Argentina ve svůdném rytmu tanga
Tak jako Itálie není Itálií bez špaget nebo Čína bez slavné Čínské zdi, tak ani Argentina nemůže být bez tanga. Vášnivý tanec, který si podmaní každého, kdo se jím nechá unést. Před nedávnem se tango dokonce dostalo na Seznam světového nehmotného dědictví Unesco, ačkoli synonymem Argentiny je hned po fotbale, steacích a nejnověji i papeži, již dlouhá léta.
Kořeny smyslného jihoamerického tance sahají do konce 19. století, kdy se v ústí řeky Río de la Plata, která spojuje a zároveň odděluje Argentinu od Uruguaye, začali prolínat tradice a zvyky různých kultur. V okolí dnešního Buenos Aires se totiž setkali zástupci Evropy, Afriky a samozřejmě i Jižní Ameriky. A tak to, co dnes známe jako čistě argentinský vynález, má ve skutečnosti mnoho z evropského valčíku, afrických rytmů či kubánského Habanero .
"Tango je jako smutek, který se tančí", řekl jednou Enrique Santos Discépolo, jeden ze slavných textařů tanga. Přesně o tom se v jeho písních zpívá: o nešťastných láskách, momentech odloučení, o zklamání a zradě. Ačkoli, to by nebyly Argentinci, kdyby i do smutného tanga nepřidali trochu jihoamerické jiskry. A tak existuje obrovské množství humoristických a veselých textů tanga, které se však do uší turisty dostanou jen zřídka.
Kam na tango?
Kdo si chce vychutnat pohled na to opravdové podmanivé tango, neměl by vynechat Buenos Aires. A ten, kdo navštíví hlavní město Argentiny, neměl by vynechat večer ve společnosti tanečníků tanga. Ačkoli se říká, že každý, kdo má v žilách alespoň trošku argentinské krvi, tango tančí, není to zcela pravda. Tak jako neplatí, že tango se tančí kdekoliv a kdykoliv. Taneční show můžete sice možnost navštívit opravdu kdykoliv, a v Buenos Aires jich je opravdu hodně, ale pokud máte chuť na opravdovější a autentičtější tango, měli byste počkat do neděle.
Tehdy se většina náměstí promění na taneční parkety, které obsadí tanečníci z davu. Někde hraje živá kapela, jinde zní hudba z rádia, kdosi se občas splete, jiný udělá otočku navíc, ale nikomu to nevadí. Všichni tančí srdcem a o to v tangu jde.
Ulička tanga
Hluboký pohled zpod klobouku, decentně upravené vousy a vyleštěné mokasíny. Snad není ženy, co se za ním neotočí. Muže zatím láká ona: rozparek těsně na hranici slušnosti, vysoké podpatky a ladné pohyby labutě. Ulicí se nesou tóny harmoniky a všude blýskají fotoaparáty. To jsme se už přenesli do jednoho z nejnavštěvovanějších míst Buenos Aires, do uličky El Caminito . Za svou existenci prý vděčí prvním italským přistěhovalcům v Argentině a za své jméno písni tanga, El Caminito. Možná i proto se přeměnilo na místo, kde je alespoň jeden taneční pár vášnivého tanga vidět vždy. Neboť odejít z Buenos Aires bez fotky v objetí tanga by byla škoda.
rezervace ubytování v Buenos Aires: zde