Deset tajemství Karibiku
Karibik, to nejsou jen luxusní dovolené, jamajský rum a ilegální migranti. Zde uvádíme pár tipů na destinace, které nejsou až tolik známé, avšak poskytnou Vám bezkonkurenční zážitky.
„Vařící jezero“ na Dominice
Jedním z nejlepších cílů v Karibiku pro dobrodružné výpravy a neuvěřitelné pěší túry nabízí hornatý ostrov Dominika. Je to náročná téměř 10 km dlouhá trasa po okraji úzkých hřebenů v údolí Valley of Desolation. Cílem je „Vařící jezero“ široké 63 m a zahalené párou a s unikajícími bublinami na své šedavé hladině. Údolí je pozůstatkem po výbuchu sopky v roce 1880. Očekávejte však, že se zde zašpiníte.
Karibské Pompeje
V roce 1995 po 400 letech klidu vybuchla sopka v pohoří Soufriere Hills, přišla o svůj vrchol a zároveň vymazala hlavní město Monserratu Plymouth z mapy. Další výbuch o dva roky později stál 19 životů a nakonec bylo všech 11 tisíc obyvatel přestěhováno. Dnes si mohou návštěvníci s terénním vozidlem prohlédnout surrealistickou krajinu opuštěných sídel kolem Olde Town a strašidelný výhled z vrcholku Garibaldi Hill.
Hlavní město Martiniku mělo podobný osud: St-Pierre zničil výbuch sopky roku 1902, přičemž zahynulo všech jeho 30 tisíc obyvatel. Dnes zde můžete vidět zčernalé ruiny včetně z větší části zbořeného divadla z 18. století.
Portorické vánoční koledy
Pokud se na Vánoce chcete vyhnout chladnému počasí, ale nechcete přijít o oslavy, můžete je strávit v hlavním městě Portorika San Juan, kde probíhají měsíc dlouhé oslavy plné zpěvu. V kostelech probíhají časné ranní mše s portorickými koledami aguinaldos zatímco bujné skupinky koledníků jdou dům od domu a veselí se. Na Paseo de la Princesa u tržiště si jako suvenýr můžete koupit vyřezávané dřevěné figurky santos (světců).
Na kole v Guantánamu
Na východním konci Kuby, u notoricky známého zálivu Guantánamo, leží jeden z největších technických divů této země. Silnice La Farola dlouhá 55 km (dokončená revolucionáři roku 1964) je drsná a podobná horské dráze a směřuje do jednoho z nejpodivnějších měst na Kubě, do Baracoa. Je relativně izolované už od svého založení v roce 1511 a známé pověstmi o nadpřirozených jevech, možností výstupu na plochou horu El Yunque i vynikajícími kokosovými ořechy, které se přidávají do cucuruchu (strouhaná směs kokosu s cukrem, medem a guavou, zabalená v palmovém listu).
Haitský Voodoo Rock
V hotelu Oloffson v chaotickém Port-au-Prince můžete každý týden navštívit koncert „voodoo rocku“ s trubkami rara, kytarou a klávesami. Majitel hotelu Richard A Morse, který ho koupil poté, co mu ho kněz vúdú nabídl za pouhých 20 USD, říká, že „africké kořeny jsou zde základem“. Koncerty se prý podobají starším barům, kde se tančilo při jukeboxu.
Odlet z útesu na Sabě
Letiště Juancho e Yrausquin na Sabě má nejkratší ranvej na světě: 400 m. Když letadla odlétají, fakticky se nezvedají z povrchu - ranvej prostě skončí a pilot sjede s letadlem z okraje útesu. Stejně děsivé je zde i přistávání (na letišti si pak můžete dát drink). Přistát však můžete také v to Sint Maarten, Sint Eustatius nebo St Kitts.
Skrytá pláž v Dominikánské republice
Bávaro a Punta Cana na jihovýchodě Dominikánské republiky jsou nejspíš epicentrem plážového života země. Davům je však možné uniknout. Vyrazte po příjemné Highway 104 na západ přes pohoří Playa Limón, až naleznete více jak 3 km dlouhou skrytou pláž lemovanou kokosovými palmami. Zde budete nejspíš mít celý den své místo pro sebe, takže se cesta sem vyplatí.
Pozorování ptáků na Trinidadu
Trinidad a Tobago často nebývají v knihách o ptactvu v Karibiku ani zmiňovány, a to i proto, že pouhý výčet druhů (je jich kolem 430) převyšuje možnosti redaktorů. Dalším důvodem nejspíš je, že tyto ostrovy nebývají zahrnovány do běžné karibské turistické trasy. Pokud se o ptactvo zatím nezajímáte, možná začnete právě poté, co navštívíte Asa Wright Nature Center na Trinidadu, jednu z největších ptačích stanic světa s chatami all-inclusive v pralese Northern Range. Z hlavního města Port of Spain sem dojedete za 90 minut.
„Černá perla“ kapitána Jacka Sparrowa
Na Union Island v souostroví Granadiny se můžete svézt na lodi, kterou používal Johnny Depp v Pirátech z Karibiku. Je zde také možnost jednodenního výletu na souostroví Tobago Cays.
Hotel Jamese Bonda
Jedno z nejkrásnějších míst v Karibiku, letovisko Jamaica's Goldeneye Resort, je bývalým majetkem Iana Fleminga, který stvořil koncept Jamese Bonda v 50. a počátkem 60. let, zatímco hostil a bavil celou řadu hvězd a celebrit té doby. Dnes ho řídí majitel Island Records Chris Blackwell, ale hvězdy sem proudí stále: mj. Johnny Depp, Bono, Kate Moss nebo Scarlett Johansson.