos (Reserva de la Biosfera Rio Lagartos).
Valladolid byl postaven na místě starého mayského obřadního centra Zaci. V samém centru města leží park Parque Francisco Cantó Rosado, kde se nachází kostel sv. Serváce (Iglesia de San Servacio). Ve Valladolidu na Yucatánu naleznete sedm koloniálních kostelů a město má přezdívku „Vládce/Sultán východu“ kvůli jeho bohaté koloniální nádheře.
Vydejte se jihozápadním směrem od centrálního parku a hlavního náměstí ke kostelu a klášteru Sv. Bernardina (Iglesia y Convento de San Bernardino de Siena) z 16. století. Říká se mu zde také „Sisalový klášter“ a patří k nejkrásnějším koloniálním budovám ve Valladolidu. V kostele se nacházejí původní fresky a v areálu kláštera se ukrývá sad, zahrada a velká cenote (podvodní závrt).
Valladolid je skvělým místem, kde můžete ochutnat některá typická jídla regionální kuchyně Yucatánu, jako je pro město typické lomitas de Valladolid (vepřové maso v polévce z rajčat a česneku). K další yucatanským mayským pokrmům, které často naleznete na jídelních lístcích v restauracích ve Valladolidu, patří longaniza (uzená klobása), pollo escabeche (marinované kuře v yucatánském stylu) a pavo oriental (pokrm z krůtího masa).
Z centra Valladolidu se snadno dostanete ke třem podvodním závrtům. Nejlepší přístup je k cenotě Zaci, která se nachází jen pár bloků východně od centrálního parku, zatímco cenoty Dzitnup a Samulá se ukrývají několik kilometrů západním směrem. Všechny jsou vhodné pro plavání.